Top Ten. Jesień rozświetlona sztuką

W tym roku jesień bez ostrzeżenia pokazała nam swoje najzimniejsze wcielenie, parasole stały się stałym elementem garderoby, a ołowiane niebo ciąży nam nad głowami. Jakby na przekór aurze, w świecie sztuki jest wyjątkowo kolorowo. Prezentujemy Wam kilka najciekawszych wydarzeń artystycznych, które odbędą się w najbliższym czasie. Zaznaczamy, że wybór nie był prosty.

01lodz_design_tozsamosc

Materiały prasowe

1. Łódź Design Festival

Gdzie? Łódź
Kiedy? 13-23 października 2016
Dlaczego warto?
Tematem przewodnim festiwalu jest tożsamość, a uściślając – tożsamość miasta. Jeśli interesuje cię architektura i design, to jest to wydarzenie dla ciebie! Organizatorzy zapraszają do zwiedzania Łodzi z przewodnikami. Podczas tych spacerów poznacie historię miasta i architektury i będziecie odkrywać zarówno twory moderny, jak i street artu. Ponadto czeka Was pokaz specjalny filmu „Medianeras” oraz dyskusja „Czy tożsamość i architektura miasta wpływa na jego mieszkańców?” z udziałem ekspertów. Dołączcie do twórców inicjatywy Nie olewamy miasta” i zadbajcie z nimi o przestrzeń miejską.

01_medianeras-4

„Medianeras” – materiały prasowe.

Więcej informacji:
Facebook Klik!
Strona inicjatywy Nie Olewamy Miast: Klik!

01lodz_design

Materiały prasowe – plan wydarzenia

2. Przypływ. Młoda polska sztuka współczesna

Gdzie? ART MAIN STATION by mia, Dworzec Główny PKP, Wrocław
Kiedy? Wernisaż: 13 października, godz. 18:00
Finisaż: 10 listopada, godz. 18:00
☛ godziny otwarcia: wtorek – piątek: 12:00 – 17:00, sobota – niedziela: 12:00 – 16:00
Dlaczego warto?
Wystawa jest zwieńczeniem konkursu dla młodych twórców, odbywającego się w ramach współpracy Programu Sztuk Wizualnych ESK Wrocław 2016 i Credit Suisse. Zadaniem głównym wystawy jest, jak pokreślają organizatorzy, wsparcie rozwoju artystycznego młodych twórców i promocja ich dzieł. Część z prezentowanych prac ma być wykupiona przez firmę Credit Suisse. Polecamy szczególnie wszystkim zainteresowanym młodą sztuką i sztukami wizualnymi.

Wstęp wolny. Więcej na stronie Facebook: Klik!

02art-main-station-019-jpg

Materiały prasowe

3. Wernisaż twórczości Włodzimierza Jana Zakrzewskiego, „Kolory szumu”

Gdzie? Poznań, Galeria Ego,
Kiedy? Wernisaż: 14 października 2016, godz. 19:00. Wystawa trwać będzie do 26 listopada 2016 r.
Dlaczego warto?
Wyprowadźcie swoje ego do Galerii Ego, by zobaczyć i usłyszeć „kolory szumu”. W oparciu o przeprowadzane w muzyce badania nad barwami dźwięków, Włodzimierz Jan Zakrzewski malarsko odtwarza tytułowe „szumy” – warto zobaczyć efekty tego synestetycznego eksperymentu.

Więcej:
Facebook, wydarzenie: Klik! 
Faceebook, Galeria Ego: Klik! 

03kolory_szumu_galeria_ego

Materiały prasowe

4. „Elektroniczne Impresje Wilkonia” – wystawa grafiki cyfrowej Józefa Wilkonia

Gdzie? Galeria Limited Edition, Warszawa
Kiedy? Wernisaż: 16 października 2016 r.
Dlaczego warto?
Józef Wilkoń jest wybitną postacią sztuki polskiej  – artystą wielkiego formatu, jednym z najbardziej rozpoznawalnych ilustratorów. Malarz, rzeźbiarz i scenograf należycie wypracował sobie wysoką pozycję w świecie sztuki. Galeria Limited Edition zaprezentuje cyfrowe kreacje Józefa Wilkonia, bliższe abstrakcji niż konkretnym formom. Choć efektem finalnym są obrazy cyfrowe, to nie można zapomnieć, że Wilkoń jest artystą, który przez wiele lat pracował używając konwencjonalnych technik malarskich.

Strona wydarzenia: Klik!
Zapowiedź video: Klik!

04plakat-web-limited-edition-wilkon-minimal

Materiały prasowe

5. Michał Smandek „Napamiętanie” – wystawa twórczości

05m24_michal-smandek_overremembering_exhibition-view_rodriguez-gallery_poznan_2016

Michał Smandek, Overremembering, materiały prasowe.

Gdzie? Rodriguez Gallery, Wodna 13/4 Poznań
Kiedy? Do 22 października 2016 r.; godziny otwarcia: wtorek – piątek, godz. 12:00-19:00 / soboty, godz. 12:00-17:00
Dlaczego warto?
„Napamiętanie” („overremebering”) to termin stworzony przez Michała Smandka dla określenia relacji zachodzących między artystą a naturą, sugerujący, że pamięć nabywa w jakimś stopniu zaobserwowaną rzeczywistość. Wystawa obejmuje fotografie i rzeźbiarskie instalancje Smandka, a jego prace zamknięte w oszczędnych formach wydają się efektem harmonii między nieujarzmioną naturą a kulturą reprezentowaną przez artystę.

Więcej: Klik!

