REFLEKTOREK #19: Zrób to sam, a będzie lepiej smakowało

Najlepszym prezentem dla dziecka jest czas, który możemy mu poświęcić. Można go wykorzystać różnie: spacerując, bawiąc się, oglądając bajki lub czytając książki. Przy wyborze książek warto pamiętać, że na rynku można znaleźć te bardziej interaktywne, które pokazują nam jak zrobić coś własnoręcznie, oferując domowe DIY.

ZRÓB TO SAM

W takim klimacie utrzymane są dwie książki, które ostatnio trafiły w moje ręce – Leniwy pieróg wydawnictwa Bona i Zrób to krok po krokuwydawnictwa Zakamarki. Pierwsza jest książką kulinarną dla najmłodszych, a przepisy w niej zawarte nawiązują do kuchni polskiej w wersji współczesnej, druga to inspiracja do domowego „majsterkowania”, czyli propozycje własnoręcznego wykonania różnych przedmiotów przydatnych w codziennym życiu i zabawie.

Leniwy pierógautorstwa Agaty Dobrowolskiej to 80-stronicowa skarbnica zdrowych przepisów, m.in na zupy czy smakowite desery. Żadna z propozycji kulinarnych zamieszczonych w książce nie jest „mięsna”, znakomicie więc odnajdą się w niej miłośnicy kuchni wegańskiej. Przepisów na różne dania jest dokładnie 46, a wśród nich mnóstwo propozycji na wykorzystanie puree z dyni, przepis na klasycznego wielkanocnego mazurka, czy sposób na to, jak zrobić dobre, domowe kiszone ogórki.

leniwy_pieróg

W Zrób to krok po krokuza tekst odpowiada dwójka szwedzkich pisarzy: Clara Lidström i Annakarin Nyberg. To idealna propozycja dla dzieci powyżej 6. roku życia, które lubią „majsterkować” i przyozdabiać swoje otoczenie własnoręcznie wykonanymi przedmiotami. Za przejrzyste i ciekawe ilustracje odpowiadają Katy Kimbell i Li Söderberg, zaś o polski przekład zadbała Katarzyna Skalska.

W tej książce znajdziemy pomysł na to, jak wykonać skarbonkę, lampkę, grę memo, przybornik na akcesoria do pisania, czy uroczą zakładkę do książki – wszystko przy użyciu prostych narzędzi i materiałów, które w większości (zwłaszcza jeśli mamy w domu dzieci) każdy i każda z nas posiada w domu.

zrób_to

Nie bez przyczyny zestawiłam za sobą te książki – obie są ciekawe, bo zachęcają do kreatywności – przeglądając je nie sposób zignorować własną grę memo lub ugotować pysznej zupy. Książki ponadto rozbudzają wyobraźnię i pomagają rozwijać umiejętności, zarówno te techniczne, jak i kulinarne. Najważniejszą z ich zalet jest jednak to, że łączą ludzi – rodziców i dzieci, przyjaciół i rodzeństwo. Uczą, że można w ciekawy sposób spędzać czas i dają niebywałą satysfakcję z tego, że udało nam się stworzyć „coś z niczego. Jeśli książka trafi do starszych dzieci, może dać im odwagę do realizacji własnych pomysłów i eksperymentowania, a w zamian majsterkowicze otrzymają satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy, której efektami będą mogły się pochwalić, choćby częstując rodziców wielkanocnym mazurkiem w listopadzie.

A. Dąbrowska, Leniwy pieróg, wyd. Bona
C. Lidström, A. Nyberg, Zrób to krok po kroku, il. K. Kimbell, Li Söderberg, przekł. K. Skalska, wyd. Zakamarki

Ocena: 

żarówki 6-01

Korekta: Patrycja Mucha, Marta Rosół


paulina_zaborowska

Paulina Zaborowska – kulturoznawczyni i filmoznawczyni. Zakochana w literaturze i kinie. Uważa, że najcenniejsze przedmioty w domu to książki, a najlepszym sposobem na spędzenie wieczoru jest film. Absolwentka kulturoznawstwa na UKSW – zmęczy nawet „Pancernika Potiomkina”, bo słynną scenę na schodach w Odessie każdy miłośnik kina znać powinien. Jest też mamą Antosi. Razem odkrywają świat literatury dziecięcej i filmowy świat księżniczek.