5 książek, które warto kupić pod choinkę

Do świąt zostało już tylko kilka dni, a Wy nie wiecie, co kupić bliskim pod choinkę? Książkę, oczywiście! Przynajmniej nie będziecie musieli się obawiać, że rozmiar zły albo kolor nie taki. A co kupić, żeby obdarowany był zadowolony z lektury? Śpieszę z pomocą! Oto lista książek, które okażą się prezentowym strzałem w dziesiątkę!

Jessie Burton, „Muza” 

2-muzaDebiutancka powieść Jessie Burton „Miniaturzystka” osiągnęła nakład miliona egzemplarzy – przetłumaczono ją na trzydzieści języków. To wielka radość, ale i spore obciążenie dla kogoś, kto zasiada do pisania kolejnej książki. „Muzą” Burton potwierdza swój niezwykły talent – każda strona najnowszej powieści jest dokładnie przemyślana i precyzyjnie napisana.

„Muza” to historia silnych, mądrych kobiet w świecie, który nie zawsze im sprzyja. Odelle Bastien, która przybywa do Londynu z Trynidadu w 1962 roku, musi zmierzyć się z uprzedzeniami, mniej lub bardziej jawnym rasizmem, a w najlepszym przypadku nieufnością. Mimo że doskonałego wykształcenia i zdolności literackich mógłby jej pozazdrościć niejeden Brytyjczyk. Szansę daje jej Marjorie Quick – zatrudnia ją w prestiżowej galerii sztuki. Tak Odelle trafia w sam środek zagadkowego ciągu zdarzeń, który wykracza daleko poza granice Londynu, a nawet Korony Brytyjskiej. Odżywają opowieści z przedednia wojny domowej w Hiszpanii, znajdują się zaginione przed laty obrazy, na jaw wychodzą coraz to nowe sekrety. Wszystko to sprawia, że „Muzę” przeżywa się całym sobą i nie sposób się od niej oderwać.

Mikal Hem, „Jak zostać dyktatorem. Podręcznik dla nowicjuszy”

6-jak-zostac„Jak zostać dyktaktorem” to idealna pozycja dla wszystkich, którzy uwielbiają historyczno-geograficzno-etniczne ciekawostki, a niekoniecznie mają ochotę sięgać po opasłe naukowe opracowania. Mikal Hem pisze o wszystkim w sposób szalenie ironiczny, a przy tym inteligentny i podaje nam naprawdę najsmakowitsze kąski z każdego dyktatorskiego zakątka świata. Książka napisana jest w formie poradnika – krok po kroku Hem instruuje czytelnika, o co warto zadbać, aby w niedalekiej przyszłości móc cieszyć się statusem dyktatora. Poznajemy sprawdzone strategie powiększania majątku, budowania własnego kultu, jak najdłuższego utrzymywania się przy władzy, a w razie czego autor podsuwa nam również kierunki ucieczki.

W dobie narastających radykalizmów i odżywania tęsknot za rządami twardych rąk lektura książki Hema stanowi wyraźną przestrogę i uświadamia, jak łatwo władza może przybrać patologiczną formę. A cena za obalenie każdego dyktatora bywa wysoka.

Wit Szostak, „Zagroda zębów”

5-zagroda„Zagroda zębów” to opowieść o przemilczeniach, niedopowiedzeniach, fałszach w imię wyższego dobra. Wit Szostak bierze na warsztat mit o Odysie i dokonuje niemal obrazoburczej dewastacji: kroi, wycina, przekleja, dokłada, ujmuje. Oświetla reflektorem z różnych stron. Zagląda pod podszewkę rzeczywistości. Pyta, stawia hipotezy, przesłuchuje. Wypowiada się w imieniu tych, którzy dotąd przemykali chyłkiem, na marginesach opowieści. Wychodzi z tego coś zupełnie nowego i – w ostatecznym rozrachunku – bardziej ludzkiego. Odys w narracji Szostaka staje się jednym z nas: słabym, zagubionym, przytłoczonym ciężarem odpowiedzialności, przekonanym, że „życie jest gdzie indziej”. Jakie to znajome, prawda?

