Zapraszamy do Bielska-Białej – XV Jazzowa Jesień

Od 14 do 19 listopada 2017 roku w Bielsku-Białej odbędzie się jeden z najważniejszych festiwali muzyki jazzowej w Polsce – Bielska Jazzowa Jesień.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Festiwal świętuje swoją XV edycję, a wszystkie koncerty, tradycyjnie już, odbędą się w sali koncertowej Bielskiego Centrum Kultury. Od wielu lat, niezmiennie, spełnia ona wysokie wymagania muzyków oraz organizatorów, dzięki świetnej akustyce sceny, kameralnej atmosferze oraz niewątpliwym walorom estetycznym. Również po raz 15 w roli dyrektora artystycznego wydarzenia wystąpi wirtuoz trąbki, jeden z artystów światowej czołówki, tworzącej muzykę jazzową – Tomasz Stańko.

Dobrego nie trzeba przemieniać w lepsze, jeśli tylko wciąż potrafi nas zachwycić.A tak jest niewątpliwie z BJJ. To jak festiwal narodził się i rozwijał, rok po roku zwiększając liczbę coraz to lepszych nazwisk, bijących z afiszy, pozwala dzisiaj spojrzeć na jego historię z mieszanką dumy i podziwu, wspólną wszystkim mieszkańcom Bielska-Białej, w których duszy gra jazz. Wracając pamięcią do wcześniejszych edycji, łatwo dociec, dlaczego wydarzenie to nazywamy dumnie jednym z najważniejszych świąt tego gatunku w Polsce, a dziś – imprezą skrupulatnie odnotowywaną i cenioną również w skali europejskiej. Piętnastoletnia historia Jesieni prezentuje cały wachlarz odcieni i odmian jazzu z każdego zakątka świata, różnorakich jego języków i sposobów manifestacji. Jesienią jazzowały w Bielsku dziesiątki wybitnych artystów, mistrzów, jednogłośnie cenionych wzdłuż wszystkich południków, m.in. byli to: Avishai Cohen, Joshua Redman, Charles Lloyd z Marią Farantouri, Bill Frisell, John McLaughlin z Zakirem Hussainem​ ​w​ ​projekcie: Remember​ ​Shakti, John Scofield czy Jack DeJohnette.

Tegoroczna edycja, mieniąc się osobistościami, ilustruje, jak bardzo bielski festiwal dojrzał, stając się ważnym punktem jazzowej mapy świata. Zapraszamy!

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Festiwalu: KLIK 


Kinga Kościak
Kinga Kościak – literaturoznawca, krytyk literacki, po godzinach zajmująca się analizą marzeń sennych.