Netia Off Camera – 28.04 – 7.05

Już za parę chwil w Krakowie rusza okrągła, 10. edycja festiwalu NETIA OFF CAMERA. Będzie jak zawsze: niezależnie i intrygująco! Wiosna należy niezaprzeczalnie do filmowej awangardy, gdyż właśnie tak sprofilowany jest festiwal. W tym roku podczas dziesięciu dni odbędzie się ponad 200 pokazów.

Netia Off Camera

Jako że festiwal stawia na filmy nieoczywiste, to również sposób oglądania filmów nie może być standardowy. Dlatego dla wielbicieli kina niezależnego NETIA OFF CAMERA przygotowuje specjalnie co roku seanse w miejscach innych niż tradycyjna sala kinowa: na dachach budynków, barce, nadbrzeżu Wisły czy lokacjach w samym sercu miasta. Tradycją jest także Miasteczko Filmowe urządzane niezmiennie na Placu Szczepańskim. Tam festiwalowicze będą mogli spotkać się z gwiazdami, z którymi codziennie rozmowy będzie przeprowadzał Olivier Janiak. Gośćmi będą m.in. Jan P. Matuszyński, Michalina Łabacz, Weronika Rosati, Tomasz Karolak i Urszula Grabowska. Widzowie będą mogli wygrać bilety na seanse, obejrzeć pokaz dronów i wziąć udział w castingu do bazy statystów agencji filmowej, która zajmowała się angażem statystów m.in. do serialu „Artyści” czy filmu „Wołyń”. Wiosną w Krakowie kino wychodzi do miasta!

Oprócz sekcji takich jak Odkrycia, Nadrabianie zaległości, Amerykańscy niezależni, czy Best of fest tym razem pojawi się parę nowości. Cztery nowe sekcje to świeże perspektywy na kino niezależne. Sekcja Aż po grób, być może przekona sceptyków do romantyzmu w kinie. Przyszłość nadejdzie dziś to część, w której prezentuje się twórców poszukujących odpowiedzi na wielkie, doniosłe pytanie, która wraca do kina co jakiś czas: w jakim kierunku zmierzamy?

netia off camer

W tym roku przewodniczącą jury konkursu głównego jest charyzmatyczna reżyserka, Agnieszka Holland, co świetnie koresponduje z kolejną sekcją – Silna płeć. W tej części będzie można obejrzeć filmy o tym, co dla kobiet jest ważne, z czym muszą się mierzyć, co je gnębi i co fascynuje. Słowem: będzie można po prostu zobaczyć świat kobiecym okiem. Ostatnia nowość nosi nazwę Ludzie to fikcja i odnosi się do zagadnienia posthumanizmu oraz kwestii natury ludzkiej we współczesnym świecie. Kim jest obecnie człowiek? Jakie są granice jego działań i czy na pewno to on stoi obecnie na szczycie drabiny ewolucyjnej?

Elementem festiwalu, na który również warto zwrócić uwagę, jest Canal + SerialCon. To już czwarta edycja wydarzenia poświęconego tylko serialom. Fani współczesnych produkcji serialnych będą mogli wziąć udział w prelekcjach, warsztatach, panelach dyskusyjnych oraz nocnych maratonach serialowych. Ciekawe jest to, że istotną część tego elementu programu stanowią seriale polskie. W tym roku w Canal+ SerialCon wezmą udział realizatorzy „Belfra” oraz „Belle Epoque”. Organizatorzy festiwalu po raz trzeci postanowili także włączyć do programu scenę muzyczną. Od 1 do 9 maja wystąpi na niej ponad 20 zespołów spoza nurtu mainstreamowego, które tylko czekają na odkrycie!

W ciągu 10 dni 10-tej edycji festiwalu NETIA OFF CAMERA 10 filmów powalczy o nagrodę w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. W Konkursie Głównym, pod hasłem „Wytyczanie Drogi”, krakowska publiczność będzie mogła obejrzeć najciekawsze debiuty i pierwsze filmy najbardziej intrygujących twórców, o których już się mówi w kuluarach w Polsce i na świecie. Nagrodą dla jednego z nich będzie Krakowska Nagroda Filmowa. Zwycięzców poznamy już 6 maja! Cały festiwal rozpocznie Gala Otwarcia z najnowszym filmem Emira Kusturicy – „Mleczna droga”.

Między 28 kwietnia a 7 maja miłośnicy kina odmiennego od blockbusterowych hitów będą zdecydowanie mieli co robić w Krakowie. Do zobaczenia!


Weronika MigdałWeronika Migdał małe – absolwentka Śląskiego kulturoznawstwa, aktualnie badająca na studiach magisterskich w Łodzi komunikację marketingową od strony filmowej.  Lubi robić amatorskie filmy nie śpiąc, nie jedząc; za to mówiąc, dużo mówiąc. Stara się nie dorosnąć, dlatego uwielbia surrealizm i realizm magiczny. Gdyby mogła, mieszkałaby na planie filmowym, najlepiej pośród elfów.