05m09_michal-smandek_overremembering_exhibition-view_rodriguez-gallery_poznan_2016

Michał Smandek, Overremembering, materiały prasowe

6. Metavera Art Festival

Gdzie? Katowice
Kiedy? 22 października – 10 listopada
Dlaczego warto?
Metaweryzm to nurt artystyczny zapoczątkowany w 1988 roku przez nieżyjącego już Piotra Szmitke, który zakłada przenikanie się sztuki i rzeczywistości, a także przekraczanie przez sztukę granic narzuconych przez tę rzeczywistość. W ramach nurtu Szmitke tworzył nie tylko konkretne dzieła, ale i bardziej abstrakcyjne pojęcia i koncepty, a wręcz całe uniwersum metawery z państwem o tej samej nazwie, czy obywatelami, jak na przykład myśliciel Zyndram z Murcek. Festiwal ma nie tylko upamiętnić działania artysty, ale także wykraczać poza konwencjonalne techniki plastyczne, prezentując sztukę jako zjawisko interdyscyplinarne. Więcej dowiecie się ze stron internetowych, a także z wyczerpującego wywiadu z główną koordynatorką festiwalu Marleną Niestrój, który zaprezentujemy Wam za tydzień na łamach „Reflektora”.

Więcej, Facebook: Klik! 
Strona Fundacjii Paryż: Klik!

Reflektor. Rozświetlamy Kulturę objął wydarzenie patronatem medialnym.

06_identyfikacja-iii-maf_pokorekcie

Metavera Art Festival, Identyfikacja, materiały prasowe.

7. Festiwal Synestezje

Gdzie? Kraków
Kiedy? 20-23 października
Dlaczego warto?
„Chcesz usłyszeć obraz, nadać barwę dźwiękom lub namalować słowo?” – tak organizatorzy kuszą do wzięcia udziału w wydarzeniu. Oprócz projekcji filmów czy organizacji koncertów (m.in. Julii Pietruchy), „Synestezje” wspierają także sztukę, organizując wystawy festiwalowe łączące „muzykę, plastykę i słowo” (mowa o wystawie w klubie Gwarek, wstęp wolny). Efekt „pomieszania zmysłów” gwarantowany!

Facebook: Klik!
07_synestezje_plakat

8. Aneta Hąc „Własny pokój”: Pokaz Sztuki Kobiet

Gdzie? Galeria Intymna, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Katowice
Kiedy? Wernisaż – 13 października 2016 r., godz. 17.00
Wystawa czynna od 13 października do 11 listopada 2016 r.
Dlaczego warto?
To już trzecia odsłona Pokazu Sztuki Kobiet – tym razem, jak sugeruje nam feministyczny tytuł, poświęconej prywatnej przestrzeni kreacji kobiety. Jeśli odczytamy to w kontekście kultowej publikacji Virginii Woolf „Własny pokój”, wówczas wyłoni nam się wizja miejsca, w którym kobieta może tworzyć, a więc stawać się wolną. Organizatorzy w sposób subtelny wpisują się w feministyczne trendy, otwierając ludzi na rozmowę o sile kobiecości.

08_pokaz_sztuki_kobiet_hac

Aneta Hąc, Pokaz Sztuki Kobiet, materiały prasowe

9. Wystawa Schlemmer/Kantor

Kiedy? 14 października 2016 – 15 stycznia 2017
Gdzie? Cricoteca, Kraków
Dlaczego warto?
To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja twórczości Oskara Schlemmera, która w znaczący sposób wpłynęła na działalność i wizję artystyczną Tadeusza Kantora. Poświęcona jest kreacji, ciele człowieka, jego przemianom i dynamice, które wypełniły się w teatralnym przekładzie Kantora. Warto odszukać te związki i zastanowić się nad samą twórczością Schlemmera.
Ekspozycji będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń, a są to m.in. spektakle Anny Konjetzky, Pawła Sakowicza i Barbary Bujakowskiej, jak również konferencja naukowa i program warsztatów edukacyjnych dla młodzieży i dorosłych.

Więcej, Facebook: Klik!
Strona Cricoteki: Klik!

09_schlemmer-kantor_crc_815x315-2

Materiały prasowe

10. Festiwal Ars Cameralis – „Rysa na powiece” (główna wystawa festiwalowa)

Gdzie? Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice
Kiedy? Wernisaż: 4 listopada 2016 r. o godz. 18.00.
Wystawa potrwa do 15 stycznia 2017 r.
Dlaczego warto?
Wystawa angażuje terminy niewygodne i budzące strach (choć wszechobecne we współczesnym dialogu) jakimi są „obcy”, „imigrant”, „terroryzm”, czy „ksenofobia.” Tym samym jest próbą rekonstrukcji narracji narosłej wokół hybrydycznej i multikulturowej tożsamości europejskiej. Jak wyjaśniają organizatorzy: Tytułowa rysa na powiece ma znaczenie metaforyczne, przywołuje skojarzenia z niebezpieczeństwem wyłupienia oka. W tradycji filozoficznej i literackiej Europy Zachodniej oko i widzenie utożsamiane było z racjonalizmem, świadomością, kulturą. Wyłupienie oka łączono z wejściem w sferę ciemności, czyli chaosu, zezwierzęcenia i barbarzyństwa. Tytuł ma więc przywoływać moment graniczny, sytuację, w której znalazła się nasza kultura, o krok przed paniką i eskalacją społecznych napięć, lęków i niepokojów w stosunku do Obcych.

Reflektor. Rozświetlamy Kulturę objął wydarzenie patronatem.

10_damien-deroubaix-bez-tytuluars_cameralis-2016-gallery-nosbaum-reding

Damien Deroubaix, Ars Cameralis, materiały prasowe.

korekta: Martyna Góra

Marta Połap