STRZAŁ W 10. Ranking (nie)świątecznych piosenek

Świąteczny klimat towarzyszy okresowi przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, a także podczas ich trwania. Pogłębiamy go i wzmacniamy ozdabiając dom, piekąc ciasta, zapalając aromatyczne świece. W tym czasie ze szczególną dbałością koncentrujemy się na rozwijaniu dodatkowych bodźców zmysłowych (takich jak zapach pierników roztaczający się z kuchni) czy wizualnych (lampki na fasadzie domu, stroiki na drzwiach). Jednak podczas wszelkich czynności związanych z nastrajaniem się na ten wyjątkowo magiczny moment w ciągu całego roku, towarzyszy nam dodatkowy bodziec, który potrafi zadziałać najmocniej — świąteczne piosenki.

Wychodząc z kuchni w grubych skarpetach z reniferami mijamy przystrojoną choinkę, żeby wreszcie zatrzymać się przy wieży stereo. Puszczamy nasze ulubione składanki świąteczne i ot, cała tajemnica magii świąt. Nagle roztacza się dźwięk dobrze znanych utworów. Wałkowane przez rozgłośnie radiowe, pojawiające się na facebookowej tablicy, docierające do nas z głośników w supermarketach czy wypełniające tło na jarmarkach bożonarodzeniowych. Czy jednak na pewno są to utwory świąteczne? Odpowiadając na to pytanie, przedstawiamy Wam ranking 10 (nie)świątecznych piosenek.

piosenki-swiateczne

10. Wham! – „Last Christmas”

Utwór został wydany w 1984 roku i znalazł się na albumie „Music from the Edge of Heaven”. Walczył o pierwsze miejsce The UK Singles Chart, jednak nigdy nie osiągnął szczytu tej brytyjskiej listy przebojów. Dzięki „Last Christmas” zespół zapewnił sobie bezpieczną przyszłość, albowiem utwór ten w przeciągu ostatnich trzydziestu lat nie znika ze świątecznych list przebojów oraz stanowi najlepiej sprzedającą się brytyjską kompozycję. Tekst tej pozornie wesołej piosenki dotyczy czegoś zgoła odmiennego. Związany jest z zawodem miłosnym i zranionym sercem (prawdopodobnie autora). Oscyluje wokół historii zrozpaczonego mężczyzny, który wyznał miłość swojej ukochanej podczas świąt. Ta jednak nie odwzajemniła jego uczucia. Tak kończy się wielka miłość, której nie można zapomnieć: W ostatnie Święta/ Oddałem ci moje serce/ Ale już następnego dnia/ Zwróciłaś mi je/ W tym roku/ Aby uchronić się od łez/ Dam je komuś wyjątkowemu.

9. Vaughn Monroe – „Let It Snow”

Utwór został napisany przez Sammy’ego Cahna i skomponowany przez Jule’a Styne’a. Chociaż w piosence pobrzmiewa: Let it snow, let it snow, let it snow…, utwór powstał podczas upalnych dni w Hollywood. Jego tekst traktuje o miłości, która jest w stanie rozproszyć nawet największą zamieć śnieżną. Ta prosta, sielankowa kompozycja jest niezwykłym love-song’iem, jednak mimo to została skojarzona z klimatem świąt przez miliony słuchaczy. Być może jest to wynik wydania utworu w 1945 roku tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Oprócz Monroe’a utwór wykonywało także wielu innych artystów światowej sławy, takich jak Frank Sinatra czy Kylie Minogue. A zatem dopóki miłość trwa, może padać śnieg.

8. Nat King Cole – „Frosty the Snowman”

Ciepły głos wtórujący wesołej melodii to połączenie, z którego zrodziła się piosenka o Bałwanku Frosty. Początkowo nagrana przez Gene’a Autry’ego, autora kolejnego świątecznego hitu – „Rudolph the Red-nose Reindeer”, została napisana przez Waltera „Jacka” Rollinsa i Steve’a Nelsona w 1950 roku. Piosenka była inspiracją do stworzenia animacji telewizyjnej w 1969 „Frosty the Snowman” i stanowiła tło muzyczne tejże produkcji, wyemitowanej pierwszy raz 7 grudnia tego samego roku na kanale CBS. Tekst utworu przedstawia historię bałwanka, który ożył i bawił się razem z dziećmi w berka. 

7. Mariah Carey – „All I Want for Christmas Is You”

Kolejna pozycja w rankingu dotycząca historii miłosnej. Singiel znalazł się na płycie „Merry Christmas” i został napisany przez Carey i Waltera Afanasieffa. Przez długi czas piosenka utrzymywała się na pierwszym miejscu Billboard Hot 100 Reccurents. Aktualnie jest najczęściej puszczaną piosenką w niemalże każdej stacji radiowej. Możemy usłyszeć w niej, że nieważna jest cała świąteczna otoczka, nieważne są prezenty, skarpetki zawieszone nad kominkiem – ważne jest, żeby spełniła się jedna świąteczna prośba dotycząca obecności ukochanej osoby. 

6. Gene Autry – „Rudolph the Red-nose Reindeer”

Któż nie słyszał o czerwononosym reniferze, który poprowadził sanie Świętego Mikołaja na jego polecenie? Jest to właśnie piosenka o wyjątkowym zwierzęciu, z którego początkowo naigrywały się inne renifery z powodu jego dziwnej przypadłości – świecącego, czerwonego nosa. Jednak po wyróżnieniu przez samego Mikołaja zyskał uznanie wśród gromady reniferów. Utwór jest adaptacją historii o Rudolfie, która pojawiała się w kreskówkach, książkach dla dzieci, a także w komiksach DC Comics. Ten świąteczny hit w wykonaniu Gene Autry’ego znalazł się na samym szczycie rankingu Billboard w 1949 roku. Został odtworzony w wielu interpretacjach znanych muzyków i zespołów (między innymi The Jackson 5, Dean Martin czy Ray Charles).

swiateczne-piosenki

5. Chris Rea – „Driving Home for Christmas”

Chris Rea śpiewa, że jedzie do domu na święta i wykonuje tę piosenkę, by zająć czymś czas. Już wkrótce powita go ktoś bliski, o kim myśli czekając w swoim samochodzie na zielone światło. To dość prosty utwór skupiający się jedynie na oczekiwaniu na święta. Jadąc do domu samochodem, myśląc o bliskich – możemy zaśpiewać razem z Chrisem kilka łatwych zwrotek adekwatnych do sytuacji. Przyczyną stworzenia utworu była historia, która wydarzyła się w latach 70. Związana jest z rezygnacją menadżera Chrisa ze współpracy. Piosenkarz znalazł się w niecodziennej sytuacji, w której nie mógł dostać się do domu. Jego żona postanowiła przyjechać po niego samochodem. Oboje utknęli w korku. Rea spojrzał na nieszczęśliwe twarze innych kierowców i niespodziewanie zaśpiewał: We’ve driving home for Christmas. Zapisał te słowa i tak powstała popularna piosenka, wielokrotnie odtwarzana w okresie świątecznym.

4. Coldplay – „Christmas Lights”

Kompozycja z 2010 roku wykonywana przez frontmana zespołu, Chrisa Martina. Piosenkarz śpiewa, że doszło do pewnej kłótni kochanków w noc Bożego Narodzenia. Nie odczuwa atmosfery świąt, bo wciąż tęskni za wybranką. Światło tytułowych bożonarodzeniowych lampek przywodzi myśl o kobiecie, która odeszła. Ma nadzieję, że ich światło zaprowadzi obiekt tęsknot wprost w jego ramiona i tym samym przywróci spokój oraz magię świąt. Jest to kolejny utwór o nieszczęśliwej miłości i tęsknocie nasilającej się w świątecznym czasie.

3. Darlene Love – „Christmas”

Utwór nagrany w latach sześćdziesiątych i wydany na składance „A Christmas Gift for You from Philles Records”. Początkowo utwór miał zostać wykonany przez Ronnie’go Spectora z The Ronettes, jednak producent wybrał Darlene, twierdząc, że to właśnie ona jest w stanie przekazać więcej emocji niż Spector. Mimo iż przebój krąży wokół świątecznego okresu, jest swego rodzaju prośbą o powrót ukochanego. Jego długa nieobecność jest nieznośna, szczególnie w świątecznym czasie.

2. John Lennon – „Happy Xmas”

Utwór powstał we współpracy Johna Lennona i jego partnerki Yoko Ono oraz chóru dziecięcego Harlem Community Choir. W 1969 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, para manifestując swój sprzeciw wobec wojny w Wietnamie rozwiesiła plakaty w jedenastu miastach całego świata, na których zamieścili tekst: WAR IS OVER (If You Want It) Happy Christmas from John and Yoko/ WOJNA SKOŃCZONA (jeśli tego chcecie) Wesołych Świąt od Johna i Yoko. Przebój jest przełożeniem tej idei na język muzyczny, a zatem jest protest-songiem związanym z wojną w Wietnamie. Rozpoczyna się życzeniami świątecznymi do dzieci pary: Kyoko i Julie: Bardzo wesołych świąt/ I szczęśliwego nowego roku/ Miejmy nadzieję, że będzie dobry…/ Bez żadnego lęku.

1. Band Aid 30 – „Do They Know It’s Christmas?”

Przebój nagrany w 1984 roku miał być formą zjednoczenia się artystów z ofiarami klęski głodu w Etiopii. Inspiracją do napisania utworu stał się film dokumentalny emitowany przez stację BBC dotyczący właśnie tego problemu. Bob Geldof zobaczywszy dokument skontaktował się z liderem zespołu Ultravox (Midge Ure) i razem napisali tekst. Piosenka doczekała się wielu coverów wykonanych przez popularnych piosenkarzy.