o nas

Reflektor działa już siedem lat. W tym czasie wydarzyło się wiele rzeczy – dobrych i złych. Doprowadziły nas one do miejsca, w którym jesteśmy dziś. Po wielu próbach, pomysłach na działalność, ideach kiełkujących w naszych umysłach, zarówno tych, które się rozwinęły, jak i tych, które umarły śmiercią naturalną, udało nam się stworzyć magazyn o określonym profilu i przyświecających mu założeniach. Czym zatem jest Reflektor?

Jest miejscem, w którym teksty publikują pasjonaci filmu, literatury, sztuki, muzyki, teatru i tańca. Nie pretendujemy do bycia znawcami, ale dzielimy się własnymi poglądami na kulturę. Im więcej osób zarazimy pasją do niej, tym lepiej! Magazyn prowadzi politykę autorską i pielęgnuje subiektywne opinie i odczucia dziennikarzy. Nie ma u nas miejsca na poprawną obiektywność – mamy własne zdanie, które zawsze staramy się poprzeć stosownymi argumentami. Nic nie musimy – wszystko możemy.

Rozmawiamy o tym, co jest ważne tutaj, na Górnym Śląsku. Nie zamykamy się na świat, ale to w Katowicach i okolicach pozostaje serce Reflektora, dlatego zależy nam na promowaniu wartościowych działań lokalnych oraz artystów, którzy pałają równie wielką pasją do swojej pracy, co my.

Chcemy pisać o tym, co istotne dla młodego pokolenia, co sprawia, że mamy ochotę zabrać głos. Pielęgnujemy zatem twórczy dialog i piszemy o tym, o czym rozmawiamy w autobusie, na korytarzach Uniwersytetu między zajęciami i przy piwie. Stawiamy twórczą i ambitną niedoskonałość ponad wypracowaną latami bezpłciową doskonałość.

Przed nami jeszcze dużo pracy, ale wiemy, że może być tylko lepiej.

redakcja

patrycja-mucha-male

Patrycja Mucha – REDAKTORKA NACZELNA
Rocznik ’91. Doktorantka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego. Filmoznawczyni tworząca niekończące się listy dzieł koniecznych do zobaczenia. Nie w głowie jej minimalizm – zawsze chce więcej, choć czasem tęskni za błogim nicnierobieniem. Na co dzień współtworzy magazyn „Reflektor. Rozświetlamy kulturę” oraz koordynuje Klubem Filmowym Ambasada. Czynnie angażuje się w organizację życia filmowego na Górnym Śląsku. Publikuje lub publikowała w „ArtPapierze”, „Głosie dwubrzeża” oraz na łamach gazety festiwalowej „Re:produkcje” na Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun w Katowicach.

marta-rosol-maleMarta Rosół – PROMOCJA I MARKETING
Rocznik ’91. Z zamiłowania i z wykształcenia kulturoznawczyni. Cyniczna i (nie)poważna realistka, ciągle szukająca i pytająca. Czasem przeleje swoje myśli na papier lub ekran komputera, ale bardziej zajmuje się rozgryzaniem Facebooka i jego zakamarków. Zawodowo związana z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach.

Hanna Kostrzewska 2 małe

Hanna Kostrzewska – WSPARCIE MERYTORYCZNE
Rocznik ‘86. Studiowała kulturoznawstwo i socjologię. Zawodowo związana z sektorem kultury, mentalnie z Katowicami i Śląskiem. Lubi oglądać seriale i opowiadać historie.

 


Ania Duda małe

Anna Duda – WSPARCIE MERYTORYCZNE
Kulturoznawczyni, pasjonatka teatru tańca, współorganizator wydarzeń oraz projektów kulturalnych i edukacyjnych, głównie o charakterze teatralnym. Współpracuje z lokalnymi magazynami i portalami kulturalnymi jako dziennikarz i recenzent (Reflektor, ArtPapier, Teatralny.pl, Kartki). Doktorantka studiów kulturoznawczych Uniwersytetu Śląskiego, prowadzi badania na temat polskiej krytyki tanecznej. Ciągle w ruchu.

