Zdradzić pałkę – czyli wyemancypować się od męskiej, społecznej, politycznej i gospodarczej hegemonii

Zdrada Pałki to wrocławska muzyczna koalicja pewnej kobiety z ponad połową społeczeństwa płci żeńskiej. Na czym polega więc niepisany i nieoficjalny alians?

fot. Michał Jędrzejowski

fot. Michał Jędrzejowski

Każda metoda propagowania zasadniczych praw obywatelskich jest prawidłowa. Przedstawicielka jednoosobowej inicjatywy artystycznej postanowiła nie zrzekać się aktywności politycznej na rzecz formułowania aktów prawnych poprzez treści zawarte w tekstach utworów. Zdrada Pałki obnaża i wyszydza androny, cyklicznie wygłaszane i pielęgnowane przez działaczy politycznych, potęgując zarazem nastroje racjonalnego buntu przeciwko wielopłaszczyznowym ograniczeniom, na przykład ze względu na płeć. W piosence „O take polske” autorka tekstu przekonuje, że prawo do aborcji powinno przysługiwać każdej kobiecie, niezależnie od kraju, w którym przebywa, jej statusu społecznego oraz kondycji finansowej, nawołując tym samym do walki o prawdziwie demokratyczne rządy. Nie tylko słowa utworu odnoszą się do sytuacji prawnej polskich kobiet, ale także tytuł piosenki nawiązuje do słynnego cytatu Lecha Wałęsy: „Nie o take Polskę walczyłem”, oponującego wobec ówczesnej władzy komunistycznej.

fot. Michał Jędrzejowski

fot. Michał Jędrzejowski

Poza podnoszeniem kwestii obywatelskich Zdrada Pałki jest również znana z feministycznego stanowiska i udowadnia, że aspekty wizualne nie należą do kryteriów osądów na temat piękna. Utwór „Body hair” to dobitny manifest wobec rygoru skrupulatnej i regularnej depilacji kobiecego ciała. Zdrada Pałki prezentuje również antyklerykalne nastroje, szczególnie zauważalne w piosence „Ament”. Oprócz wywodzącej się z epoki oświecenia funkcji „uczyć bawiąc” projekt skupia się także na dzieleniu się z widzami fascynacjami płcią tą samą („Rozkosz ekranu” – utwór poświęcony dziennikarce, Anicie Werner oraz podróżniczce, Martynie Wojciechowskiej), podkreślając, że polskie społeczeństwo tworzą również osoby LGBT+. Zdrada Pałki propaguje także dietę roślinną, śpiewając o „wegańskiej cipkowej drużynie” w utworze „Kaszanka (vegan pussy squad)”.

fot. Michał Jędrzejowski

fot. Michał Jędrzejowski

Warto również dodać, że image zespołu kreują nie tylko odważne teksty, ale także nieodłączny i wszędobylski kamp, objawiający się w zbyt przylegających gorsetach, legginsach, perukach, a nawet domalowanych wąsach (odniesienie do transwestytyzmu, równości płciowej oraz androgyniczności coraz większej ilości kobiet). Kamp swoją zasadność potwierdza, przyczyniając się do zwrócenia uwagi na istotne kwestie społeczne.

fot. Michał Jędrzejowski

fot. Michał Jędrzejowski

Niepotrzebnie doszukiwać się w twórczości Zdrady Pałki wartości artystycznej, bo ambicją jednoosobowego zespołu muzycznego nie jest zaimponowanie słuchaczom niezwykle wykształconym warsztatem wokalnym. W tym przypadku liczy się wyłącznie efekt, który może przynieść muzyczne artykułowanie pewnych polityczno-społecznych postulatów.

tekst: Pola Broda

korekta: Paulina Goncerz