Jak opisać dzieło sztuki? – konkurs „Obraz a słowo”

Pracując na co dzień przy tworzeniu Reflektora wiemy, jak ważna jest u dziennikarza, krytyka, w ogóle osoby piszącej, umiejętność posługiwania się słowem. Brzmi to jak banał, ale aby dobrze wyrazić swoje myśli naprawdę trzeba się natrudzić. Jeszcze trudniej jest językiem opisać sztukę – muzykę, film, obraz, rzeźbę – tak, by sugestywnie oddać to, co w dziele najważniejsze. Szlifowanie tej umiejętności trwa lata, a im wcześniej zacznie się pisać, tym lepiej.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Każda inicjatywa, która przywraca sztuce operowania językiem jej wysoki status w świecie słowa spauperyzowanego i podkreśla odpowiedzialność za własne wypowiedzi jest przez nas chętnie wspierana. Dlatego zachęcamy wszystkich czytelników w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym do wzięcia udziału w XIII edycji konkursu „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”, który organizowany jest przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

W tym roku tematem wiodącym jest obraz Olgi Boznańskiej „Dziewczynka przy oknie”, pochodzący z XIX wieku. Aby wziąć udział w konkursie trzeba prozą lub językiem portykiem opisać to dzieło sztuki. Chodzi jednocześnie o to, by opis był tekstem pisanym językiem literackim, a więc łączył w sobie walor informacyjny, treściowy z funkcją estetyczną. Biorąc udział w konkursie trzeba wyjść z paradygmatu pisania „w kluczu” ku kreatywności, wykorzystywaniu potencjału wyobraźni i poszerzaniu horyzontów.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Przyjmowanie prac do konkursu rozpoczęło się 30 września i trwa do 15 lutego. Nagrodą w konkursie jest statuetka Gęsiego Pióra, nagrody rzeczowe, a także publikacja zawierająca zwycięskie teksty. „Obraz a słowo” odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Szczegóły na stronie: www.muzeum.bytom.pl

Filmy na podstawie tekstów laureatów:

Rok 2016 – „Metafora”: KLIK!

Rok 2015 – „(De)kompozycja”: KLIK!