Reflektorek #30: Co kryje się w warszawskim ZOO?

Idziecie do ZOO? To świetnie. Zanim jednak kupicie bilety, warto poznać jego mieszkańców. Warszawski Ogród Zoologiczny przychodzi nam z pomocą i prezentuje książkę „Idziemy do ZOO. Poznaj i pokoloruj naszych mieszkańców”, wydaną przez wydawnictwo Dream Books. To praca zbiorowa, która na bajecznie kolorowych stronach opowiada historie zwierząt zamieszkujących ZOO.

idziemy_do_zoo

Przeczytaj, by poznać tajemnice zwierząt

Wśród lokatorów ogrodu znajdziemy dwa flamingi: Pinky i Patrycję, słonia afrykańskiego Ernę, leniwca Amy i Paavo i wspaniałą, zakochaną parę szympansów – Partricka i Kimberly wraz z ich dzieckiem, szympansiątkiem o imieniu Frodo; i wiele innych zwierząt. To niezwykle ciekawe opowieści. Dowiadujemy się z nich, że nasi przyjaciele potrafią wiele z tego, co i my — ludzie. Chociażby goryl Azizi, który posługuje się językiem migowym, potrafi używać narzędzi, nuci i układa piosenki. Książka jest swoistą encyklopedią, każda strona poświęcona jest konkretnemu mieszkańcowi Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego; na każdej widnieje podobizna zwierzęcia (w dodatku można ją pokolorować!) i coś w rodzaju krótkiej notki biograficznej, obfitującej w wiele ciekawostek, jak chociażby odpowiedź na pytanie, dlaczego na wybiegu dla flamingów znajduje się kilka dużych luster. Nasze spotkanie z każdym zwierzakiem zakończone jest „Quizem Odkrywcy ZOO”, czyli trzema krótkimi pytaniami, sprawdzającymi naszą wiedzę. Dobra motywacja, by nie pominąć lektury. To niespełna sto stron, na których autorzy połączyli naukę, zabawę i odrobinę sztuki w jedną, spójną całość.

idziemy_dozoo

Ciekawa treść i kilka niespodzianek

Ciekawym rozwiązaniem są niedokończone ilustracje, które młody odkrywca musi pokolorować samodzielnie. Dodatkowo znajdziemy tu także naklejki przedstawiające zwierzęta z ZOO, które możemy przykleić, gdzie tylko nam się podoba. To książka warta uwagi w przystępny sposób przybliża nam ciekawe informacje dotyczące zwierząt, które mamy okazję podziwiać. Pomysł na przekazanie tej wiedzy, a więc wygląd i dodatkidołączone do książki, to elementy, które na pewno zaciekawią młodego czytelnika. Jest też kartka pocztowa z podobizną artystki-malarki, szympansicy Lucy. Pocztówkę można wysłać komuś, kogo chcemy zachęcić do wizyty w ZOO albo do samego siebie, by nie zapomnieć, że wycieczkę warto powtórzyć.

Idziemy do ZOO. Poznaj i pokoloruj naszych mieszkańców, praca zbiorowa, wydawnictwo Dream Books, 2016 

Nasza ocena: 

żarówki 6-01

Korekta: Marta Rosół, Hanna Kostrzewska 


paulina_zaborowska

Paulina Zaborowska – kulturoznawczyni i filmoznawczyni. Zakochana w literaturze i kinie. Uważa, że najcenniejsze przedmioty w domu to książki, a najlepszym sposobem na spędzenie wieczoru jest film. Absolwentka kulturoznawstwa na UKSW – zmęczy nawet „Pancernika Potiomkina”, bo słynną scenę na schodach w Odessie każdy miłośnik kina znać powinien. Jest też mamą Antosi. Razem odkrywają świat literatury dziecięcej i filmowy świat księżniczek.