„Zagroda zębów” jest niczym lustro, w którym można się przejrzeć. O ile oczywiście nie braknie nam odwagi. Bo jeśli braknie… cóż, zawsze można przykryć prawdę jakimś pięknie brzmiącym mitem. Tak bardzo je przecież kochamy.

Amy Cuddy, „Wstań!”

1-wstanGdyby istniała jakaś nagroda za anty-reklamę własnej książki, z pewnością w tym roku otrzymałoby ją Wydawnictwo Znak za sposób promocji „Wstań!” Amy Cuddy. Narracja prowadzona przez ich speców od marketingu stawiała ją w jednym szeregu z tak popularnymi obecnie poradnikami rozwoju osobistego, które z rzetelną wiedzą i sprawdzoną nauką często nie mają wiele wspólnego.

Tymczasem „Wstań!” to podręcznik niezwykle cenionej harvardzkiej psycholog, która zdobyła ogromną popularność za sprawą wystąpienia na TED Global w 2012 roku. Książka stanowi obszerne rozwinięcie wątków, które wówczas poruszyła. Dotyczy języka ciała, budowania pewności siebie, syndromu uzurpatora i wielu, wielu innych, niezwykle ciekawych zagadnień z zakresu psychologii rozwoju. Wszystko podbudowane jest wiedzą naukową, opisami licznych eksperymentów psychologicznych oraz własnym doświadczeniem Cuddy.

Książka napisana jest tak lekkim i wciągającym językiem, że aż trudno uwierzyć, że to podręcznik, a przy tym daleka jest od hurraoptymistycznych koncepcji z nurtu „możesz wszystko”. Bawi, wzrusza, a przede wszystkim uczy – i pozwala zmienić coś we własnym życiu na lepsze. GORĄCO polecam.

Michał Pasterski, „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości”

7-insightPodręcznik, którym zadebiutował Michał Pasterski, liczy sobie aż 700 stron – wielu miałoby problem, by zapisać tyle w ciągu całego życia. Pasterskiemu zajęło to trzy lata, a na efekty warto było czekać. Książek rozwojowych, psychologicznych, coachingowych jest na rynku mnóstwo, jednak znaleźć wśród nich coś wartościowego bywa niezwykle trudno.

Pasterski idzie na przekór trendom, nie oferuje łatwych rozwiązań, zmiany życia w 21 dni, nie daje gwarancji, że jak przeczytasz „Insight”, to zostaniesz szczupłym, pięknym milionerem, któremu wszyscy będą zazdrościć sukcesu. Zamiast tego otrzymujemy książkę-przewodnik do pracy nad sobą – pracy, która wymaga czasu i wysiłku. Pasterski czerpie z różnych dziedzin nauki, z wielu nurtów psychologii i psychoterapii, korzysta z technik coachingowych i mądrości Wschodu. To sprawia, że jego podręcznik jest fascynującym źródłem wiedzy i narzędziem do głębokiej pracy nad sobą, własnymi przekonaniami, zachowaniami i postawami. Warto zrobić sobie (albo komuś) taki prezent na święta – z pewnością okaże się trafiony.

Jessie Burton, Muza, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016.
Mikal Hem, Jak zostać dyktatorem. Podręcznik dla nowicjuszy, wyd. Smak Słowa – Agora S.A., Sopot – Warszawa 2016.
Wit Szostak, Zagroda zębów, wyd. Powergraph, Warszawa 2016.
Amy Cuddy, Wstań!, wyd. Znak, Kraków 2016.
Michał Pasterski, Insight. Droga do mentalnej dojrzałości, wyd. Helion/OnePress, Gliwice 2016.

Bernadeta Prandzioch