To ja teraz Państwu powiem, czym jest nostalgia

To już trzeci i zarazem ostatni numer Reflektora w tym roku. Mam nadzieję, że spotkamy się z Wami w przyszłym, tworząc kolejne wydania i starając się zaskakiwać błyskotliwymi tekstami, doskonałymi zdjęciami oraz piękną oprawą graficzną. Reflektor nie istniałby bez Patrycji Muchy i Hanny Kostrzewskiej. Dziewczyny, dziękuję Wam za pomoc okazaną na każdym kroku, wyrozumiałość i niesłabnącą chęć działania mimo wielu obowiązków. To budujące mieć wokół siebie osoby, których umiejętnościom możesz zawierzyć w stu procentach. Dlatego też podziękowania należą się wszystkim, którzy tworzą numery magazynu.

NOSTALGIA [PDF]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_03_2016_NOSTALGIA.pdf

NOSTALGIA [EPUB]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_03_2016_NOSTALGIA.epub

okładka_zin_melancholia_video-01 mała

Szarość okładki z magnetowidem VHS i jego czerwonym przyciskiem, który potrafi przewinąć historię do początku, sprawiła, że my również powróciliśmy do przeszłości. Z końcem jakiegoś etapu często pojawia się poczucie braku, niezrozumiała tęsknota, którą można ponoć nazwać NOSTALGIĄ. I to ona właśnie będzie tematem Reflektora.

Bastek Łąkas pisze o nostalgii w wydaniu cyberkultury. Ten doskonale wrażeniowy tekst, choć traktuje o sprawach nie do końca dla mnie zrozumiałych, przesiąknięty jest nostalgią i pochłania nas, wciąga w opowieść, która toczy się w niezwykle barwnym języku i stylu. Martyna Kleszcz również zaprasza nas do świata pisanej wielką literą Nostalgii, z którą warto się zaprzyjaźnić. Pokazuje, jak może być traktowana w filmie i pisze o tym, że sam film może być nostalgią.

Dagmara Tomczyk przygląda się natomiast fenomenowi PRL-u we współczesnym designie, a Anna Pajęcka wraca do lat 80. i 90., pisząc o estetyce przeszłości. Zaglądają do wnętrz naszych mieszkań, wypełnionych meblościankami i kryształami, w których jedynym słusznym elementem dekoracyjnym ścian była boazeria. Ale to tylko punkt wyjścia do głębszej analizy współczesnych problemów mieszkaniowych.

Nie mogliśmy oczywiście pominąć wielkiego powrotu Pokemonów. Dla mojego pokolenia te kultowe stworki to nostalgia w czystej postaci. Każdy jadł niezliczone paczki chipsów, by znaleźć tazosy i każdy w tygodniu biegł szybko ze szkoły, by zdążyć na kolejne odcinki przygód Asha. Nieważna była płeć – grali wszyscy, bez wyjątku; dzisiaj ponoć też. Dlatego Martyna Poważa i Cyprian Jesionowski poczuli, że muszą o tym napisać.

Jeśli już jesteśmy w latach 90. – Marta Połap przywołuje kategorię mileniansa, czyli reprezentanta specyficznego pokolenia, które siedziało na trzepaku po lekcjach, a dziś bez najmniejszego problemu korzysta z dorobku cywilizacji i tonie w gadżetach, mając problemy z dorośnięciem. Czy powinniśmy winić za to bajki Disneya?

Nieważne, czy słyszeliście o twórczości Laury Makaresku. Zuzanna Sokołowska przedstawia ją w taki sposób, że ma się ochotę biec do galerii sztuki i chłonąć jej „utkane z marzeń i snów” zdjęcia. Polecam także wywiad Filipa Stańczyka z Krzysztofem Raconiem – autorem projektu „Znikające Jeziora”, czyli fotografii sztucznych akwenów i ich okolic, które mają swoją „datę przydatności” i mogą zaraz zniknąć.

Kasia Niedurny jak zwykle z dozą humoru i dystansu przywołuje anegdoty z dawnych czasów teatru. Kto z Was niechciałby być na TYM Weselu i usłyszeć z ust wstawionego Stanisława Czajkowskiego: „A to teraz państwu wytłumaczę, czym jest secesja”.

To ja teraz Państwu powiem, czym jest nostalgia. Odpowiedź znajduje się w tekstach naszych wspaniałych autorów, z których jestem dumna.

NOSTALGIA [PDF]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_03_2016_NOSTALGIA.pdf

NOSTALGIA [EPUB]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_03_2016_NOSTALGIA.epub

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.