Reflektorek #33: Przygody z Wydawnictwem TADAM cz. 3 – Powieść cenniejsza niż złoto

Zapraszam do udziału w trzecim odcinku naszej literackiej podróży, jakże innym od dwóch poprzednich. Dziś zastanowimy się nad mocą słowa. Wiecie, skąd bierze się powieść? Jak dzieje się magia, która łączy słowa i zdania w zapierające dech w piersiach historie? Mówi o tym kolejna książka wydawnictwa TADAM – „Papiernik, czyli skąd się biorą powieści” napisał i zilustrował Roch Urbaniak – krakowski malarz i absolwent ASP, co słusznie zapowiada ucztę dla oczu i duszy . Autor prezentuje  świat, w którym powieść ma ogromne znaczenie, ubarwia go znakomitymi ilustracjami, idealnie oddającymi charakter książki.

papiernik

 

Historie papierowych ptaków

Narratorem książki jest Papiernik – tajemnicza postać zbierająca opowieści. Mieszka w wieży i troskliwie opiekuje się papierem i historiami, które skrywa. Aby papier przekazał swoją opowieść, Papiernik musi trochę się natrudzić: przygotowuje go do lotu, po czym wypuszcza w świat pod postacią papierowych ptaków i czeka, by móc je złapać w drodze powrotnej i poznać, co przyniosły ze sobą. Udaje mu się wychwycić je tylko dlatego, że papier, kiedy powraca wypełniony opowieściami, jest zmęczony i powolny. Papiernik każdego dnia robi to samo, jednak lubi swoją pracę. Powieści mu się nie nudzą (to chyba niemożliwe), bo jak sam twierdzi: „czasami trafi się furtka do całkiem innego, nowego świata”.

Tajemniczy Papiernicy

Bohater pokazuje nam jak odpowiedzialne stoi przed nim zadanie, to od niego zależy, które z opowieści zostaną opowiedziane, które historie pozna świat. Nasz Papiernik nie jest jedynym w swoim fachu, istnieją inni jemu podobni, chociażby Papiernicy wodni wysyłający w otchłań największych mórz papierowe ryby, by tam szukały wyjątkowych opowieści.

Nasz Papiernik to postać bardzo nietuzinkowa (sądzę, że wszyscy, którzy lubią czytać, chcieliby być nim) i, jak sam o sobie mówi, jest najlepszym, najzdolniejszym i najskromniejszym ze wszystkich. Pewnie każdy Papiernik w ten sposób myśli o sobie. Może zasłużenie? Sama chciałabym czytać to, czego prawdopodobnie nie czytał jeszcze nikt. Co się dzieje z wybranymi opowieściami? Papiernik prezentuje je na Targowisku Opowieści, gdzie powieści wystawiane są na aukcję. Jeśli spodobają się Opowiadaczom, czyli artystom wszelkiego rodzaju, jest szansa, że ci przekują je w dzieła sztuki, które zachwycą świat.

Tajemnica słowa

Papierowe ptaki Papiernika przynoszą mu różne opowieści. Te dobrze znane, ale też zupełnie nowe i wyjątkowe, które Papiernik pokaże światu, jeśli uzna je za wartościowe i godne uwagi. Część z nich przedstawia czytelnikom tej książki. Zabiera nas w świat współczesnych baśni. Czytelnicy lubiący fantastykę i baśnie właśnie, w niektórych tekstach odnajdą znajome motywy, ukryte jednak pod płaszczem nowości. Mnie urzekła opowieść pt. „Sny o morzu i powietrzu”. Jej bohaterkami są siostry bliźniaczki – księżniczki zupełnie do siebie niepodobne, które ocaliły mieszkańców przed zagładą po wybuchu wulkanu. Każda z nich wymyśliła własny pomysł i podzieliła społeczność – połowa podążyła za pomysłem życia na grzbiecie wielorybów, pozostali zaś udali się w niebo, by żyć pośród chmur. Takich niezwykłych historii w „Papierniku” jest znacznie więcej; zapadają w pamięć, wzruszają i pokazują nam, ile magii i tajemnic jest zaklętych w słowie.

R. Urbaniak, Papiernik, wyd. TADAM, Warszawa 2018

Nasza ocena: 

żarówki 6-01

Korekta: Marta Rosół, Angelika Ogrocka


paulina_zaborowska

Paulina Zaborowska – kulturoznawczyni i filmoznawczyni. Zakochana w literaturze i kinie. Uważa, że najcenniejsze przedmioty w domu to książki, a najlepszym sposobem na spędzenie wieczoru jest film. Absolwentka kulturoznawstwa na UKSW – zmęczy nawet „Pancernika Potiomkina”, bo słynną scenę na schodach w Odessie każdy miłośnik kina znać powinien. Jest też mamą Antosi. Razem odkrywają świat literatury dziecięcej i filmowy świat księżniczek.