Bloki i familoki

Wszyscy widzimy, że przez ostatnich kilka lat Katowice bardzo się zmieniają. Obserwowaliśmy start w konkursie na Europejską Stolicę Kultury, jesteśmy świadkami organizacji coraz większej liczby wydarzeń sportowych i kulturalnych, rozwoju infrastruktury, przebudowy dworca i tak dalej. Jednak kiedy to wszystko oddaje się do użytku, mało kogo interesuje to, czy wszystko działa sprawnie.

fot. Mariusz Partyka

fot. Mariusz Partyka

Bloki i familoki to projekt, który wreszcie oddaje głos użytkownikom – mieszkańcom miasta, dla których przecież to wszystko jest realizowane. No właśnie – ale czy na pewno? Czy wszystko jest tak piękne, jak na wizualizacjach i spotach promocyjnych? Rafał Urbacki, reżyser tego hybrydycznego performansu, przez blisko rok dokonywał reasearchu i pytał Katowiczan o najbardziej podstawowe kwestie związane z miastem – o poziom jakości życia w aglomeracji, kierunek rozwoju, ofertę kulturalną i śląską tożsamość. Efekt stanowią Bloki i familoki, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2015 roku, będąc dofinansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Mariusz Partyka

fot. Mariusz Partyka

To wydarzenie niezwykle eklektyczne, łączące w sobie wiele form wyrazu. Gdyby chcieć jakoś określić jego ramy, można nazwać je muzyczną instalacją z elementami choreografii i dozą kabaretowego humoru, charakterem  przypominające elektroniczną imprezę. Jest ono wyrazem tego, co myślą mieszkańcy przez artystów i reprezentantów współczesnej klasy kreatywnej, czymkolwiek ona jest, jak mówią twórcy.

Efekt pracy performerów będzie można zobaczyć już we wtorek 16 sierpnia o 20.30 w katowickich Drzwiach Zwanych Koniem oraz w czwartek 18 sierpnia o 20.00 w Arsenale Miejskim we Wrocławiu. Tam wydarzenie jest częścią projektu Koalicja Miast Dla Kultury.

koncepcja / reżyseria / teksty: Rafał Urbacki
muzyka / kompozycje / performance: Karolina Sokołowska, Michal Wajdzik
video: Monika Olszewska
światła: Marek Kutnik
oprawa graficzna: Kacper Lipinski
produkcja: Paweł Świerczek