Capsule review: EPka Sonbird – „Wspomnienia z poprzedniego życia”

Mam wrażenie, że w ostatnich latach gros młodych zespołów porywa się na model: wokal i elektroniczne dźwięki. Zespół Sonbird stawia za to na klasyczne garażowe granie – gitary, wokal, perkusja. A gitarowe riffy i młodzieńcza energia zawsze cieszą. Ale granie rocka to też ryzyko – z tak ogromną historią mocniejszej muzyki dość łatwo o powtarzalność, o inspirację i wpisanie się w znany każdemu schemat.

Na szczęście nie ma tego na ich płycie „Wspomnienia z poprzedniego życia”. To na pewno nie „trzy akordy i darcie mordy”. Mimo młodego wieku panowie prezentują dość przemyślane kompozycje. Chcąc opisać ich klimat chyba najłatwiej posłużyć mi się odwołaniem do ich teledysku.

I to nie tyle (co oczywiste) warstwy muzycznej, ale do tej wizualnej. Bo cała płyta jest właśnie stonowana, plastyczna, przepełniona światłem, ciepłem i przestrzenią. Czasami zadziorna, ale jednak najbardziej pasuje mi do spaceru w górach podczas zachodu słońca. Albo do obserwowania widoku niewzruszonej wody. Pełna ciekawych dźwięków, acz z umiarem, bez niepotrzebnych elementów. Delikatna, acz energiczna.

Na EPce znalazły się cztery, nieco ponad trzyminutowe utwory. Pierwsze skrzypce gra tutaj na pewno wokal Dawida Mędrzaka, a poszczególne instrumenty dopełniają ten interesujący obraz. Teksty są zróżnicowane, ale łączy je na pewno jedno – wszystkie są po polsku. Co ciut mnie uwiera, to trochę zbyt wyraźne podkreślanie samogłosek nosowych („ę”); ale to drobnostka, poza tym trudno do czegoś się przyczepić. Naprawdę przyjemnie słucha się tej płyty.

Podsumowując – bardzo ciekawy początek. Jedyne na co mogę narzekać, to że muzyka zbyt szybko się kończy. A że jeszcze Sonbird nie nagrali niczego dłuższego – skandal!


sylwia-chrapek-male

Sylwia Chrapek – rocznik ’93. Studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Nie wierzy w podziały na humanistów i ścisłowców. Równie dobrze czuje się eksplorując świat finansów, jak i pisząc o muzyce czy sztuce. Poza Reflektorem współpracuje z magazynem Design Alive.