3 głosy o naturze

Reflektor ostatnimi czasy zbliża się ku naturze. Imponująca jest ilość wydawanych w ostatnim czasie książek o naturze, zwierzętach czy roślinach… My wybraliśmy na razie te, które są wyjątkowo spójne pod względem wydania. Oprócz solidnej dawki wiedzy są po prostu piękne.

TRZY GŁOSY

Opowieść o drzewach

Drzewa funkcjonują w kulturze jako symbole wielkości, jedności organicznej, wzrostu, drabiny do nieba. To ich korona jest siedzibą leśnych chochlików i bajkowych wróżek. W wielu religiach znajdziemy drzewa, które stały się początkiem Opowieści. W chrześcijaństwie jest to drzewo poznania dobra i zła, w buddyzmie drzewo Bodhi, pod którym Budda Siakjamuni osiągnął oświecenie. Czy ilość historii i symboli związanych z  drzewem może mieć swoje korzenie w przyrodzie? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje Peter Wohlleben w książce „Sekretne życie drzew”.

Książka niemieckiego dendrologa to zbiór krótkich rozdziałów odsłaniających przed nami leśne tajemnice. W wielu recenzjach spotkałam się z rozczarowaniem zawartością książki. Zachęceni okładką i magicznym tytułem czytelnicy liczyli na kolejną mistyczną opowieść. Czy jednak takich tu brakuje? Może ciekawsze jest odszukanie źródła baśni albo wsłuchanie się w szum liści, których biologiczna natura okaże się ciekawsza niż niejedna historia babci wierzby.

skretne_życie_drzew

Z każdym kolejnym rozdziałem autor zdradza sposoby funkcjonowania lasu. Na łamach książki rozgrywa się prawdziwa walka o przetrwanie, opowiadane są rodzinne historie wszystkich organizmów żyjących w lesie. Wohlleben pokazuje czytelnikom las jako komórkę społeczną, gdzie starsze jednostki dbają o młodsze, a chore liczą na pomoc silnych i zdrowych. Leśniczy staż autora uwiarygadnia snutą opowieść. Jednak nie tylko piękne historie zostały tu spisane. Z książki dowiemy się również, jaki my, ludzie, mamy wpływ na jakość życia drzew. Dowiemy się również jak bardzo rośliny, sadzone wzdłuż drogi w celu rozzielenienia przestrzeni, muszą walczyć o najniższą jakość życia, która i tak nie pozwoli dożyć im sędziwego wieku.

„Sekretne życie drzew” to pozycja dla osób ciekawych prawdy, których zastanawia pochodzenie baśni z całego świata. Bo czasem biologiczna historia może zaskoczyć bardziej niż najśmielsza powieść fantasy.

PS Książkę zaleca się słuchać z audiobooka bądź czytać z ebooka.

Matylda Badera

P. Wohlleben, Sekretne życie drzew, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2016


Życie jest drogą

Tristan Gooley napisał swój „Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury” dla wszystkich tych, którzy nie potrafią zbyt długo wytrwać w jednym miejscu. Dla nich właśnie książka ta będzie kopalnią dobrych rad i wskazówek, dzięki którym każda wyprawa stanie się prostsza i będzie w stanie dostarczyć jeszcze więcej przyjemności, niż zazwyczaj.

Autor ma dla czytelnika jedną, naczelną radę – „Nie bądź durny”. Opis technik to nie wszystko – zawsze należy kierować się, przede wszystkim (!), zdrowym rozsądkiem, a nie brawurą i fantazją, która często ponosi spragnionych wrażeń podróżników.

przewodnik_wędrowca

Na podstawie czytania znaków z natury – położenia i wysokości słońca, chmur, ciepłego wiatru, czy tęczy –  możemy na przykład wywnioskować, kiedy zapadnie zmrok, oszacować odległość dzielącą nas od konkretnego punktu, czy określić kierunek świata. Ślady zwierząt  powiedzą nam wiele na temat często uczęszczanych szlaków, a kępy pokrzyw staną się znakiem albo nadużywania nawozów, albo pozostałości po  ludzkiej osadzie, która istniała na tym terenie przed wieloma laty..

„Przewodnik wędrowca” zaciekawia, a przy okazji przecież nigdy nie wiadomo, kiedy dodatkowo może okazać się pomocnym i przydatnym!

Agnieszka Wielińska

T. Gooley, Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017


Co wy właściwie wiecie o zwierzętach

Na książkę Petera Wohllebena trafiłam dokładnie rok temu. Zachwycona okładką “Sekretnego życia drzew” chciałam kupić ją każdemu w ramach prezentu gwiazdkowego. Sama jednak zabrałam się za lekturę dopiero w tym roku. Nie ukrywam – zachwyciło mnie to, jak funkcjonują drzewa i inne rośliny, ale skomplikowane opisy procesów, które dzieją się w lesie, nieco mnie przerosły. Jestem w końcu osobą, która nie potrafi rozróżniać nawet najprostszych gatunków drzew.

duchowe_życie_zwierząt

Po drugą książkę autora sięgałam więc z dystansem. Zupełnie niepotrzebnie. Tym razem była to wspaniała przygoda, którą mogłam przeżywać bez dyskomfortu. Jestem wegetarianką, kocham zwierzęta i uważam, że rozumieją one więcej i lepiej niż my-ludzie. Podczas lektury tej książki możemy sobie przypomnieć o tym, że przecież należymy do tej samej rodziny i powinniśmy się wzajemnie szanować. Peter Wohlleben przyjmuje postawę osoby, która próbuje żyć w zgodzie z zasadą umiarkowania. Ma pełen szacunek do zwierząt, a jednocześnie rozumie, że na obecnym etapie rozwoju cywilizacyjnego trudno cofnąć coś, co już się wydarzyło i na dobre zmieniło rzeczywistość. To bardzo dobra pozycja dla osób, które właśnie owego szacunku do zwierząt nie mają albo wychodzą z założenia, że są one na niższej pozycji niż ludzie.

Marta Rosół

P. Wohlleben, Duchowe życie zwierząt, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017