Katowice — Muzyczna Metropolia — Wernisaż | 7.12. godz. 17.00

Jeśli dokonać pomiaru liczby wybitnych, światowej marki kompozytorów współczesnych, przypadających na metr kwadratowy, Katowice mogłyby śmiało rywalizować z takimi metropoliami, jak Paryż czy Nowy Jork. Tylko niezbadane wyroki boskie mogą wytłumaczyć ów genius loci — słowami Bogdana Toszy, który w latach 90-tych zapisał w swym felietonie konstatację o przyszłym Mieście Muzyki, Muzeum Historii Katowic zaprasza na jedną z najciekawszych wystaw tego roku, która postara się zgłębić fenomen Katowic jako muzycznej metropolii.

Niespełna rok temu Katowice zostały oficjalnie wyróżnione spośród innych miast, otrzymując miano Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Nieprzypadkowo używam tu zwrotu: „oficjalnie wyróżnione”, gdyż tytuł Miasta Muzyki tkwił w każdym z Katowiczan. Liczne imprezy i festiwale muzyczne, m.in. OFF Festival, Rawa Blues Festival czy Tauron Nowa Muzyka, są czytelnym znakiem, że w tejże dziedzinie Katowice sprawdzają się i czują bardzo dobrze. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, z czego to wynika? Dlaczego już w 1993 roku Bogdan Tosza pisze o genius loci, który rozpościera swe skrzydła nad miastem i przyciąga wybitnych kompozytorów? W czym tak naprawdę tkwi owy duch miasta? Na te pytania odpowiada po części najnowsza wystawa Katowice — Muzyczna Metropolia.

Wystawa Katowice - Muzyczna Metropolia materiały prasowe

Wystawa Katowice – Muzyczna Metropolia materiały prasowe

Genius loci miasta odnajdziemy na wielu poziomach; możemy spotkać go w postaciach światowej sławy kompozytorów: Wojciechu Kilarze i Henryku Mikołaju Góreckim, jak również w samej przestrzeni miasta. Z tego względu wystawa została odpowiednio podzielona: w jednej sali będziemy mogli poznać biografie najznamienitszych twórców polskiej sceny muzycznej, a w kolejnych historie kilku instytucji, takich jak: Filharmonia Śląska, Akademia Muzyczna, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR), które składają się na muzyczny pejzaż stolicy Górnego Śląska. Ponadto Muzeum Historii Katowic przygotowało smaczki dla pasjonatów muzyki w postaci osobistych pamiątek i nagród Wojciecha Killara oraz Henryka Mikołaja Góreckiego. Usłyszymy także na żywo słynną Uwerturę Uroczystą, która została napisana z okazji urodzin Katowic i dedykowana stolicy Górnego Śląska.

Wystawa Katowice - Muzyczna Metropolia materiały prasowe

Wystawa Katowice – Muzyczna Metropolia materiały prasowe

Wernisaż wystawy odbędzie się 7.12.2016 r. (środa) o godz. 17.00 w Muzeum Historii Katowic (ul. ks. J. Szafranka 9). Wydarzeniu będą towarzyszyć: projekcja filmu „Schubert nieznany” (reż. Grzegorz Lasota) oraz — bo jakby inaczej! — koncert kompozycji Jana Sztwiertni i Kurta Schwaena w wykonaniu Huberta Miśki (tenor), Agnieszki Kopińskiej (sopran) wraz z KATO Quartetem. Wystawa czasowa potrwa od 8 grudnia 2016 roku do 2 kwietnia 2017 roku. Jak zaznaczają organizatorzy, przestrzeń wystawy ma otworzyć się dodatkowo na warsztaty, których oferta znajduje się na stronie Muzeum.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

Korekta: Anna Kalinowska-Mitra