HartOFFanie Teatrem – Joan Clevillé Dance

Trzy dni, w czasie których około czternaście godzin spędzonych na warsztatach z hiszpańskim reżyserem, tancerzem, Joanem Clevillém. W ciągu krótkiego, ale jakże intensywnego czasu wydarzyło się tak wiele. Tyle wspomnień, doświadczeń, przeżyć, a wszystko zakończone pokazem pracy powarsztatowej, który z kolei był wstępem do niesamowitego przedstawienia zatytułowanego „Utopia — Plan B” w wykonaniu tancerzy zespołu Joan Clevillé Dance.

fot. Katarzyna Piątek

fot. Katarzyna Piątek

Zgromadzeni w murach krakowskiej PWST na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu w ogromnej sali 307, musieliśmy zmierzyć się z naszymi lękami i strachem, a także uświadomić sobie, co powstrzymuje nas od działania, od spełniania marzeń, od podążania za sercem. Pracowaliśmy także nad zwiększeniem świadomości ciała nie tylko w sensie indywidualnym, ale także w sensie grupowym, bowiem niejednokrotnie realizowaliśmy działania sceniczne, wymagające od nas stania się jednym, rytmicznym ciałem. Kreowaliśmy ciekawe jakości, takie jak poruszanie się bez pomocy mięśni czy przedzieranie się przez gęste ciasto pizzy. Warsztaty zdecydowanie skupiały się na prostych działaniach tworzących teatr fizyczny.

Fot. Katarzyna Piątek

Fot. Katarzyna Piątek

Za naprawdę wartościową uważam wolną przestrzeń, jaką pozostawił nam Joan w odkrywaniu siebie, absolutnie nie narzucając nikomu swojego zdania i tego, jakie coś powinno być. Bardziej niż grono studentów szkoły teatralnej, do których i ja się zaliczam, mam na myśli młodzież gimnazjalno-licealną, która stanowiła większość uczestników. Cieszy mnie to, że młodzi ludzie mogą zagłębić się w proces twórczy pod okiem tak doświadczonego artysty. Kolejnym plusem, o którym warto wspomnieć, jest fakt, że Joan podchodzi do ciała holistycznie, tzn. ukazuje je jako instrument potrafiący mówić, śpiewać, poruszać się w codzienny i niecodzienny sposób, odczuwać, reagować. Nie rozdziela tych aspektów, lecz łączy je w całość. Ponadto cudowna atmosfera przyjaźni, hojności, zapału i współpracy, jaka wytworzyła się niezwykle szybko, sprawiła, że ten czas był efektywny nie tylko pod względem doskonalenia warsztatu, ale także wytworzył piękną więź między obcymi osobami.

dsc_5963-copy

Fot. Katarzyna Piątek

A co z „Utopią…”? Prostymi środkami artyści poruszają problem szczęścia postrzeganego przez pryzmat życiowego spełnienia. Zwykle jest ono tuż obok nas, przytrafia nam się częściej niż sądzimy, jednak to, czy uda nam się je zobaczyć, głównie zależy od perspektywy, jaką nieświadomie przyjmujemy. Czy istnieje jeszcze nadzieja na zmianę świata na lepszy? Czy nadzieja naprawdę jest matką głupich? Może warto przekształcić ją w działanie, będące katalizatorem dobrych zmian? Te i wiele innych kwestii artyści poruszyli w humorystyczny, ale i przejmujący sposób na scenie Bytomskiego Centrum Kultury. Entuzjastyczny odbiór i owacje na stojąco potwierdzają tylko, że każdy widz odnalazł w przedstawieniu coś dla siebie.

Fot. Katarzyna Piątek

Fot. Katarzyna Piątek

HartOFFanie Teatrem — nadchodzące spotkania:
2 grudnia, godz. 19:00: „Franz S.” — Teatr Interaktywny
10 grudnia, godz. 19:00: „Feral” — Tortoise in a Nutshell (spektakl zostanie poprzedzony pokazem rezultatów pracy podczas warsztatów prowadzonych przez artystów teatru)
11 grudnia, godz. 18:00: „Historie lokalne” — efekt warsztatów Statek Sztuki
Więcej informacji tutaj

Tekst: Szymon Michlewicz-Sowa
Korekta: Sylwia Klonowska