Reflektorek #6: Bajka o innym Kapturku

Wariacji opowieści o Czerwonym Kapturku powstało bardzo dużo. Wykorzystywana jest nie tylko literacko, ale również serialowo i telewizyjnie – by wspomnieć chociażby wątki serialu telewizyjnego studia FOX „Once Upon a Time” czy film „Dziewczyna w czerwonej pelerynie”. Także trzech zdolnych polskich twórców, Piotr Nowacki, Łukasz Mazur i Bartosz Sztybor, sięgnęło po znaną wszystkim opowieść, by na jej podstawie stworzyć coś nowego. Nakładem wydawnictwa Tashka ukazała się zupełnie nowa bajka.

IMG_0482

Autorzy zachowali szkielet powieści. Mamy dziewczynkę z koszykiem wyruszającą w odwiedziny u babci, las, wilka i myśliwego. No i wielkie oczy, uszy i nos. Czyje – wiadomo. Wszystko wokół jest jednak nowe, współczesne. Książeczka nosi tytuł „Niebieska Kapturka” i to już mówi wiele – mamy dbałość o podkreślenie płci postaci, rezygnację z kolorów uważanych przez ogół za dziewczęce na rzecz tych, które kulturowo przypisane są chłopcom. Wilk objawia przed nami zupełnie nowe tajemnice. Wszyscy, łącznie z mamą i babcią KapturKI (!), posługują się młodzieżowym slangiem. Łapią więc fazę, chillują i robią tak, żeby nie było wstydu. Siary znaczy.

IMG_0486

Ta nowa opowieść idealnie spełnia założenia konwencji przyjętej przez autorów. Można by spierać się, że jest odrobinę zbyt wyluzowana i skłonna do przesady. Ale w moim odczuciu jest to swoisty pastisz i jako taki oceniam go bardzo wysoko. Jedyne zastrzeżenie budzi we mnie wiek, dla którego w teorii dedykowana jest ta opowieść. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej trzech lat. Jak dla mnie brakuje jedynki z przodu. Trzeba mieć pewne rozeznanie literackie, nawet rozeznanie dziecięce, by zrozumieć ten humor i konwencję. Młodsze dzieci mogą mieć z tym problem, ale zawsze przecież można skupić się na obrazkach, które są przyjemne dla oka i wydane w formie przypominającej historie rodem z komiksów.

Mogę się jednak mylić, bo w końcu mam w domu malucha, a właściwie powinnam napisać: małą dziewczynkę. Dam znać, kiedy młoda powie mi, żebym nie łapała spiny, bo przecież ona wszystko ogarnia. I w ogóle chill.

korekta: Sylwia Klonowska

Sztybor, Nowacki i Mazur, Niebieska Kapturka, wyd. Tashka, Warszawa 2016.

Paulina Zaborowska