„Elektroniczne Impresje Wilkonia” – wystawa Józefa Wilkonia w Galerii Delfiny |7.12 — 5.01

7 grudnia w warszawskiej Galerii Delfiny rozpoczęła się wystawa komputerowych obrazów Józefa Wilkonia „Elektroniczne Impresje Wilkonia”. Prace artysty do tej pory mogliśmy podziwiać dzięki wirtualnej ekspozycji zorganizowanej na stronie internetowej Galerii Limited Edition. Obie galerie postanowiły zmierzyć się z serią zabawnych, poetyckich prac wykonanych przez artystę przy użyciu cyfrowego medium – iPada. Wystawa w Galerii Delfiny czynna będzie do 5 stycznia 2017 roku.

elektroniczne-impresje-wilkonia-galeria-delfiny-fot-tomasz-kowalski

„Elektroniczne Impresje Wilkonia” – Galeria Delfiny, fot. Tomasz Kowalski.

Nowa seria artystycznych grafik kultowego polskiego ilustratora, rzeźbiarza, malarza i scenografa spotkała się z niezwykle gorącym przyjęciem. Prace cieszą się również wielkim zainteresowaniem kupujących. Sale warszawskiej Galerii Delfiny przy ulicy Smulikowskiego, potwierdziły ten sukces. Wypełnione po brzegi różnorodną, również wiekowo, publicznością, udowodniły, że elektroniczne grafiki artysty doskonale prezentują się również w tradycyjnej przestrzeni wystawienniczej.

elektroniczne-impresje-wilkonia-galeria-delfiny-fot-tomasz-kowalski4

„Elektroniczne Impresje Wilkonia” – Galeria Delfiny, fot. Tomasz Kowalski.

Dużym zaskoczeniem dla odbiorców wystawy była forma, którą posłużył się twórca. Wykorzystanie nowego medium do poszerzenia swojej, wydawać by się mogło wypracowanej przez lata i potwierdzonej sukcesami, stylistyki artystycznej, wyraźnie spodobało się publiczności. Autor „Arki Wilkonia” kojarzony do tej pory z tradycyjnymi metodami pracy twórczej takimi jak ilustracja, rzeźba, czy malarstwo, sięgnął po narzędzie kojarzone z najmłodszymi pokoleniami. Zmienił tym samym optykę wielu konserwatywnych środowisk twórczych na rolę współczesnych mediów i możliwości ich wykorzystania.

elektroniczne-impresje-wilkonia-galeria-delfiny-fot-tomasz-kowalski3

„Elektroniczne Impresje Wilkonia” – Galeria Delfiny, fot. Tomasz Kowalski.

Elektroniczne grafiki Wilkonia prezentowane w Delfinach wykorzystują motywy ilustratorskie stylistycznie nawiązujące do wcześniejszych prac artysty. Muzycy, zabawni grajkowie, zaczarowane instrumenty, zwierzęta, psotne dziecięce postaci. Wiele z tych grafik nawiązuje do abstrakcji. Twórczość Józefa Wilkonia wydaje się nie zapominać o poetyckich wizjach spod znaku Joana Miró czy Tadeusza Makowskiego, tworząc jednak zupełnie unikatową spójną całość. To dziecięcy świat, w którym chcą przeglądać się dorośli.

elektroniczne-impresje-wilkonia-galeria-delfiny-fot-tomasz-kowalski11

„Elektroniczne Impresje Wilkonia” – Galeria Delfiny, fot. Tomasz Kowalski.

Za nowoczesną metodą pracy poszła również niebywała odwaga w posługiwaniu się kolorem. Barwy cyfrowych impresji są żywe, czasami wręcz prowokują i nieustannie pobudzają wyobraźnię odbiorcy. Ten piękny, sugestywny świat wykreowany palcem autora, na każdym kroku przemawia do nas siłą równą dziecięcej wyobraźni. Jaskrawi bohaterowie „Elektronicznych Impresji Wilkonia” cięgle zaczepiają nas, nie tracąc przy tym dystansu i humoru.

elektroniczne-impresje-wilkonia-galeria-delfiny-fot-tomasz-kowalski8

Józef Wilkoń. „Elektroniczne Impresje Wilkonia” – Galeria Delfiny, fot. Tomasz Kowalski.

elektroniczne-impresje-wilkonia-galeria-delfiny-fot-tomasz-kowalski10

„Elektroniczne Impresje Wilkonia” – Galeria Delfiny, fot. Tomasz Kowalski.

„Elektroniczne Impresje Wilkonia” – wystawa Józefa Wilkonia
Wystawa czynna od 7 grudnia 2016 do 5 stycznia 2017 roku
Galeria Delfiny, ul. Smulikowskiego 10/2, 00-389 Warszawa

baner4-polski

Organizatorzy: Galeria Delfiny (Klik!) i Galeria Limited Edition (Klik!).

Galeria czynna: pn.–pt. 13:00-19:00, sob. 13:00-18:00
Wstęp wolny
Więcej informacji: Klik!

korekta: Martyna Góra