TOP TEN – sztuka na wakacjach

Lato służy sztuce, w lato w świecie sztuki wre. Kapryśna pogoda nie funduje upałów, ale liczba otwieranych wystaw wskazuje, że dzieje się, dzieje i jest gorąco w artystycznym światku. Redaktorki działu SZTUKA stworzyły swoje subiektywne zestawienie TOP TEN wystaw, które musicie odwiedzić w to lato!

bartek buczek_bwa katowce

1. „Abstrakcja użytkowa”, Bartek Buczek (Mała Przestrzeń Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, 29 lipca–3 września)
PATRONAT Klik!

Mówi o sobie, że jedyne, czego unika w sztuce, to oszustwa. Po eseju będącym przepisem na dzieło sztuki oraz serii mrocznych obrazów przyszedł czas na design. Najnowszy projekt Bartka Buczka pyta o kondycję i miejsce młodego artysty w świecie, przedstawiając głównie anturaż towarzyszący twórcy w jego pracowni. Poprzez odwołania do kultury, „Abstrakcja użytkowa” odwzorowuje (nie)realne akcesoria jak gigantyczna paleta czy proteza dla malarzy sztalugowych.
Kuratorka Marta Lisok zapowiada, że poczujemy gęsią skórkę. Opuszczona komnata Sinobrodego czy nawiedzone laboratorium – to wcale nie bezpodstawne skojarzenia.

kobylarz_galeria szara

2. „Nieznane niewiadome”, Szymon Kobylarz (Galeria Szara, Katowice, 25 sierpnia – 23 września 2017) Klik!

+ inauguracja programu rezydencji artystycznych: PÓŁKOLONIA (07 – 24.08. 2017)
+ śniadanie z artystą: Szymon Kobylarz
+ koncert: Jest Blisko – Kobylarz/Dziedzic (wydarzenie towarzyszące OFF Festival 2017)

W sierpniu Galeria Szara stanie się przestrzenią pracy Szymona Kobylarza nad instalacją „Nieznane niewiadome”. Co będzie jej tematem?

Przywrócenie matury z matematyki (to już ładnych kilka lat temu!) przypomniało jak wielki lęk budzi wśród uczniów. Po co głowić się i liczyć, kiedy robią to za nas maszyny? Po co nam matematyka?
Tymczasem, trochę przewrotnie, Szymon Kobylarz miesza porządki świata sztuki i matematyki łącząc twórczy chaos z precyzją i logiką, chcąc dowieść, że nauka ta jest nieodłączną częścią życia, jest w nas. Przekonajmy się, jaki jest wynik jego poszukiwań.

Oprócz tego, Galeria Szara zaprasza na koncert Jest Blisko – Kobylarz/Dziedzic (para set) – który będzie projektem audiowizualnym. Zapętlą nas muzycznie!

Art Naif

3. X Art Naif Festiwal (Galeria Szyb Wilson, Katowice, 9 czerwca – 18 sierpnia) PATRONAT Klik!

Art Naif na półmetku! Otwarty niesamowitym, energetycznym koncertem francuskiej grupy Barrio Populo, Art Naif Festiwal nie osiada na laurach. Wystawę w Szybie Wilson można oglądać jeszcze tylko do 18 sierpnia (tego dnia odbędzie się uroczyste zamknięcie o godz. 18:00), warto również śledzić wydarzenia towarzyszące.
29 lipca można wziąć udział w warsztatach kulinarnych z Julienem Secherem (uczestnikiem polskiej edycji programu Master Chef), 5 i 12 sierpnia zagrać w „pétanque”, a 13 sierpnia można będzie wziąć udział w warsztatach plastycznych dla dorosłych „Sztuka naiwna i coś mocniejszego” w KATO barze – zapisy obowiązkowe.

Finisaż 18 sierpnia (18:00) uświetni koncert francuskiego piosenkarza – Frédérica Bobin.
Wtedy też dowiemy się, kto namaluje obraz promujący przyszłoroczny Art Naif Festiwal – sami będziecie mogli wybrać swojego faworyta! A może wygracie kurs językowy fundowany przez Alliance française?

Screenshot z filmu Mamemento Fluidus – MaMedusa [2012 (wersja z 2014)]

4. Eurydyka – Pieta. Pierwsza w Polsce przekrojowa wystawa Brachy L. Ettinger (Muzeum Śląskie, Katowice, al. Korfantego 3, 8 lipca – 2 września 2017).  Klik!

