Zejdźmy do Piwnicy

Kto z Was nie chciał mieć kiedyś własnego zespołu muzycznego, z którym mógłby odbywać próby w piwnicy, a później potajemnie podpijać piwo albo całować się z jedną z pierwszych sympatii? No dobra, czasem chyba oglądamy zbyt dużo amerykańskich filmów, ale swoją Piwnicę w końcu mamy!

LillyHatesRoses

W Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej powstał cykl koncertów muzycznych – Piwnica. Raz w miesiącu będzie można posłuchać młodych polskich zespołów. Te, które zostaną zaproszone do projektu, są na początku muzycznej kariery, ale zdobyły już uznanie na festiwalach muzyki alternatywnej i prezentują wysoki poziom artystyczny. W Piwnicy nie zabraknie muzyki elektronicznej, indie-popu, folku, jazzu…

Piwnica to przestrzeń teatralna, dlatego znajdziecie w niej stylowe krzesła, ale nie zabraknie też miejsca na to, by potupać trochę nogą czy zatańczyć. Chcemy, żeby nasi goście nie byli tylko słuchaczami, ale razem z nami tworzyli Piwnicę – mówi Agnieszka Bednarz z PKZ. Projekt skierowany jest do ludzi młodych z Zagłębia i reszty województwa śląskiego, ale zaproszeni są wszyscy. Ma on przyciągać swoją energią i zachęcać do niebanalnej rozrywki i słuchania wartościowej muzyki. Nas już przyciągnął – uwielbiamy takie małe, regionalne inicjatywy.

piwnica

Kto pierwszy zagości na scenie? Agnieszka Bednarz, z którą rozmawialiśmy, zapewnia, że zespół spodoba się wszystkim lubiącym kameralne, ale energiczne brzmienie instrumentów, które razem po prostu tworzą coś wyjątkowego. Mowa o Lilly Hates Roses. Duet  powstał parę lat temu i tworzy tkankę młodej, obiecującej polskiej sceny muzycznej. Mimo krótkiego stażu, zdążyli już wydać dwie płyty i wystąpić na Open’erze czy Off Plus Camerze. Jeśli macie zły humor albo jesteście spragnieni słońca i letnich, plenerowych koncertów, koniecznie posłuchajcie „Youth” (KLIK!). Niestety na koncert do Piwnicy już się nie wybierzecie, bo bilety zostały wyprzedane (co dobrze świadczy o projekcie!). Dlatego koniecznie obserwujcie ich na Facebooku (KLIK!) i wypatrujcie kolejnych wydarzeń. Warto, bo bilety są po 10 złotych!


marta-rosol-male

Marta Rosół – rocznik ’91. Z zamiłowania i z wykształcenia kulturoznawczyni. Cyniczna i (nie)poważna realistka, ciągle szukająca i pytająca. Czasem przeleje swoje myśli na papier lub ekran komputera, ale bardziej zajmuje się rozgryzaniem Facebooka i jego zakamarków. Zawodowo związana z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach.