„Nie rozmawiam z nikim przed pierwszą kawą” – „Kawa” Iki Graboń

„Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie” to przepięknie wydana publikacja. Gdy już po nią sięgniemy, przed nami tylko krok do delektowania się nią niczym aromatycznym kubkiem czarnej kawy.

fot. Damian Krzywoń

fot. Damian Krzywoń

Jako pracownik palarni kawy, a także zdeklarowany kawosz, „kawoholik” i pasjonat kawy nie mogłem przejść obojętnie obok tej publikacji. Do tej pory na polskim rynku widniała dosłownie jedna rzeczowa i merytoryczna pozycja wydawnicza na temat kawy autorstwa Sary Magdaleny Woźny „Tajemnice kawy”. Byłem więc żądny dodatkowej wiedzy, zwłaszcza tej praktycznej, jak i skonfrontowania tego, co już wiem, z tym, co uda mi się wyczytać w nowym wydawnictwie.

Od dłuższego czasu obserwuję Ikę Graboń na Instagramie, co sprawiło, że odbieram ją bardziej wiarygodnie. Ona po prostu „żyje” kawą. Jest pasjonatką, baristką, zawodowym sędzią na konkursach, typowym kawowym freakiem… A kto może powiedzieć więcej o kawie niż osoba, która zaparzyła jej hektolitry, potrafi ją ocenić i wie z własnego, praktycznego doświadczenia jak proces przygotowania funkcjonuje?

fot. Damian Krzywoń

fot. Damian Krzywoń

„Nie rozmawiam z nikim przed pierwszą kawą” – to tytuł pierwszego rozdziału. I moim zdaniem trafi do wielu osób. Na pewno zaintryguje, wszak gros z nas zaczyna dzień od kawy w swojej małej, porannej samotni, zanim jeszcze wejdzie na zawodowe obroty, nawiąże z kimś dialog, czy otworzy się na pędzący i głośny świat. Dalej jest jeszcze lepiej.

Książka zaskakuje na każdym kroku – od ciekawych tytułów rozdziałów opartych na kolokwializmach, skojarzeniach, frazeologizmach, poprzez świetne, niebanalne i liczne ilustracje, po wiele osobistych odniesień i doświadczeń. To ostatnie w szczególności wyróżnia tę publikację. Autorka bogato opisuje swoją drogę w kawowym świecie. Zaznacza, że wszystko zaczęło się przypadkiem, ale jednocześnie udowadnia, że jej znajomość to nie wiedza tajemna – każdy może nabyć umiejętności baristyczne, jak i po prostu nauczyć się kupować i spożywać dobrą jakościowo kawę. Przejrzyście przedstawione receptury parzenia wszystkimi metodami są podane z dokładnością, co stanowi praktyczną pomoc zarówno dla laika, jak i dla osób, które już coś wiedzą w temacie.

fot. Damian Krzywoń

fot. Damian Krzywoń

Najbardziej urzekło mnie w książce sprawne przeplatanie języka luźnego z tym fachowym i branżowym. Moją uwagę zwróciło także mieszanie fragmentów osobistych, wręcz pamiętnikarskich, z tymi praktycznymi i technicznymi, co sprawia, że książkę czyta się naprawdę przyjemnie. Nie jesteśmy zmęczeni nadmiarem wiedzy, gdyż nie emanuje naukowością i fachowością. Autorka używa obrazowych porównań oraz umiejętnie przenosi kwestie związane z kawową branżą na świat codzienny, przez co książka ma ukryty i nienachalny wydźwięk „coachingowy” z elementami filozofii slow life. Dla mnie bomba!

Każdy rozdział zakończony jest wywiadem z osobistością branży kawowej, co uwiarygadnia i pokazuje różnorodność spojrzenia i podejścia do kawy w zależności od gałęzi rynku kawowego. Z powodu mojej profesji bardzo mi się podoba to, że Ika Graboń uświadamia czytelników w tak ważnych sprawach jak: jaką kawę warto pić; jak dobrze przygotować ten napój; a przede wszystkim – gdzie zakupić jak najlepsze produkty, by autentycznie się nimi cieszyć.

fot. Damian Krzywoń

fot. Damian Krzywoń

Słowo „instrukcja” zawarte w tytule idealnie opisuje tę publikację. „Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie” zawiera sporo teorii, jak i sporo przejrzystych zagadnień praktycznych, które każdy może wykorzystać z łatwością (np. podaje gotowe przepisy na dania, wskazuje konkretne marki i modele urządzeń). Dodatkowo zahacza o elementy coachingu – na szczęście nie on wybija się na pierwszy plan.

Autorka swobodnie i rzetelnie przekazuje swoją wiedzę o kawie: od krzewu na plantacji po filiżankę. To pozycja idealna dla każdego – laika, baristy, ale także przeciętnego amatora „małej czarnej”. Czy nawet skromnego coffee roastera jak ja.

fot. Damian Krzywoń

fot. Damian Krzywoń

Ika Graboń, Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie, Wydawnictwo Otwarte 2017.

Nasza ocena:

żarówki 5 małe


damian_krzywon

Damian Krzywoń (rocznik ’88) – coffee roaster w lokalnej palarni kawy Tommy Cafe. Choć kawa była obecna w jego domu od zawsze, to dopiero na studiach zaczął ją popijać i poszukiwać o niej informacji. Z przypadkowego klienta skoczowskiej palarni, stał się pracownikiem. Od tamtej pory stale poszerza wiedzę o kawie oraz umiejętności palenia, jak i zaparzania kawowego naparu. Prywatnie – miłośnik Czech, zapalony kibic hokeja i fotograf-amator.