Jest to z pewnością ważne wydarzenie nie tylko ze względu na pierwszą wystawę Brachy L. Ettinger w Polsce, ale też wystawę będącą wynikiem kolaboracji Muzeum z Uniwersytetem Śląskim. Ettinger zawitała w Polsce z inicjatywy dr Anny Chromik, jako niezwykła postać Nowego Malarstwa Europejskiego. Ettinger w swoich malarskich eksperymentach odtwarza i tropi nikłe ślady pamięci, podąża drogą psychoanalizy lacanowskiej i poświęca swoją twórczość zagadnieniom traumy, miłości i straty. W tle – okrucieństwa wojny i pamięci o tragedii Holocaustu. Całość daje bardzo intymne wrażenie wniknięcia w czyjeś najskrytsze sekrety, przeglądnięcia spisanych nieprzytomnie w nocy pamiętników, halucynogennych wizji. Tego nie można przegapić!

A jeśli już odwiedzicie wystawę Brachy L. Ettinger, to warto zejść piętro niżej i znaleźć się „Między Montmartre’em a Montparnasse’em”. Jak informuje nas tytuł, wystawa prezentuje „Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900-1939, z kolekcji prywatnych”. Impresjonizm to chyba najbardziej rozpoznawalny nurt wśród nurtów sztuki współczesnej, ale czy znamy jego polskich przedstawicieli?

WYSTAWA „Nie jestem już psem” (1)

5. „Nie jestem już psem” (Muzeum Śląskie, Katowice, 1 kwietnia – 10 września) Klik!

Wystawa z pewnością jest ważnym wydarzeniem artystycznym tego roku, a już na pewno must-see dla wielbicieli awangardy. Nazywani „outsiderami” sztuki, buntownikami, przedstawicielami art brut, nie liczą się z niczym bardziej, niż z głęboką potrzebą zademonstrowania swojego stosunku do świata. Tematyka jest różna, ale zwykle obejmuje palące kwestie społeczne, polityczne, czy religijne. Nie możemy obiecać, że odwiedzając wystawę znajdziecie powody do zachwytu, ale na pewno do przemyślenia.

rondo_zupa

6. Rondo Sztuki x 2: „Sure Shot” Joanny Kurkowskiej i Michała Murawskiego. // „Keep It Open?” Antoniny Konopelskiej & Piotra Urbańca (Galeria 0 i Galeria +, Rondo Sztuki, Katowice, 03 – 27 sierpnia 2017) Klik!

Obie wystawy towarzyszą tegorocznej edycji OFF Festivalu, obie będą miały otwarcie tego samego dnia w Rondzie Sztuki (kolejno o godz. 20 i 21, 3 sierpnia). Pierwsza wystawa „Sure Shot” to fotograficzna dokumentacja „odmiennego stanu świadomości” jakimi są festiwale muzyczne – „współczesne Bachanalia” – o czym czytamy w opisie wydarzenia. Artyści próbują uchwycić fenomen tego czasu i zapuszczają się z aparatami w tłum pulsujących muzyką ludzi.

Druga wystawa, „Keep It Open?”, przyrównana została do Lunaparku. Jakich rozrywek chcą nam dostarczyć autorzy wystawy? Trudno powiedzieć. Zamiarem młodych artystów jest zaproszenie nas do wspólnego doświadczania sztuki i odkrywania sekretnego życia martwych obiektów.
Serio, nic więcej o tym nie wiem! Ale może te strzępki informacji zachęcą Was do odwiedzenia Ronda Sztuki, szczególnie jeśli będziecie w tym roku na „OFFie”.

298 111_Agnieszka Polska_muzeum slaskie

7. „298 111” (Muzeum Śląskie w Katowicach, 3–5 sierpnia) Klik!

