X Art Naif Festiwal jak kankan na weselu – porwie wszystkich!

Może i #katowicenielizbona, ale w tym roku będą trochę jak Paryż. A wszystko to za sprawą tegorocznej edycji festiwalu Art Naif, którego tematem przewodnim jest Francja. Jak zwykle – będzie kolorowo, radośnie i smacznie, bo ta edycja wyjątkowo zadba o nasze kubki smakowe! Wybierzcie z menu swoje danie główne i śpieszcie się z zamawianiem, bo na niektóre wydarzenia obowiązuje ograniczona ilość miejsc. Obiecuję, że nie będziecie żałować, wszystkie kąski są arcysmaczne.

art naif festiwal 4

Art Naif Festiwal – materiały prasowe

Trudno uwierzyć, że Art Naif towarzyszy nam (już? tylko?) od 10 lat! Skoro to okrągła rocznica, to musi być z przytupem (co najmniej o sile kankana). Dlatego 9 czerwca na otwarciu w Galerii Szyb Wilson pojawi się zespół Barrio Populo, który łączy rocka z poezją „chanson française”, czyli siłę rockowych brzmień z romantyzmem języka miłości.

Dla klimatu polecam ich utwór „Thèmes Piétinés”…:

…choć ja sama zapętlam „Cassons” (jest moc!):

Otwarcie wystawy służy spotkaniu z artystami, wymianie myśli, ale też odczuciu na własnej skórze tej niezwykłej atmosfery Art Naif Festiwalu i zachwytu życiem bijącego z obrazów artystów naiwnych. Magię festiwalu wyraziła Martha Kołodziej, zwyciężczyni zeszłorocznej edycji, tym oto auto-tematycznym obrazem:

Martha Kołodziej Galeria Szyb Wilson

Martha Kołodziej „Galeria Szyb Wilson”

Wystawy towarzyszące głównej ekspozycji będą miały miejsce w Katowicach i Czeladzi. Organizatorzy Art Naif Festiwalu polecają artystę naiwnego z Francji, Jeana-Louisa Cerisiera, którego „Sztuka wyobraźni” wystawiona będzie w Muzeum Śląskim przy ul. Dobrowolskiego 1 w Katowicach.

Martha Kołodziej La Bohemianne (1)

Martha Kołodziej „La Bohemianne”

Oprócz tego pooglądać będzie można Kongijskie plakaty (Bahnhof KTW, ul. Dworcowa 6, Katowice), „Kolory abstrakcji” (wystawa malarstwa Danuty Bruyère i Marie Claire Faucouit w Domu Miasta Saint Etienne w Katowicach, ul. Różyckiego 14c, Katowice), czy wystawę prac polskiego malarza naiwnego, Kazimierza Adamca (Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, ul. Dehnelów 45, Czeladź).

art naif festiwal

Art Naif Festiwal – materiały prasowe

10 czerwca szykuje się wielkie święto indu-zabytków, czyli INDUSTRIADA, którego program możecie zobaczyć tutaj (Klik!), a kolejne dni przyniosą coraz to nowe możliwości skosztowania francuskiej kultury – warsztaty językowe i plastyczne dla dzieci, projekcje filmów francuskich w Kinoteatrze Rialto, a nawet warsztaty i turniej gry w boule (Pétanque, czyli jak lecieć w kulki, również przy Galerii Szyb Wilson).

art naif festiwal 1

Art Naif Festiwal – materiały prasowe

No i obiecane smaczki – „Sztuka naiwna na talerzu”, czyli warsztaty kulinarne z francuskim kucharzem i uczestnikiem Masterchefa Julienem Secherem (Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice) oraz „Sztuka naiwna i coś mocniejszego” – czyli warsztaty plastyczne dla dorosłych w KATO barze (ul. Mariacka 13, Katowice).

Oprócz tych atrakcji coroczny Art Jarmark w Nikiszowcu i AfryKamera. Czy od tych atrakcji nie kręci Ci się w głowie?
Dasz się porwać Art Naif Festiwal na małe randez-vous?

logo_art_naif_festiwal

Szczegółowy program Art Naif Festiwal znajduje się tutaj: Klik!

Art Naif Festiwal: 9 czerwca – 18 sierpnia 2017 r.

___________________________________________________________

marta_połap_reflektor

Marta Połap – REDAKTORKA DZIAŁU SZTUKA I LITERATURA
Rocznik ’91. Wychowana przez Katowicki MISH nie wierzy w granice nauk. Jest anglistką i Ślązaczką, próbuje sił jako nauczycielka. Przekonana, że sztuka jest dla każdego szuka artystycznych poruszeń, tak w salach wykładowych, jak i przestrzeni publicznej. Usłyszała kiedyś, że o sztuce nie powinny wypowiadać się osoby spoza ASP, i właśnie dlatego pisze o niej dla artPapieru i Reflektora.