REFLEKTOREK #25: Historia o różnorodności wiary

Każdy może wierzyć w co chce, naprawdę. Jedni wierzą w Buddę, inni w Allaha. Jedni czytają Koran, inni medytują, by doznać oświecenia. Są też tacy, którzy deklarują, że nie wierzą w nic poza tym, co przeżywają tu i teraz, na Ziemi. Jeszcze inni, jak Ada Judytka z najnowszej książki Agnieszki Suchowierskiej, odkrywają, co to znaczy być pół-Żydówką. Mama Judytki jest Żydówką i Polką, tata dziewczynki jest Polakiem, ale nie jest Żydem. Akcja książki rozgrywa się w Białymstoku, czyli mieście, w którym kiedyś Żydów było więcej niż Polaków. Dziewczynka wprowadza nas w swój świat i opowiadając o sobie pokazuje, jakie święta i zwyczaje kultywuje wraz z rodziną.

ada_judytka

Nowa książka wydawnictwa Literatura pt. Ada Judytka i zagubiony tałes to ciekawe spojrzenie na różnorodność religii. Judyta przyjaźni się z dziećmi, z których każde wychowane jest w innej wierze. Opowiadają sobie o tym w bardzo interesujący sposób, nie piętnują wad systemu, w który wierzą. Po prostu poznają znaczenie odmiennych tradycji. Zasłyszane historie sprawiają, że dzieci stają się ciekawe świata i siebie nawzajem. Ada przyjaźni się z Ksenią, która jest wyznania prawosławnego i z Kubą, który jest katolikiem.

Pretekstem do poznawania religijnych zwyczajów jest nadchodzące święto Rosz-Ha-Szana, czyli hebrajski Dzień Przypomnienia, upamiętniający stworzenie świata i przypominający o Sądzie Bożym. To właśnie wtedy Żydzi świętują pierwszy dzień nowego roku. Z tej okazji dziewczynka postanawia poznać noworoczne zwyczaje swoich przyjaciół.

ada_judytka_tałes

W książce „Ada Judytka i zagubiony tałes” bardzo ciekawe ukazano Białystok jako miasto wielokulturowe, w którym nie ma prześladowań, czy piętnowania na tle religijnym. Każdy może wierzyć w to, w co wierzy: chrześcijanin, żyd, muzułmanin czy ateista żyją zgodnie obok siebie.

Dzięki lekturze tej książki, dowiadujemy się, czym jest menora, jak obchodzi się Chanukę i czym jest tytułowy zagubiony tałes. Opowieść małej Ady zachęca do poznania odmiennych kultur i ich zwyczajów, w czym może pomóc słowniczek umieszczony na końcu książki. Ja sama chętnie zagram w drejdla, czyli grę, której zasady objaśnia bohaterka książki.

A. Suchowierska, Ada Judytka i zagubiony tałes, il. D.Łoskot-Cichocka, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2017.

Ocena:

żarówki 6-01

Korekta: Marta Rosół, Hanna Kostrzewska 


paulina_zaborowska

Paulina Zaborowska – kulturoznawczyni i filmoznawczyni. Zakochana w literaturze i kinie. Uważa, że najcenniejsze przedmioty w domu to książki, a najlepszym sposobem na spędzenie wieczoru jest film. Absolwentka kulturoznawstwa na UKSW – zmęczy nawet „Pancernika Potiomkina”, bo słynną scenę na schodach w Odessie każdy miłośnik kina znać powinien. Jest też mamą Antosi. Razem odkrywają świat literatury dziecięcej i filmowy świat księżniczek.