Inne Granie Festiwal

Kto przypuszczał, że nie tylko lato, a również jesień może zostać czasem wyzierania na powierzchnię muzycznej alternatywy? 22 października rusza Inne Granie Festiwal, który od 2009 roku zapoznaje swoją publikę z muzyką młodych, eksperymentujących z brzmieniem zespołów.

igf450x450a

Od początku swojego trwania Inne Granie pokazało ponad 100 muzycznych grup prezentujących podejście odmienne i kontrastujące z popkulturowymi artystami. Niektóre z zespołów występujących na chorzowskiej scenie odniosły sukces, inne rozwiązały swoją działalność. Niemniej jednak Inne Granie od 7 lat daje możliwość młodym, bezkompromisowym muzykom do zaprezentowania swojej twórczości szerokiej publiczności.

Pomysłodawcą Innego Grania jest Marcin Babko, założyciel wytwórni Falami. Muzyczne wydarzenie przebiegało na zasadzie kilku spotkań w ciągu roku, ale 8. edycja Innego Grania zmienia swoją formę. Od 2016 roku festiwal będzie odbywać się jeden raz w roku, jesienią.

Podczas pierwszej odsłony Innego Grania zagra laureat Konkursu Młodzi Artyści, grupa wybrana w plebiscycie organizowanym na Facebooku. Na chorzowskiej scenie muzycznej wystąpią również Czary Mary Koszmary i Ćmy – zespół mocno związany z Mysłowicami. Grupa założona ,,na szybko” przez Krystiana „Carlosa” Różyckiego w 2011 roku na potrzebę wystąpienia na Innym Graniu w ChCK odznacza się melodyjnością, spokojem, folkowym sznytem. Po relaksującym koncercie na scenie pojawi się zespół, który śmiało można nazwać kultowym i to nie tylko za sprawą piętnastoletniej działalności, a maksymalnego eksperymentowania z formą dźwięków, czy to zaczerpniętych bezpośrednio z natury, czy przetworzonych za pomocą technologii. Grupa Karpaty Magiczne (The Magic Carpathians), której osią jest duet Anny Nacher i Marka Styczyńskiego, nagrała 12 płyt, dawała koncerty w przeróżnych zakątkach świata. Na Innym Graniu zespół – w specjalnym, sześcioosobowym składzie – przedstawi swój ubiegłoroczny album „Biotop”. Po psychodelicznym, pełnym etnicznych dźwięków występie na scenie pojawi się prawdopodobnie najbardziej szalony muzyczny duet ostatnich lat. Chociaż Budyń i Bajzel swoją karierę budowali przez dobrych kilka lat, to można śmiało stwierdzić, że połączenie dwóch tak bardzo kreatywnych ludzi zaowocowało dwoma świetnymi albumami. Debiutancka płyta „Sted” duetu Babu Król w całości poświęcona jest Stachurze. Prezentuje świeże podejście do jego twórczości i udowadnia, że poezja nie potrzebuje jedynie akompaniamentu gitary, posiadówek przy ognisku. Współcześnie publika oczekuje od artystów, by utwory poetyckie oprawiać w dźwięki muzyki elektronicznej, gitarowe riffy i jazgot, a po muzyce zespołu Babu Król można spodziewać się właśnie takich elementów.

Po tych różnorodnych koncertach w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się w klubie Szuflada 15 afterparty/jam session z udziałem muzyków.

Program Festiwalu:

18.00 rozpoczęcie
18.20 laureat Konkursu Młodych Artystów
19.00 Czary Mary Koszmary i Ćmy
20.00 Karpaty Magiczne
21.00 Babu Król

22.15 jam session w klubie Szuflada15

Bilety 10 PLN/ 20 PLN w dniu festiwalu

korekta: Paulina Goncerz

Katarzyna Warmuz