Reflektor zawiesza swoją działalność

Nowy rok często niesie ze sobą zmiany. I choć niektóre z nich mogą być trudne, to w większości zawsze wychodzą nam na dobre. W 2019 roku zmiany dotkną również stronę www.rozswietlamykulture.pl, czyli internetowe czasopismo tworzone od lat w Katowicach, na Śląsku.

W głowie pojawiały się tysiące wersji tego tekstu, w którym informujemy o zawieszeniu działania portalu. Jednak najlepiej chyba będzie sparafrazować to, co przyświecało nam od początku z Patrycją Muchą, kiedy przejmowałyśmy Reflektora od Marty Zwolińskiej i Hanny Kostrzewskiej. Reflektor działał od 2009 roku, te lata doprowadziły do miejsca, w którym jesteśmy dziś. Praca przy Reflektorze od zawsze była przyjemnością, zdobywaniem doświadczenia, niezwykłą przygodą, ale nie można również zapominać, że była pracą wolontaryjną, można nawet rzecz – społeczną. Kosztowała wiele wysiłku i zaangażowania. Nie żałujemy ani chwili poświęconej na stworzenie tego czasopisma i społeczności, która się wokół niego zgromadziła. Jednak przyszedł czas, kiedy trudno jest pogodzić pracę zawodową, inne projekty, życie prywatne z pracą nad Reflektorem. Nie widzimy też osób, które mogłyby kontynuować nasze działania i pełnić kolejną dziennikarską wartę kierując Reflektorem. Być może w przyszłości jeszcze się pojawią i ponownie wprawią w ruch nasze pismo. Dlatego od początku lutego 2019 roku zawieszamy działalność strony www.rozswietlamykulture.pl Wciąż jednak będziemy próbować zdobywać dofinansowania i tworzyć złożone numery, które od zawsze były czymś wyjątkowym. Mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować w tej formie Reflektora, a wy będziecie do nas wracać. Bo to wy, nasi czytelnicy byliście paliwem napędowym, powodem, dla którego chciało nam się cokolwiek. I za to Wam dziękujemy z całego serca.

Reflektor był zawsze miejscem, w którym publikowali pasjonaci, nigdy nie pretendowaliśmy do bycia znawcami, ale od wielu osób słyszeliśmy o naszym profesjonalizmie. Przez lata dzieliliśmy się z czytelnikami poglądami na kulturę, zachęcaliśmy do rozmów i pielęgnowaliśmy subiektywne opinie. Nie zapominaliśmy o lokalności, bo to ona nas stworzyła. Od zawsze byliśmy głosem z Górnego Śląska. Chcieliśmy tworzyć wartościowe pismo, w którym o swoich pasjach będą mogli pisać młodzi ludzie. I z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że to nam się udało.

Za te piękne lata, tysiące tekstów, setki rozmów, spotkań i niezliczoną ilość odsłon, kliknięć i lajków – dziękuję! Podziękowania należą się dla wszystkich czytelników (to już drugie!), dziennikarzy, artystów, pracowników teatrów, kin, galerii, muzeów i wszystkich innych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych.

Szczególne podziękowania kieruję do:

  • Hanny Kostrzewskiej, która była z założycielskim trio i do samego końca wspierała nas swoją wiedzą, pracą, życzliwością i po prostu była.
  • Patrycji Muchy, z którą stworzyłyśmy Reflektor, jaki mieliście okazję czytać przez kilka ostatnich lat i która była najlepszym kompanem w tej cudownej przygodzie,
  • Marty Zwolińskiej i Rafała Budnioka, którzy nam zaufali i powierzyli ten zaszczyt prowadzenia Reflektora,  
  • redaktorów, z którymi miałam okazję współpracować – za ich profesjonalizm, pasję i po prostu bycie ciekawymi ludźmi, a byli to: Marta Połap, Angelika Ogrocka, Agata Kędzia, Anna Duda, Dawid Dróżdż, Michał Trusewicz, Bernadeta Prandzioch, Katarzyna Niedurny, Iza Kierzek, Paweł Świerczek, Hanna Baron, Agnieszka Rygol, Kamila Buszka, Paulina Janota, Mateusz Sądaj,
  • innych współpracowników, którzy pomagali rozwijać czasopismo: Paweł Siodłok, Anna Puszczewicz-Siodłok, Marcin Kasperek, Marcin Głowacki, Natalia Kaniak.

Mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze!