Premiery Studenckie w Teatrze Śląskim

Gdy w Teatrze Śląskim w Katowicach proponowany jest cykl wydarzeń mających zachęcić mieszkańców do zaangażowania się w życie kulturalne miasta – Reflektorowi nie pozostaje nic innego, jak głośno temu pomysłowi przyklasnąć i szczerze mu kibicować. Nie zamierzamy się oczywiście ograniczać do samego przyklaskiwania, dlatego zaangażowaliśmy się w projekt i w tym sezonie wraz z Teatrem współorganizujemy cykl premier studencko-nauczycielskich. O co dokładnie chodzi?

Fot. Przemysław Jendroska

Fot. Przemysław Jendroska

Wokół najnowszych tytułów z repertuaru Teatru Śląskiego zorganizujemy spotkania w premierowej atmosferze – po spektaklu zaprosimy widzów do rozmowy z aktorami i twórcami (i na lampkę wina oczywiście!). Zależy nam na stworzeniu przestrzeni swobodnej wymiany myśli, w której podzielimy się swoimi wrażeniami, zadamy pytania i wspólnie będziemy szukali na nie odpowiedzi – nie mając wcale pewności, że jesteśmy w stanie ich udzielić. Chcemy, by było swobodnie,  niezobowiązująco i ciekawie. W skrócie: zależy nam na takiej rozmowie, którą po wyjściu z teatru prowadzi się w gronie znajomych, z zapałem próbując ich przekonać, dlaczego to, co widzieliśmy było tak dobre lub tak złe. Wydarzenie skierowane  jest głównie do studentów, co wiąże się z możliwością kupna biletu na spektakl w niższej cenie. Reflektor przygotuje na każdy z nich pulę wejściówek do rozdania, a na naszej stronie ukazywać się będą zapowiedzi, relacje, recenzje i wywiady z twórcami. Chętnym rozdamy także indeksy teatralne, które pod koniec sezonu umożliwią odebranie nagród.

Na pierwszy ogień idzie „Terror” Ferdinanda von Schiracha. Spektakl w reżyserii Roberta Talarczyka jest odtworzeniem fikcyjnego procesu sądowego nad niemieckim pilotem wojskowym Larsem Kochem, który w 2013 roku – wbrew rozkazom przełożonych – zestrzelił samolot pasażerski przejęty przez terrorystów. Spektakl jest o tyle nietypowy, że rozgrywa się w Sali Sejmu Śląskiego, a publiczność w charakterze ławników podejmuje każdorazowo decyzję o skazaniu lub uniewinnieniu pilota. 13 października zastanowimy się m.in. nad słusznością decyzji Kocha, zasadnością oskarżenia go o masowe morderstwo oraz nad rolą, jaką w tak ekstremalnej sytuacji grają jednostkowa moralność i sumienie.

28 listopada spotykamy się natomiast na Scenie w Galerii na spektaklu „Korfanty” w reżyserii Przemysława Wojcieszka, który zrealizuje w Teatrze Śląskim swój autorski tekst. Znając choć trochę jego twórczość, można śmiało spodziewać się opowieści o Wojciechu Korfantym w formie mocno niekonwencjonalnej, dalekiej od grzecznej próby historycznego odtworzenia jego życiorysu (wystarczy przypomnieć sobie głosy o głośnym „Hymnie narodowym”, który reżyser zrealizował w 2016 roku w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy).

Z kolei 13 grudnia zapraszamy, by wspólnie dyskutować na temat inscenizacji traktującej o losach Jakuba Szeli. Michał Kmiecik sięgnął po poemat Brunona Jasieńskiego z 1926 roku i  zmierzył się z kontrowersyjną postacią  przywódcy krwawego, chłopskiego buntu. Całości towarzyszą rockowe aranżacje zrealizowane przez duet Nagrobki (Adam Witkowski, Maciej Salamon).

Rezerwujcie więc czas i wpisujcie te daty w kalendarze. Widzimy się w teatrze!

Cykl obejmuje:

13.10.2017 r., godz. 17:00 „Terror” F. von Schirach, reż. Robert Talarczyk.
Miejsce: Sala Sejmu Śląskiego (ul. Jagiellońska 25, wejście od ul. Lompy).

28.11.2017 r., godz. 18:00 „Korfanty”, reż. Przemysław Wojcieszek.
Miejsce: Scena w Galerii (Galeria Katowicka, ul. 3 Maja 30).

13.12.2017 r., godz. 19:00 – Słowo o Jakóbie Szeli” Bruno Jasieński, reż. Michał Kmiecik.
Miejsce: Scena Kameralna Teatru Śląskiego (ul. Rynek 10, wejście od ul. Warszawska 2).

Dla studentów bilety na spektakle w cenie 20 zł.

Korekta: Marta Rosół


Agata Kędzia – REDAKTORKA DZIAŁÓW TEATR oraz TANIEC
Rocznik ’96. Studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Zakochana w swoim kierunku studiów walczy ze stereotypem leniwego studenta.

 Filip Jałowiecki – inżynier i teatroman starający się łączyć te dwie, dosyć odległe od siebie, dziedziny. Niegdyś członek różnorakich śląskich grup teatralnych.