CAPSULE REVIEW: „The Place”

Twórca filmu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” znów postanowił umiejscowić akcję swego dzieła w jednej lokalizacji – tym razem bieg wydarzeń toczy się w restauracji o enigmatycznej nazwie „The Place”…

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

W lokalu ciągle przebywa bezimienny mężczyzna, który, w zamian za realizację określonych zleceń, pomaga nieznajomym osobom. Jego żądania są niemoralne, niezgodne z prawem i krzywdzące dla osób postronnych, lecz mimo wszystko nieszczęśliwi goście zazwyczaj decydują się na ich spełnianie.

W scenariuszu „The Place” zawarte są nieznośne w odbiorze, sztampowe dialogi, których treść wydaje się zaczerpnięta z podręczników do coachingu. Patetyczne rozmowy bohaterów i bohaterek filmu oraz przeszarżowana gra aktorska wywołują wrażenie śmieszności – „The Place” jest karykaturalnym odbiciem sposobu postrzegania świata Paola Genovesa, reżysera i scenarzysty dzieła, którego powierzchowna, nieciekawa interpretacja rzeczywistości wpływa na jakość każdego z jego filmów.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Banalne przesłanie filmu Genovesa sprawia, że „The Place” jest dziełem niegodnym uwagi nie tylko pod względem artystycznym, lecz także treściowym. Chcąc obejrzeć film opowiadający o pragnieniach ludzi, znacznie rozsądniej udać się do kina na seans „Niemiłości” Zwiagincewa.

Ocena:

żarówki 1jpg-01

Film można obejrzeć w Cinema City:

ccPoczujMagie_600x100

Korekta: Marta Rosół


A.-Smyk-e1517688943800

Adrianna Smyk
ur. 1996; studiuje w Kolegium „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się sztuką filmową; w 2017 roku jako Student Critic uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu. Reżyseruje film dokumentalny poświęcony Operze Narodowej. Współpracowała m.in. z magazynami Culture.pl oraz „artPapier”. Jest założycielką i przewodniczącą Koła Naukowego Badania i Tworzenia Filmów „Cięcie”.