Reflektorek #11: Wielokulturowy elementarz

Wielu pierwszoklasistów zaczynało swoją szkolną przygodę od elementarza Falskiego i słynnego zdania: „Ala ma kota”. Znają je chyba wszyscy. Dziś, mimo że podręczniki dla pierwszaków są już zupełnie inne, ci więksi nadal przekazują je tym mniejszym. I tak Ala z kotem wędrują przez kolejne pokolenia. Przynajmniej w Polsce. A co z resztą miejsc, odległymi krajami i innymi językami?

ala-ma-kota_reflektor-5

fot. Paulina Zaborowska

W podróż poprzez elementarze różnych kultur zabrała nas Jolanta Nowaczyk. Przybliżając dwadzieścia pięć różnych krajów, autorka pokazuje nie tylko język, ale również charakterystyczne cechy kulturowe wybranych obszarów. Znajdziemy się w Izraelu, Rosji, Etiopii czy Australii. Każdemu zdaniu towarzyszy zapis fonetyczny oraz ilustracja Darii Solak, dzięki której ci młodsi (słabiej zaznajomieni z geografią) mogą skojarzyć, o jaki kraj chodzi oraz co jest w nim szczególnego.

fot. Paulina Zaborowska

fot. Paulina Zaborowska

W dobie podkreślania międzykulturowych różnic i strachu przed „obcym” pokazujemy dzieciom, jak ciekawy jest świat. Wcale nie tak odmienny od naszego regionu. To bardzo ważne. W każdym języku można znaleźć przecież słowa: „mama”, „tata”, „kot”, „koń”. To, że litery wyglądają, a słowa brzmią inaczej niż te, którymi posługujemy się na co dzień (lub też dopiero się ich uczymy)– wcale nie znaczy, że znaczą coś innego. Uczmy od początku dzieci, że to, co nieznane, warte jest poznania.

fot. Paulina Zaborowska

fot. Paulina Zaborowska

Ocena:

żarówki 6-01

Jolanta Nowaczyk, Ala ma kota. A Ali? Zdanka pierwsza klasa, il. Daria Solak, wyd. Dwie Siostry, Warszawa 2016.


paulina_zaborowska

Paulina Zaborowska – kulturoznawczyni i filmoznawczyni. Zakochana w literaturze i kinie. Uważa, że najcenniejsze przedmioty w domu to książki, a najlepszym sposobem na spędzenie wieczoru jest film. Absolwentka kulturoznawstwa na UKSW – zmęczy nawet „Pancernika Potiomkina”, bo słynną scenę na schodach w Odessie każdy miłośnik kina znać powinien. Jest też mamą Antosi. Razem odkrywają świat literatury dziecięcej i filmowy świat księżniczek.