Płoty, witryny sklepowe, szkolne korytarze, poczekalnie, biblioteki – spektrum przestrzeni, w których pojawi się wystawa, jest ogromne. Tym razem nie ograniczają jej mury Muzeum Śląskiego. Kurator Sebastian Cichocki we współpracy z OFF Festivalem ruszył z ekspozycją w tkankę miejską. „298 111” przedstawiać będzie serię plakatów. Zaprojektowane przez międzynarodowych artystów dzieła to abstrakcyjne i hermetyczne obrazy, ale i narzędzie reklamy czy politycznych agitacji. Choć wszystkie nazwiska nie są jeszcze znane, wiadomo już, że wśród nich znajdą się m.in. Agnieszka Polska – reżyserka psychodelicznych filmów, Paweł Freisler – twórca sztuki konceptualnej czy enigmatyczny duet RSS BoYS.
Tytuł wystawy to nawiązanie do koncepcji Lucy R. Lippard – amerykańskiej teoretyczki sztuki, która zmieniła postrzeganie istoty i sensu muzealnictwa. Jednocześnie nazwa wskazuje na aktualną liczbę mieszkańców Katowic, dlatego też bywa zmienna.

beksiński_muzeum historii katowic

8. „Mroki podświadomości. Beksiński” (Muzeum Historii Katowic, 10 czerwca–1 października) Klik!

Zdzisław Beksiński i jego rodzina to nazwisko nieznikające ze świata kultury ostatnich kilkunastu miesięcy. Kurator Łukasz Szostkowiewicz skupia się jednak wyłącznie na protoplaście ostatniej rodziny. Dzieła Beksińskiego seniora od lat wzbudzają kontrowersje. Ich wielopłaszczyznowość daje wiele możliwości interpretacyjnych, akcentując te ukryte w mrokach podświadomości.
Dorobek sanockiego artysty gości w stolicy Śląska, gdyż to właśnie w Katowicach mieszkała i tworzyła większość jego przyjaciół. To szczególna okazja do podziwiania twórczości, gdyż na co dzień materiały spoczywają rodzinnym mieście mistrza.

twarza w twarz_szolayskich1

9. „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz” (Kamienica Szołayskich, Muzeum Narodowe w Krakowie, 7 lipca–20 września) Klik!

Dwudziesty wiek, a szczególnie wojny światowe, odcisnęły mocne piętno na polskiej inteligencji. To właśnie oni jako pierwsi „gościli” w obozach śmierci. Gdy w 1940 roku do Auschwitz dotarły pierwsze transporty, wśród więźniów znalazły się persony takie jak: Xawery Dunikowski, Jan Komski czy Bronisław Czech. Ta grupa plastyków pozostawiła po sobie spory dorobek. Artyści radzili sobie, jak umieli – ich narzędziami były papiery pakunkowe, obrusy, a nawet płyty pilśniowe.
W siedemdziesiątą rocznicą utworzenia Muzeum, na terenie byłego obozu, kuratorka wystawy Agnieszka Sieradzka zaprasza do Krakowa na ambiwalentną ekspozycję prac więźniów – z jednej strony to emocjonalne świadectwa walki o człowieczeństwo, w drugiej z kolei odnajdziemy materiały przygotowywane na rozkazy oficerów SS.

wernisaz_teznia_1

10. „Tężnia” (Muzeum Narodowe w Krakowie, do 29 października) Klik!

Choć tężnie solankowe miały pomagać w uzdrawianiu ludzi – wykorzystywano je m.in. w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych – autor projektu pozwala na inhalacje nie chorym, a sztuce właśnie. Robert Kuśmirowski wtłoczył w jedną z tężni artefakty swojego życia, a następnie posortował i z aptekarską precyzją opisał.
Gromadzone przez dwanaście lat obiekty wystawione są na ocenę widzów na placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie.


Marta Połap małe

Marta Połap
Wychowana przez Katowicki MISH nie wierzy w granice nauk. Jest anglistką i Ślązaczką, próbuje sił jako nauczycielka. Przekonana, że sztuka jest dla każdego szuka artystycznych poruszeń tak w salach wykładowych, jak i w przestrzeni publicznej. Usłyszała kiedyś, że o sztuce nie powinny wypowiadać się osoby spoza ASP i właśnie dlatego pisze o niej dla artPapieru i Reflektora.

Angelika ObrockaAngelika Ogrocka
Rocznik ’91. Absolwentka dwóch kierunków, w których najważniejsze było słowo pisane. Czyta wszystko i wszędzie. Od zawsze. Pasjonatka kina, którego pochłania jeszcze więcej niż książek. Nie potrafi pracować bez dobrej muzyki w tle. Specjalistka od rzeczy niemożliwych. Gdyby mogła, nie spałaby w ogóle, bo nieustannie gdzieś działa.