Ta premiera jest dla Ciebie

Gdy w Teatrze Śląskim w Katowicach proponowany jest cykl wydarzeń mających zachęcić mieszkańców do zaangażowania się w życie kulturalne miasta – Reflektorowi nie pozostaje nic innego, jak głośno temu pomysłowi przyklasnąć i szczerze mu kibicować. Nie zamierzamy się oczywiście ograniczać do samego przyklaskiwania, dlatego zaangażowaliśmy się w projekt i w tym sezonie wraz z Teatrem współorganizujemy cykl premier studencko-nauczycielskich. O co dokładnie chodzi?

„Terror”, reż. R. Talarczyk. Fot. P. Jendroska

„Terror”, reż. R. Talarczyk. Fot. P. Jendroska

Wokół najnowszych tytułów z repertuaru Teatru Śląskiego zorganizujemy spotkania w premierowej atmosferze – po spektaklu zaprosimy widzów do rozmowy z aktorami i twórcami (i na lampkę wina oczywiście!). Najbardziej zależy nam na stworzeniu przestrzeni swobodnej wymiany myśli, w której podzielimy się swoimi wrażeniami, zadamy pytania i wspólnie będziemy szukali na nie odpowiedzi – nie mając wcale pewności, że jesteśmy w stanie ich udzielić. Chcemy, by było swobodnie,  niezobowiązująco i ciekawie. W skrócie: zależy nam na takiej rozmowie, którą po wyjściu z teatru prowadzi się w gronie znajomych, z zapałem próbując ich przekonać, dlaczego to, co widzieliśmy było tak dobre lub tak złe. Wydarzenie skierowane  jest głównie do studentów, co wiąże się z możliwością kupna biletu na spektakl w niższej cenie. Reflektor przygotuje też pulę wejściówek do rozdania, a na naszej stronie ukazywać się będą zapowiedzi, relacje, recenzje i wywiady z twórcami.

Na pierwszy ogień idzie „Terror” Ferdinanda von Schiracha. Spektakl w reżyserii Roberta Talarczyka jest odtworzeniem fikcyjnego procesu sądowego nad niemieckim pilotem wojskowym Larsem Kochem, który w 2013 roku – wbrew rozkazom przełożonych – zestrzelił samolot pasażerski przejęty przez terrorystów. Zamachowcy chcieli rozbić go na stadionie piłkarskim w Monachium. Pilot uratował więc 70 tysięcy kibiców zgromadzanych tam na meczu Niemcy-Anglia, co nie uchroniło go jednak przed oskarżeniem o zamordowanie pasażerów. Spektakl jest o tyle nietypowy, że rozgrywa się w Sali Sejmu Śląskiego, a publiczność w charakterze ławników podejmuje każdorazowo decyzję o skazaniu lub uniewinnieniu pilota. 13 października zastanowimy się m.in. nad słusznością decyzji Kocha, zasadnością oskarżenia go o masowe morderstwo oraz nad rolą, jaką w tak ekstremalnej sytuacji grają jednostkowa moralność i sumienie.

28 listopada spotykamy się natomiast na Scenie w Galerii na spektaklu „Korfanty” w reżyserii Przemysława Wojcieszka, który zrealizuje w Teatrze Śląskim swój autorski tekst. Znając choć trochę jego twórczość, można śmiało spodziewać się opowieści o Wojciechu Korfantym w formie mocno niekonwencjonalnej, dalekiej od grzecznej próby historycznego odtworzenia jego życiorysu (wystarczy przypomnieć sobie głosy o głośnym „Hymnie narodowym”, który reżyser zrealizował w 2016 roku w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy). Rezerwujcie więc czas i wpisujcie te daty w kalendarze. Widzimy się w teatrze!

Najbliższe premiery:

13.10.2017 r., godz. 17:00 „Terror” F. von Schirach, reż. Robert Talarczyk.
Miejsce: Sala Sejmu Śląskiego (ul. Jagiellońska 25, wejście od ulicy Lompy).

28.11.2017 r., godz. 18:00 „Korfanty”, reż. Przemysław Wojcieszek.
Miejsce: Scena w Galerii (Galeria Katowicka, ul. 3 Maja 30).

Korekta: Marta Rosół


Agata Kędzia – REDAKTORKA DZIAŁÓW TEATR oraz TANIEC
Rocznik ’96. Studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Zakochana w swoim kierunku studiów walczy ze stereotypem leniwego studenta. Rozbudza życie teatralne uczelni w ramach Koła Teatrologów. Czas najchętniej spędza w teatrze i przy książkach do nauki hiszpańskiego.

 Filip Jałowiecki – inżynier i teatroman starający się łączyć te dwie, dosyć odległe od siebie, dziedziny. Niegdyś członek różnorakich śląskich grup teatralnych.