Marta Połap 2 małe

Marta Połap
Wychowana przez Katowicki MISH nie wierzy w granice nauk. Jest anglistką i Ślązaczką, próbuje sił jako nauczycielka. Przekonana, że sztuka jest dla każdego szuka artystycznych poruszeń tak w salach wykładowych, jak i w przestrzeni publicznej. Usłyszała kiedyś, że o sztuce nie powinny wypowiadać się osoby spoza ASP i właśnie dlatego pisze o niej dla artPapieru i Reflektora.

Angelika Obrocka

Angelika Ogrocka
Rocznik ’91. Absolwentka dwóch kierunków, w których najważniejsze było słowo pisane. Czyta wszystko i wszędzie. Od zawsze. Pasjonatka kina, którego pochłania jeszcze więcej niż książek. Nie potrafi pracować bez dobrej muzyki w tle. Specjalistka od rzeczy niemożliwych. Gdyby mogła, nie spałaby w ogóle, bo nieustannie gdzieś działa.

Paulina Janota

Paulina Janota – KONTAKT Z WYDAWNICTWAMI
Na pytanie, jak scharakteryzowałaby siebie, odpowiada: optymistka z depresją. Miłośniczka i wierna słuchaczka Radiowej Trójki. Wierzy, że w przyszłości zostanie żoną Ryana Gosling

 


agata-kedzia-male

Agata Kędzia
Studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Zakochana w swoim kierunku studiów walczy ze stereotypem leniwego studenta. Rozbudza życie teatralne uczelni w ramach Koła Teatrologów. Czas najchętniej spędza w teatrze i przy książkach do nauki hiszpańskiego. Nicnierobienie męczy ją bardziej niż ciągłe bycie w ruchu, angażuje się więc w wiele projektów, żeby móc z ulgą ponarzekać, że nie ma czasu na słodkie lenistwo.

Webmaster

Marcin Głowacki / e-mail: m.glowacki@rozswietlamykulture.pl

Wsparcie wordpressowe :)

Natalia Kaniak

Okładki numerów / plakaty zinów z 2013 i 2014 roku

Artur Oleś

Okładki numerów /plakaty zinów z 2015 i 2016 roku 

Anna Puszczewicz-Siodłok

Fotografie

Paweł Siodłok

Anna Tkacz

Skład zinów

Marcin Kasperek (2012-2016)

Agnieszka Nowak (2014)

Korekta

Martyna Góra > korekta tekstów działu sztuka (a także autorka tekstów)

Sylwia Jarocka (wcześniej Klonowska ;)) > korekta tekstów działu literackiego i muzycznego

Agnieszka Pietrzak > korekta tekstów działu literackiego (a także autorka tekstów)

Anna Kalinowska > pogotowie korektorskie dla wszystkich działów :)

Elżbieta Owczarek > pogotowie korektorskie dla wszystkich działów ;)

Założyciele:

Marta Zwolińska – rocznik 86. Po socjologii. Promowała Górny Śląsk zanim to było modne ;-) W latach 2010-2014 jako redaktor naczelna i autorka tekstów w Reflektorze, w 2011-2014 jako pomysłodawczyni, redaktor i koordynator projektu Mapa Miejsc Ciekawych. Obecnie odpoczywa od pracy w kulturze i jest jej z tym dobrze, choć mało co kocha tak jak robienie wywiadów, więc być może ten odpoczynek nie będzie wieczny.

https://www.linkedin.com/in/martazwolinska

Hanka Kostrzewska – doradca (styczeń 2010-styczeń 2013 red. działu kultura / marzec 2013-marzec 2014 dyrektor artystyczna)

Rocznik ’86.  Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, studiowała także socjologię. Doktorantka kulturoznawstwa na tej samej uczelni. Jeździ na nartach, pisze o nowych mediach i angażuje się w działania Górnośląskiego Klastra Kreatywnego.

e-mail: h.kostrzewska@rozswietlamykulture.pl

Rafał Budniok – założyciel Reflektora (rok 2009)

e-mail: r.budniok@rozswietlamykulture.pl


Dawniej współpracowali także:

Bernadeta Prandzioch, która w latach 2011-2016 prowadziła dział literacki
Katarzyna Niedurny
, która prowadziła dział społeczny, a potem dział teatralny,
Paweł Świerczek, który prowadził w 2015 roku prowadził dział muzyczny
Hanna Baron, która prowadziła do września 2016 roku dział muzyczny
Kamila Buszka, która pełniła rolę redaktora w dziale literackim, patronowała cyklom „Z nocnego stolika” oraz „SkoJarzenia”,
Mateusz Sądaj, który w latach 2014-2015 prowadził dział sztuka,
Mariusz Wasylik, który w latach 2011-2013 prowadził dział muzyczny,
Aneta Bulkowska, która od II 2013 do X 2013 była redaktor działu sztuka,
Monika Gałka, która od jesieni  2010 do wiosny 2014 była z-cą red. naczelnej ds. promocji i marketingu,
Kinga Kościak, która w latach 2012-2013 była redaktorką działu teatralnego,
Marek Grajcar, który był fotografem oraz w 2012 roku redaktorem działu obrazu,
Beata Rakoczy, która w latach 2010-2012 była redaktorką działu obrazu,
Zofia Oslislo-Piekarska, która zaprojektowała pierwotną wersję strony i pierwsze logo Reflektora,
Iwona Olbrecht, która zaprojektowała drugi layout strony,
Marta Strzoda (Frank), która jest pomysłodawczynią nazwy czasopisma,
Patryk Mataniak, Karolina Stolarczyk: w latach 2010-2011 prowadzili dział „Dzieje się”,
Ania Wolny, która wykonywała korektę tekstów,
Ewa Wydra, która wykonywała korektę tekstów.
Paulina Goncerz, która wykonywała korektę tekstów działu filmowego i literackiego (a wciąż jest autorką tekstów)
Hanna Colik, która wykonywała korektę tekstów działu sztuka / architektura (a także jest autorką tekstów)


Historia

Reflektor powstał jako inicjatywa Stowarzyszenia Górnośląski Klaster Kreatywny. Pomysłodawcami magazynu byli Rafał Budniok i Tomasz Konieczny, wcześniejsi prowadzący magazyn Nowy Gwóźdź Programu wydawany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W maju 2010 Górnośląski Klaster Kreatywny poddany został procesowi likwidacji, która miała się zakończyć jego rozwiązaniem. Decyzję podjęło Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia. Decyzją Walnego Zgromadzenia magazyn Reflektor został formalnie odłączony od stowarzyszenia i od tamtej chwili do września 2012 roku funkcjonował jako samodzielna inicjatywa Marty Zwolińskiej, która podjęła się jego koordynacji i tworzenia.

W lipcu 2012 związani z Reflektorem członkowie Stowarzyszenia postanowili wstrzymać proces likidacji. Wrześniem 2012 roku Stowarzyszenie Górnośląski Klaster Kreatywny reaktywowało się a Reflektor, decyzją Marty Zwolińskiej, wrócił do Stowarzyszenia.

Autorką logotypu Stowarszenia GKK jest Zosia Oslislo-Piekarska.

Finansowanie

Modernizację strony www (sierpnień, wrzesień 2013) sponsorowała Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów www.miasto-ogrodow.eu w ramach Mikrograntów.
Od maja do grudnia 2013 roku, od maja do grudnia 2014 roku, w 2015-2016 roku Reflektor finansowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Śląskiego. Numery finansowane z ww. źródeł: NIEZALEŻNOŚĆ, ŚLĄSK, ZOMBIE, POWTARZALNOŚĆ, KONIEC, MIASTO, NOWOŚĆ, MODY, KONTRA, SKANDAL, DZIECKO, NOSTALGIA.

Logotypy na strone

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środków Marszałka Województwa Śląskiego oraz z budżetu Miasta Katowice.

Reflektor znajduje się w Katalogu Czasopism Kulturalnych wydawanym przez Fundację Otwarty Kod Kultury (KLIK).

Od lipca 2016 roku Regionalny Instytut Kultury w Katowicach jest Patronem Reflektora. RIK to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego, wspierająca szeroko rozumiany sektor kultury w województwie śląskim