High Five: Warsaw Gallery Weekend

Jak co roku, w ostatni weekend września (23.09–25.09), warszawskie galerie zapraszają na trzy dni ze sztuką. Warsaw Gallery Weekend to okazja do zaakcentowania roli prywatnych galerii, które w sezonie cieszą się o wiele mniejszą frekwencją na rynku sztuki niż publiczne instytucje. Spośród dwudziestu trzech, wybieramy dla Was pięć wydarzeń, których nie możecie ominąć:

1. CZUŁOŚĆ, Nampei Akaki (Tokio) i Vova Vorotniov (Kijów)

Galeria Czułość proponuje dwie indywidualne wystawy. Nampei Akaki to japoński fotograf, który wychodzi poza ramy medium fotograficznego i tworzy przy użyciu innych materiałów, takich jak: plastik, tkaniny, papier, ściany budynków. Nampei wytwarza własny język – opisuje rejestrowaną rzeczywistość za pomocą światła, kolorów, układów i struktur. Vova Vorotniov to jeden z czołowych przedstawicieli ukraińskiej sztuki miejskiej. Tworzy i wyraża w sposób radykalny. Ustanowił nurt abstro, czyli antynarracyjne graffiti abstrakcyjne. Czerpie z popartu, współczesnego konsumpcjonizmu i reklamy oraz symboliki europejskiej kultury.

Galeria Czułość, ul. Brzozowa 27/29

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

2. BWA WARSZAWA, Karol Radziszewski „Ali”

Karol Radziszewski stworzył projekt „Ali”, którego bohaterem jest czarnoskóry powstaniec warszawski August Agbola O’Brown. Za pomocą zawłaszczenia estetyki innego artysty – tym razem Pabla Picassa – artysta podejmuje próbę przepisania historii. Radziszewski zwraca uwagę, że Picasso w swojej twórczości również zawłaszczył estetykę tradycyjnej sztuki afrykańskiej, co buduje dodatkowy kontekst.

BWA Warszawa, ul. Jakubowska 16/3

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

3. GALERIA DAWID RADZISZEWSKI, „Artyści z boreliozą”

Jak zwykle w przypadku galerii Dawid Radziszewski mamy do czynienia z zagadkową zapowiedzią wystawy, w której kurator wymienia nazwiska znanych artystów z boreliozą. Na miejscu z pewnością nie spotkamy Richarda Gere’a czy George’a W. Busha, ale twórczość Agaty Bogackiej, Sebastiana Buczka, Radosława Gajewskiego i Agnieszki Polskiej.

Galeria Dawid Radziszewski, ul. Krochmalna 3

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

4. KASIA MICHALSKI GALLERY, „Rafał Dominik”

Na ostatni weekend września, Kasia Michalski Gallery proponuje pierwszą indywidualną wystawę Rafała Dominika. Artysta korzysta z artefaktów znanych ze świata masowej konsumpcji – atrybutów współczesnego stylu życia – i rekonstruuje je w przestrzeni galerii. Na wystawie „Po ludziach, przed robotami: Top 10 mało znanych historii” zaprezentowane zostaną prace Dominika, w których czerpie z tematyki związanej ze współczesnym rozwojem technologii, zestawiając je z motywami zaczerpniętymi z pradziejów cywilizacji.

Kasia Michalski Gallery, ul. Poznańska 16

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

5. ARTON, „If you don’t know me by now”

Wystawa prezentuje, w jaki sposób kobiety artystki tworzyły własny język artystyczny. Poszczególne cykle prac opowiadają o schematach funkcjonowania kobiet w społeczeństwie, odnosząc się do kontekstów społeczno-politycznych, w których powstały. Artystki zaproszone przez Fundację ARTon to: Sanja Iveković, Natalia LL, Jolanta Marcolla, Letíttia Parente, Ewa Partum, Martha Rosler i Lisa Steele.

Galeria Fundacji ARTon, ul. Miedziana 11

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

tekst: Anna Pajęcka
korekta: Martyna Góra