Five Must-See – najciekawsze wydarzenia towarzyszące podczas 20. edycji Kina na Granicy
Kino na Granicy co roku przygotowuje dla festiwalowych gości wiele wydarzeń towarzyszących. W końcu wbrew nazwie kinofil nie tylko kinem żyje! Z okazji 20. edycji festiwalu lista eventów jest wyjątkowo atrakcyjna. Zobaczcie, które z nich redakcja Reflektora poleca wam w szczególności!
Impreza urodzinowa #KosmiczneUrodzinyKnG
Czy wy też czuliście ten dziwny niepokój w przeddzień urodzin z dwójką na początku? Czuliście, że nastoletnie czasy już się skończyły i nagle wypadałoby stać się dojrzalszym, bardziej odpowiedzialnym, poważniejszym człowiekiem? Że już nie jesteście Piotrusiem Panem, tylko po prostu Piotrem lub Panem? No to wyobraźcie sobie, co musi przeżywać teraz Kino na Granicy, bo dwudziestolatki to nie tylko ja i ty!
19. lat projekcji filmowych, zabawnych i mądrych spotkań z gośćmi, koncertów i najlepszych afterparty w stylu biesiadno-sielankowo-swojskim z piwem oraz gulaszem w ręce (tak, jednej!) i śmietanką polskich aktorów tańczących na stołach. To wszystko zobowiązuje. A zatem KnG musi stresować się podwójnie. Myślę, że dobrym pomysłem na wsparcie go w tych trudnych chwilach jest zrobienie prezentu – zabawa do białego rana w Klubie Festiwalowym w piątek 27 kwietnia na imprezie urodzinowej jubilata (#KosmiczneUrodzinyKnG (Michał J. Sandecki)). Nie wiem, jak wy, ale ja cieszę się tak, jakby to było moje birthday party.
27 kwietnia, godz. 22:30. Browar Zamkowy Cieszyn – piwnica
Tekst: Patrycja Chuszcz
Wystawa „Praska Wiosna 1968”
Kino na Granicy to nie tylko okazja do zapoznania się ze środkowoeuropejską kinematografią, ale także możliwość zwrócenia uwagi na dotykające wspólny region problemy społeczno-polityczne. Organizatorzy, co roku przygotowując program, dbają o to, aby za pomocą filmowego medium prowokować rozmowy o rzeczach wykraczających poza kino. Przy okazji 50. rocznicy Praskiej Wiosny nie mogło więc zabraknąć wydarzeń upamiętniających ten ważny moment w historii Czechosłowacji. Poza blokiem tematycznym, który zawiera produkcje poruszające ów temat, festiwalowi goście będą mieli okazję zobaczyć wystawę poświęconą wydarzeniom z 1968 roku, przygotowaną przez Lenkę Lindaurovom z Czeskiego Centrum oraz sprawującego nadzór merytoryczny nad wystawą Jiříego Suka z czeskiej Akademii Nauk.
Wystawa podsumowuje z kilku perspektyw kluczowe wydarzenia historyczne tego okresu. Opisuje atmosferę lat 60. w kontekście europejskim, prezentuje nie tylko wydarzenia poprzedzające radziecką inwazję na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku, lecz także efekty politycznej porażki poniesionej przez siły odwilżowe. Autorzy przedstawiają również tło kulturalne epoki.[materiały prasowe]
27 kwietnia – 3 maja. Kulturní a společenské středisko „Střelnice” (KaSS, ul. Střelniční 256/1, Czeski Cieszyn)
Tekst: Dawid Dróżdż
Wystawa „Historia czeskiego dizajnu. Od kubizmu do XXI wieku”
Dizajn często okazuje się sercem kultury, skupiającym w soczewce najważniejsze wartości, ornamenty i znaczenia dla osobnej, nie-naszej społeczności. Ciekawą inicjatywą może okazać się otwarcie wystawy, której partnerem jest Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze. Prezentowane obiekty i dokumentacje mogą być świadectwem tego, w jaki sposób funkcjonalizm i kulturowa wrażliwość mogą wzajemnie się wypełniać, tworząc przedmioty, które dostrajają do nowoczesności, nie tracąc tym samym swojego indywidualnego stylu. Kuratorska ekspozycja może okazać się punktem wyjścia do postawienia pytań o praktyczną naturę codzienności i zadomowienia w świecie, którego cechą szczególną jest płynność granic i kondycja przygranicznego nomady.
27 kwietnia – 11 maja, godz. 10:00-17:00. Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3abc
Wernisaż: 28.04.2018, godz. 16.00
Tekst: Michał Trusewicz
Aktorki
Przyjaciel festiwalu i wieloletni jego współtwórca, wielbiciel kobiecych talentów aktorskich i przenikliwy krytyk – Łukasz Maciejewski – od lat jest dla polskiej publiczności przewodnikiem po kinowej rzeczywistości. Przybliżając nam najciekawsze produkcje filmowe, zagłębia się w sfery niedostępne i bliżej nieznane większości widzom. Swoją otwartością oraz pokorą zjednuje sobie w szczególności kobiece serca, czego dowodem jest zbiór niezwykłych rozmów z polskimi aktorkami. Spisane i wydane w formie książek są zapisem intymnych i szczerych spotkań, których pozazdrościłby Panu Łukaszowi niejeden dziennikarz. Podczas tegorocznej edycji festiwalu będziemy mieć przyjemność uczestniczenia w spotkaniu promującym najnowszą część cyklu, mianowicie „Aktorki. Odkrycia”. Gośćmi wydarzenia będą bohaterki i rozmówczynie cyklu, a wśród nich: Marzena Trybała, Małgorzata Zajączkowska, Gabriela Muskała i Jowita Budnik. Może Paniom uda przekonać festiwalową publiczność, że kino jest kobietą? A może wspólnymi siłami odkryjemy sekret idealnego wywiadu?
30 kwietnia, godz. 18.00. Czytelnia i kawiarnia Avion|Noiva (ul. Główna 2061, Czeski Cieszyn)
Tekst: Martyna Kleszcz
Reżyserzyce
Twórczynie festiwalu od kilku lat zaznaczają coraz mocniej pozycję kobiet w świecie kina. Pamiętam cykl esejów „Biały mazur” pod patronatem Moniki Talarczyk-Gubały – autorki publikacji o tej samej nazwie, w którym pomysłodawczyni umieściła teksty dotyczące najciekawszych obrazów polskich reżyserek. Kino na granicy wykorzystało koncepcję i konsekwentnie co roku prezentuje działalność kobiet w kinie. Kreatorką hasła tegorocznego spotkania jest Jagoda Szelc, której film „Wieża. Jasny dzień” również będziemy mogli obejrzeć podczas festiwalu, w dodatku przed samym spotkaniem reżyserzyc. Na zlocie (bo jak same o sobie mówią: są sabatem czarownic) spotkamy wybitne osobowości dyskutujące o roli reżyserek w kinie, ich sile przebicia, przekazywanych wartości, zmianach pokoleniowych. Wśród gości znajdują się m.in. Agnieszka Holland, Maria Sadowska, Magdalena Łazarkiewicz czy Katarzyna Adamik. Zapowiada się interesująco.
1 maja, godz. 19:15. Teatr im. Adama Mickiewicza
Tekst: Angelika Ogrocka
Festiwal Kino na Granicy odbędzie się w dniach 27 kwietnia – 3 maja w Cieszynie.
Korekta: Hanna Kostrzewska