Graduation Projects 2017 – wystawa najlepszych prac dyplomowych

40 najlepszych europejskich prac dyplomowych. Choć wyróżnienia mieszczą się w dwóch kategoriach, spektrum tematyczne pokazanych projektów jest spore. Od fontów, opakowań pieczywa, gry planszowe, przez biurka, obuwie, po łódź, a nawet protezy piersi. Przedmioty estetyczne, funkcjonalne i użyteczne.

fot. Angelika Ogrocka

fot. Angelika Ogrocka

Gdy w styczniu po raz trzynasty świętowano jubileusz zamkowy, jak co roku w programie znalazł się również wernisaż wystawy „Graduation Projects 2017”. Urodziny Zamku Cieszyn to niemal od początku istnienia imprezy obowiązkowe wydarzenie na polskiej mapie designu. I tak było tym razem. Edycja 2018 roku skupiła się wokół hasła „Dizajn i konflikt”.

fot. Angelika Ogrocka

fot. Angelika Ogrocka

Początki „Graduation Projects 2017” były skromne. Redakcja kwartalnika „2+3D” kierowana przez Czesławę Frejlich przygotowywała przegląd najciekawszych prac dyplomowych z Polski. W 2006 roku postanowiono rozpocząć współpracę z Zamkiem Cieszyn, odpowiedzialnym wtedy za organizację wystaw promujących to projektowe zestawienie. Z czasem zdecydowano się też na przeobrażenie inicjatywy w stronę konkursu oraz wprowadzenie nowych partnerów.

fot. Angelika Ogrocka

fot. Angelika Ogrocka

Rozpoczęta współpraca z Czechami, Słowacją oraz Węgrami spowodowała, że przegląd stał się międzynarodowym wydarzeniem. Studenci z Krajów Wyszehradzkich (bo tak brzmi oficjalna nazwa tego kwartetu, z Polską włącznie) mogą zgłosić swój dyplom do udziału w inicjatywie. Prócz warunków terytorialnych, liczy się także dziedzina. Prace powinny dotyczyć kierunków: grafika użytkowej oraz wzornictwo.

fot. Angelika Ogrocka

fot. Angelika Ogrocka

Co ciekawe „Graduation Projects 2017” dzieli nadesłane koncepty nietypowo – w myśl protoplastów (redakcji kwartalnika „2+3D”) na: grafikę użytkową zwaną „2D” oraz wzornictwo określanego jako „3D”. Liczba zgłoszeń projektów zarówno licencjackich, jak i magisterskich z roku na rok wzrasta. I choć tegoroczna edycja doczekała się aż 360 propozycji, twórcy jednak stanowczo koncentrują się na liczbie czterdzieści. Taką też ilość prac można podziwiać na wystawie.

fot. Angelika Ogrocka

fot. Angelika Ogrocka

Międzynarodowe jury, w którym zasiedli m.in. Marcel Benčik, Czesława Frejlich, Natalia Jakóbiec, Wojciech Kubiena, Anna Palka, Kuba Sowiński czy Hosszu Gergely docenili nie tylko wykonanie, lecz także dopasowanie zgłoszonych projektów do realiów. Pomoc niepełnosprawnym (jak w przypadku biżuterii fizjoterapeutycznej czy zestawu do codziennej terapii dla osób cierpiących na chorobę Alheimera), wpieranie lokalnego rzemiosła (technologia czerpiąca z plecionkarskiego dziedzictwa oraz zastosowanie zmieszanego ze słomą siana do stworzenia siedziska), zwrócenie uwagi na problem ekologii (wykorzystywanie kompozytu grzybowego do projektowania, a także koncept jednostki pływającej działającej na panele solarne) – to tylko niektóre z wymienianych przez kapitułę zalet.

fot. Angelika Ogrocka

fot. Angelika Ogrocka

Równie piękne i pomysłowe są projekty z kategorii 2D. Graficzne cuda zachwycają różnorakimi wcieleniami. Na wystawie znajdziemy np. Gradient Diary, czyli personalizowany pamiętnik wchodzący w interakcję z użytkownikiem; Type Class – typograficzną grę edukacyjną pokazującą historię krojów pisma; identyfikacje wizualne kilku przedsięwzięć, do których należy także ta spajająca , będącą jednocześnie nawiązaniem do konstrukcji tych budowli.

Dotychczas wystawa „Graduation projects” gościła na Zamku Cieszyn, jednak już niebawem będzie można ją oglądać w kolejnych miastach Europy.

Tekst: Angelika Ogrocka