Festiwal Filmowy Pięć Smaków – 16 – 23 listopada

Zbliża się dziesiąta edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Od 16 do 23 listopada w warszawskich kinach – w Muranowie i Kinotece – będzie trwać przegląd nowości z Azji Południowej i Wschodniej.

malpa900

Oprócz głównej sekcji konkursowej na widzów czeka szereg innych pokazów specjalnych. Tegoroczna odsłona Pięciu Smaków odkryje tajemnice przestrzeni zamkniętych – przewidziano cykl Kina Korei Północnej oraz filmów rewidujących lęki związane z tragedią nuklearną w Fukushimie. Ciekawą inicjatywą jest również pokaz odrestaurowanej klasyki kinematografii azjatyckiej. Oczywiście będą to filmy zapomniane, filmowe białe kruki. Obecność na takich pokazach z pewnością pomoże w poznaniu specyfiki azjatyckiej kultury w dobie wczesnej modernizacji.

Filmowe obrazy z Azji Wschodniej i Południowej wytworzyły oryginalny język artystyczny, który na równi kładzie nacisk na obecność poetyckich niedomówień i scen walki. Jedna z kolejnych sekcji w programie to właśnie Wojownicy – cykl trzech podniosłych opowieści o walce, mocy i sprawiedliwości w wydaniu współczesnym i nieco bardziej historycznym.

Kino grozy to z kolei absolutny mus dla zwolenników wschodniej szkoły straszenia widzów. Wszystkie pozycje w programie są premierami na rynku polskim, więc festiwal to praktycznie jedyna okazja, by móc zobaczyć to, co niewyobrażalne i niepokojące.

Przeskakując między kolejnymi sekcjami, tworząc przy tym ich abstrakcyjną syntezę, przechodzimy do specjalnych pokazów, przybliżających specyfikę dokonań Sion Sono. Japoński artysta-wizjoner, od lat eksplorujący halucynogenną nieświadomość społeczeństw i jednostek.

Pięć Smaków to nie tylko filmy. To przede wszystkim zaprojektowana przestrzeń, gdzie spotykają się różne kultury. Dlatego zaplanowano wiele prelekcji, wykładów, dyskusji – wszystko po to, by filmy były osadzone w odpowiednich kontekstach społecznych, obyczajowych i politycznych.

Azjatyckie festiwale to nie tylko dźwięki i obrazy, ale również smak. Poprzednie edycje dowiodły, że smaku i gustu nie brakuje organizatorom, ale jubileuszowa edycja Pięciu Smaków będzie niepowtarzalna, gdyż 17 listopada odbędzie się specjalna kolacja utrzymana w azjatyckiej wielobarwnej, wielowymiarowej tonacji kulinarnej.

Pięć Smaków to najbardziej uwodzicielski festiwal filmowy – imponuje jak bogactwo kultur w Pachnącym Porcie. Do zobaczenia 16 listopada!

tekst: Michał Trusewicz

korekta: Sylwia Jarocka