Let Us Hipnotize You! Zapowiedź 8. edycji Ars Independent w Katowicach (25-30.09)

Ostatni tydzień września to czas, kiedy to Katowice witają fanki i fanów niezależnej twórczości multimedialnej. Od filmu, przez wideoklip i animację, aż do gier wideo. Ars Independent to gratka dla tych, którzy myślą nieszablonowo oraz szukają innych dróg niż utarte szlaki. To na tym festiwalu do wyścigu po statuetkę legendarnego Czarnego Konia startują artyści, którzy odważnie eksplorują wszelkie media, komentując przy tym otaczający nas świat i kulturę, w której, czy nam się to podoba czy nie, tkwimy zanurzeni po kokardkę. Czy jesteśmy gotowi na sześć dni wypełnionych seansami, wystawami, pokazami, grami? Galopująca przyjemność. Czasem gorzka, czasem słodka, ale zawsze podsycona eskapizmem najwyższych lotów. Tygodniowa hipnoza. Przygoda tylko dla odważnych.

fot. Michał Jędrzejowski

fot. Michał Jędrzejowski

W tym roku organizatorzy przygotowali dla nas wiele dobrego. Otwarcie festiwalu to zwrot ku zabawie i porzucenie klasycznej galowej formy na rzecz komedii, bo nic nie łączy lepiej niż wspólny śmiech. Organizatorzy proponują nam 90-minutową przejażdżkę przez mające nas rozweselić animacje. W konkursie filmów zostanie zaprezentowanych sześć zupełnie różnych obrazów. Czy uda się znaleźć wspólny klucz? Jak katowicka publiczność przyjmie „Dzikich Chłopców”? Przekonamy się o tym już za kilka dni. Tegoroczna retrospektywa została poświęcona twórczości zmarłego w sierpniu tego roku Piotra Szulkina – jednego z niewielu polskich twórców, eksplorujących tematykę sci-fi w kinie. Dlatego nie można opuścić pokazu „Wojny Światów” z 1981 roku.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Poza tym czekają na nas przeglądy animacji stop motion, komercyjnej, edukacyjnej oraz wykorzystywanej w propagandzie. Klasycznie już będziemy mieć do czynienia z trzema setami wideoklipów i animacji w każdym bloku konkursowym. Po raz pierwszy odbędzie się pokaz Czarnych Kucyków, czyli wideoklipów dla najmłodszych, a dla wszystkich pełnoletnich czeka druga część najbardziej nieoczywistych, sięgających po trudne tematy i szokujących formą klipów – Choked&Blind vol.2.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Bardzo obiecująco zapowiada się strefa VROOM, w której możemy stać się świadkami walki Afroamerykanów o prawa człowieka („I am a Man”), doświadczyć izolacji, jaką odczuwają uchodźcy, czekający na azyl („Limbo”) czy posłuchać głosu Arthura C. Clarka („I saw the future”).

Dla fanów gier szykuje się prawdziwa gratka w postaci interaktywnej wystawy „Od Marienbadu do Novigradu”, która przybliży historię polskich gier wideo. Poza tym odbędzie się klasyczna już nocna giełda gier wideo i prezentacja siedmiu tytułów walczących w konkursie.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Oprócz tego w programie znajdziemy też spotkania z twórcami, koncerty, i pozakonkursowe pokazy. Oszczędzajcie więc siły na przyszły tydzień, bo (jak policzyli organizatorzy) przed nami 2259 minuty oglądania. Każdy dzień zakończy AfterHorse w oficjalnym klubie festiwalowym – Drzwiach Zwanych Koniem.

fot. Michał Jędrzejowski

fot. Michał Jędrzejowski

My też tam będziemy i zachęcamy Was do dzielenia się swoimi wrażeniami na facebookowej grupie Wychowanie do Życia w Kulturze https://www.facebook.com/groups/zajeciakulturalne/, która przez te kilka dni stanie się areną Czarnego Konia. Ihhhaaaaa!


Agnieszka Karpiel małe

Agnieszka Karpiel
Rocznik ’82. Urodzona w Płocku, swoje życiowe miejsce odnalazła na Śląsku, studentka kulturoznawstwa, fotograf, wieczna idealistka, bliskie jest jej antropologiczne spojrzenie na człowieka i filozofia.