Pola widzenia książki

Czy w dzisiejszym stechnicyzowanym świecie książka może być przedmiotem (chciałabym napisać „podmiotem” bez użycia tego nawiasu) wartym uwagi? Czy może być nośnikiem wartości, przy którym warto na chwilę się zatrzymać – skupić rozbiegane myśli i rozluźnić spięte od nadmiaru obowiązków ciało?

Już od pięciu lat Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach udowadnia, że warto, a nawet trzeba. Instytucja ta propaguje nowoczesny model biblioteki, w którym książka, a raczej obcowanie z literaturą w ogóle, stają się narzędziem uwrażliwiającym człowieka na sztukę. Do owego uwrażliwienia dochodzi za pośrednictwem trzech wzajemnie przenikających i uzupełniających się przestrzeni: czytelniczej, warsztatowej i wystawienniczej.

pola-widzenia-ksiazki-obrazek

W jaki sposób należy animować czytelnictwo? Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej we współpracy z  Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach oraz partnerami wychodzi temu wyzwaniu naprzeciw poprzez projekt „Pola widzenia książki”. To przedsięwzięcie składające się z cyklu warsztatów, akcji miejskich i wycieczek, których głównym bohaterem będzie literatura. Jako że celem projektu jest aktywizacja czytelników poprzez angażowanie ich w twórcze obcowanie z literaturą, uczestnicy będą interpretować teksty literackie, posiłkując się narzędziami takimi jak  sztuki wizualne, muzyka, historia czy też architektura.

„Pola widzenia książki” to projekt, dzięki któremu literatura opuści biblioteczne mury i zaistnieje w przestrzeni miejskiej. Na ulicach Katowic pojawią się m.in. wystawy mobilne prezentujące różnorodne metody pracy z literaturą.

Projekt rusza już 20 kwietnia o godzinie 17.00 w Galerii Intymnej Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej. W programie inauguracyjnym znajdziemy  wernisaż wystawy Piotra Szewczyka w ramach cyklu „Pokaz Sztuki Mężczyzn” oraz koncert zespołu Baśnie Zebrane.

pola widzenia ksiazki

Z przyjemnością Reflektor patronuje temu wydarzeniu. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku Domu Oświatowego BŚ: KLIK


Paulina JanotaPaulina Janota – na pytanie, jak scharakteryzowałaby siebie, odpowiada: optymistka z depresją. Miłośniczka i wierna słuchaczka Radiowej Trójki. Wierzy, że w przyszłości zostanie żoną Ryana Goslinga.