Love, love, LAF! Rozświetlamy Zwierzyniec!

Reflektor rozświetli każde miejsce, gdzie się tylko pojawi. Tym razem wybiera się do malowniczego Zwierzyńca, gdzie po raz siedemansty odbędzie się Letnia Akademia Filmowa (LAF). Między 5 a 15 sierpnia kinomaniacy i koneserzy kina będą mogli nadrobić filmowe zaległości, jak i obejrzeć kilka klasyków, a nawet niejednego „półkownika”.  My wybieramy się na: „Kosmos” Żuławskiego, „Bulwar” Montielo i „Imigrantów” Audiarda. Co roku LAF skupia się na jakimś twórcy bądź aktorze i tym razem będzie to scenarzysta Antoine Jaccoud , który jest znany z takich filmów, jak „Lazur” czy „Dom przy autostradzie”. Kilka z jego dzieł będzie można obejrzeć podczas festiwalu.

Letnia Akademia Filmowa tradycyjnie już podzielona na jest sekcje tematyczne: „Filmy w Sieci”, czyli to, co kina studyjne proponowały nam najlepszego; „Archeologia kina”, która da możliwość odgrzebania filmowych perełek i dzieł kultowych; „Rekolekcje filmowe”, „Obcy w domu”, w ramach którego poruszony zostanie aktualny temat uchodźców; „Klubowy karnet” czy „W polskim obiektywie”. Ponadto „Festiwalowe remanenty” dadzą nam próbkę dzieł z takich festiwali, jak Docs Against Gravity Film Festival, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” i Etiuda & Anima.

Letnia Akademia Filmowa

Bardzo ciekawą pozycją będzie w tym roku sekcja „Cine con carne”, czyli spotkanie z kinem meksykańskim. Spróbujemy nowych talentów tej wciąż rozwijającej się kinematografii, jak i zjemy ze smakiem popisowe dania. Nasze must see to: „Wieczny smutek” Jorge Pereza Solano i „Viva la muerte” Fernando Arrabala. Gratką dla filmoznawców będzie również „50-tka Bustera Keatona”, podczas której będzie można obejrzeć „THE RAILRODDER” (reż. Gerald Potterton) oraz „BUSTER KEATON ZNOWU PRZED KAMERĄ” (reż. John Spotton). Nie możemy się również doczekać masterclass z naszym człowiekiem ze Śląska, Kazimierzem Kutzem. A ponadto koncerty (Rury, REDS, Spiritual Seasons), film z muzyką na żywo (Rafał Rozmus z orkiestrą kameralną) i wiele innych atrakcji.

To tylko niewielka część tego, co będzie można zobaczyć na LAF-ie. Słowem: będzie się działo, a i my tam będziemy i powiemy Wam, jak było. Przyjeżdżajcie do Zwierzyńca, który na kilkanaście dni stanie się stolicą X Muzy. Oglądajcie, ile tylko się da.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Filmowe CinéEuropa, Filmoteka Narodowa, Sieć Kin Studyjnych, Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna, Urząd Miasta i Gminy w Zwierzyńcu

Patrycja Gut BIOzenia