Szlak kolorem niebieskim – Cracow Gallery Weekend

Kwietniowy weekend w Krakowie będzie należał do intensywnych. Twórcy kolejnej edycji Krakers – Cracow Gallery Weekend zaplanowali dla nas naprawdę bogatą w wiedzę, kulturę, ale i wizualne piękno ofertę wydarzeń. Już od piątku sztuka współczesna i prowadzący nią szlak niebieski będą najbardziej rozpoznawalnymi elementami identyfikacji miasta.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Cracow Gallery Weekend 2017 odbędzie się po raz szósty. Tegoroczna odsłona, jak zawsze w Krakowie, gości w dniach 21–23 kwietnia. Organizatorzy, czyli Fundacja Wschód Sztuki pod opieką Urzędu Miasta Krakowa przygotowali sporo niespodzianek. Motywem przewodnim Krakersa w tym roku jest hasło awangardystów – „Kierunki napięć”, na patrona z kolei wybrano Władysława Strzemińskiego.

krakers_baner_fb_v1_1200x1200px

Popularyzacja sztuki współczesnej to nadrzędny cel Krakersa, jednak nie jedyny. Prócz oswajania tej dość trudnej dla odbiorców dziedziny kultury, organizatorom od lat udaje się połączyć instytucje publiczne, prywatnych kolekcjonerów, fundacje sztuki oraz samych artystów z widzami.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

W tegorocznym programie wydarzeń jest sporo. Choć Krakers oficjalnie rozpoczyna się 21 kwietnia w piątek, organizatorzy już od tygodni zapraszają na wydarzenia poprzedzające. Dotychczas odbyły się m.in. rozmowa ze znanym kolekcjonerem Wojciechem Fibakiem czy seans filmowy z muzyką na żywo.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

W ciągu trzech dni nadchodzącego weekendu mamy do wyboru: panele dyskusyjne, koncerty, oprowadzania kuratorskie, wykłady, warsztaty czy spotkania z artystami. Miejsc do odwiedzenia również sporo: od instytucji publicznych (Muzeum Etnograficzne, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Narodowe), przez pracownie artystów (Pracownia Borowiecka i Kukuła, Atelier Iwona Siwek-Front) i prywatne galerie (Jan Fejkiel Gallery, BIELEC Dom Fotografii i Malarstwa), po projekty zbiorowe (Galeria Wydziału Sztuki UP, Spółdzielnia Ogniwo).

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

W programie Krakersa także debaty z autorami, spacery po Krakowie czy bezpłatne (lub za symboliczną złotówkę) wstępy do instytucji na co dzień niedostępnych. Cracow Gallery Weekend to dobra okazja dla tych, którym sztuka wydaje się być tą sferą życia przynależącą wyłącznie koneserom, a galerie kojarzą się jedynie z zakupami. Wpadnijcie oswoić sztukę. My na pewno będziemy!

Korekta: Martyna Góra