High Five: Warsaw Gallery Weekend
Jak co roku, w ostatni weekend września (23.09–25.09), warszawskie galerie zapraszają na trzy dni ze sztuką. Warsaw Gallery Weekend to okazja do zaakcentowania roli prywatnych galerii, które w sezonie cieszą się o wiele mniejszą frekwencją na rynku sztuki niż publiczne instytucje. Spośród dwudziestu trzech, wybieramy dla Was pięć wydarzeń, których nie możecie ominąć:
1. CZUŁOŚĆ, Nampei Akaki (Tokio) i Vova Vorotniov (Kijów)
Galeria Czułość proponuje dwie indywidualne wystawy. Nampei Akaki to japoński fotograf, który wychodzi poza ramy medium fotograficznego i tworzy przy użyciu innych materiałów, takich jak: plastik, tkaniny, papier, ściany budynków. Nampei wytwarza własny język – opisuje rejestrowaną rzeczywistość za pomocą światła, kolorów, układów i struktur. Vova Vorotniov to jeden z czołowych przedstawicieli ukraińskiej sztuki miejskiej. Tworzy i wyraża w sposób radykalny. Ustanowił nurt abstro, czyli antynarracyjne graffiti abstrakcyjne. Czerpie z popartu, współczesnego konsumpcjonizmu i reklamy oraz symboliki europejskiej kultury.
Galeria Czułość, ul. Brzozowa 27/29
2. BWA WARSZAWA, Karol Radziszewski „Ali”
Karol Radziszewski stworzył projekt „Ali”, którego bohaterem jest czarnoskóry powstaniec warszawski August Agbola O’Brown. Za pomocą zawłaszczenia estetyki innego artysty – tym razem Pabla Picassa – artysta podejmuje próbę przepisania historii. Radziszewski zwraca uwagę, że Picasso w swojej twórczości również zawłaszczył estetykę tradycyjnej sztuki afrykańskiej, co buduje dodatkowy kontekst.
BWA Warszawa, ul. Jakubowska 16/3
3. GALERIA DAWID RADZISZEWSKI, „Artyści z boreliozą”
Jak zwykle w przypadku galerii Dawid Radziszewski mamy do czynienia z zagadkową zapowiedzią wystawy, w której kurator wymienia nazwiska znanych artystów z boreliozą. Na miejscu z pewnością nie spotkamy Richarda Gere’a czy George’a W. Busha, ale twórczość Agaty Bogackiej, Sebastiana Buczka, Radosława Gajewskiego i Agnieszki Polskiej.
Galeria Dawid Radziszewski, ul. Krochmalna 3
4. KASIA MICHALSKI GALLERY, „Rafał Dominik”
Na ostatni weekend września, Kasia Michalski Gallery proponuje pierwszą indywidualną wystawę Rafała Dominika. Artysta korzysta z artefaktów znanych ze świata masowej konsumpcji – atrybutów współczesnego stylu życia – i rekonstruuje je w przestrzeni galerii. Na wystawie „Po ludziach, przed robotami: Top 10 mało znanych historii” zaprezentowane zostaną prace Dominika, w których czerpie z tematyki związanej ze współczesnym rozwojem technologii, zestawiając je z motywami zaczerpniętymi z pradziejów cywilizacji.
Kasia Michalski Gallery, ul. Poznańska 16
5. ARTON, „If you don’t know me by now”
Wystawa prezentuje, w jaki sposób kobiety artystki tworzyły własny język artystyczny. Poszczególne cykle prac opowiadają o schematach funkcjonowania kobiet w społeczeństwie, odnosząc się do kontekstów społeczno-politycznych, w których powstały. Artystki zaproszone przez Fundację ARTon to: Sanja Iveković, Natalia LL, Jolanta Marcolla, Letíttia Parente, Ewa Partum, Martha Rosler i Lisa Steele.
Galeria Fundacji ARTon, ul. Miedziana 11
tekst: Anna Pajęcka
korekta: Martyna Góra