Jeszcze nie czas na spanie!

Projekt dobra/nocka to cykl spotkań w katowickich księgarniach dla najmłodszych. Wieczorową porą najfajniejsze książki dla dzieci będzie czytać babcia Hilda. Reflektor z przyjemnością patronuje temu projektowi! Zadaliśmy 5 szybkich pytań Joannie Durkalec – koordynatorce projektu.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Reflektor: Skąd pomysł na projekt?

Joanna Durkalec: Wydaje nam się, że w Katowicach wciąż niewiele wydarzeń skierowanych jest do najmłodszych. Chciałyśmy to zmienić! Wymyśliłyśmy coś, w czym za dzieciaka chętnie wzięłybyśmy udział. Bo kto nie chciałby wylądować wieczorem w zamkniętej dla innych księgarni, pić kakao i słuchać bajek? Chcemy pobudzać dzieciaki do działania, stąd pomysł na tworzenie przez nie własnych książek, podczas drugiej części każdego ze spotkań.

Dlaczego tak ważne jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci?

Odpowiedź jest banalna. W dobie co raz to nowych technologii sztuka czytania zanika. Załamuje nas widok kilkuletnich dzieciaków z telefonami w rękach, robiących sobie selfie, a później doklejających sobie uszy i nosy. Chcemy, aby dzieci wciąż chętnie brały do ręki książkę i czerpały z tego przyjemność. Chcemy pokazać im trochę inny świat, bo czytania trzeba się nauczyć: dosłownie i w przenośni.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Przestrzeń księgarni, gdzie odbywa się wydarzenie, została wybrana celowo? Chcecie oswajać najmłodszych czytelników z takim „sklepem”?

Chciałyśmy stworzyć dzieciom odpowiednie, mniej oczywiste warunki do oswajania się z książką. Księgarnia okazała się strzałem w dziesiątkę. Gryfnie i Biksa są przyjazne dzieciom i po brzegi wypełnione wspaniałymi książkami. To zachęca!

Jaki był klucz doboru tekstów? 

Wybrałyśmy książki bliskie naszemu sercu, które oprócz tego, że w swojej treści przemycają fajne i życiowe mądrości, to są po prostu piękne, bo na przemian bawią i wzruszają do łez.

Kto czyta dzieciom?

 Oficjalnie – Hilda. Jest to postać, którą wymyśliłyśmy specjalnie na potrzeby projektu. Hilda jest kukiełką – babcią. Godo po ślonsku, umi dobrze uwarzić i mo poczucie humoru! :) Nieoficjalnie – najwspanialsze na świecie, obdarzone świetnym podejściem do dzieci i pełne szalonych pomysłów – Basia i Karina, na co dzień związane z Teatrem Dzieci Zagłębia, które animują Hildę.


Drugą koordynatorką projektu jest Roksana Krzywonos. Organizatorem projektu jest Katowice Miasto Ogrodów Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek. 

Reflektor. Rozświetlamy Kulturę objął swoim patronatem to wydarzenie.