Dzieckiem być i więcej nic

I choć dzieckiem bywa się raz w życiu, to można przedłużyć ten stan i pozostać nim na całe życie. Oczywiście, w odpowiednich proporcjach. Raz po raz przekonuję się, że dzieciństwo i młody wiek to najszczęśliwsze lata życia, o których trzeba sobie przypominać, gdy dorosłość daje nam w kość.

DZIECKO [PDF]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_02_2016_DZIECKO.pdf

DZIECKO [EPUB]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_02_2016_DZIECKO.epub

Okładka

Często wspominam, jak razem z Patrycją Muchą raczkowałyśmy, prowadząc Reflektora – nie miałyśmy sprecyzowanego pomysłu, jak ma wyglądać ten magazyn; krok po kroku uczyłyśmy się organizować czas swojej pracy i pracy redakcji. Teraz wygląda to zupełnie inaczej: mamy już więcej obycia, zdobyłyśmy doświadczenie i umiemy radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi. Są jednak momenty, w których wciąż zachowujemy się jak dzieci. I dobrze, bo wtedy wychodzą spontaniczne i najciekawsze pomysły. Często żyjemy marzeniami i patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość z nadzieją i ufnością, wierząc, że wszystko nam się uda. I tak się dzieje, bo przed Wami drugi numer Reflektora, którego tematem przewodnim jest DZIECKO.

Jeśli miałabym polecić pierwszy tekst, po który z pewnością warto sięgnąć, byłby to swoisty reportaż Mateusza Sądaja, w którym patrzymy na dzieła sztuki oczami kilkuletnich „krytyków” – to zaskakujące, jak perspektywa oceny sztuki zmienia się wraz z wiekiem. To, że gry komputerowe nie są już tylko rozrywką dla facetów we flaneli wiemy od dawna, jednak Sylwia Chrapek ze swoim społecznym zacięciem przygląda się temu, kto tak naprawdę gra i dlaczego.

Wstyd przyznać, ale pojęcia nie miałam o popularności serii dla nastolatków Felix, Net i Nika Rafała i Kasi Kosików. Bernadeta Prandzioch wykorzystuje tę pozycję jako pretekst do rozważań na temat literatury dla nastolatków – co i kiedy powinni czytać, czy literatura to poważna sprawa, czy można się nią bawić? Na pewno bawią się firmy, które, wykorzystując dzieci, zbijają miliony na produktach reklamowanych w telewizji. I nie tylko o zabawkach tu mowa, bowiem dzięki dziecku można sprzedać wszystko – od urządzenia AGD po samochód. Zresztą sami przeczytajcie – Adrian Górecki przedstawia na to dowody.

Dziecko to również nośny temat filmowy. Jak zwykle jestem wdzięczna Mateuszowi Górze za to, że potrafi poruszyć temat zupełnie niepodejmowany – tym razem jest nim perspektywa młodych wrażliwych chłopców ukazana w polskim kinie. Nie mogę, rzecz jasna, pominąć tekstu Katarzyny Niedurny, która opowiada o młodych i zdolnych polskiego teatru – czytajcie, żeby wiedzieć, kto wkrótce zawładnie polską sceną.

W tym numerze przygotowaliśmy także dwa wywiady, które pokazują, jak macierzyństwo wpływa na karierę kobiety. Marta Nendza, współzałożycielka sklepu zabawkowego „Noski, Noski” w Katowicach, w rozmowie z Hanną Kostrzewską udowadnia, że dziecko wywraca świat do góry nogami, ale jednocześnie inspiruje, a także, że stary, dobry zabawkowy to świetny pomysł na biznes. Anna Duda słucha natomiast niezwykłej opowieści Anny Wańtuch o zajęciach Contakids, na których panuje chaos, będący największą wartością w fizycznym (i nie tylko) kontakcie rodzica z dzieckiem.

Tak jak pisał Sebastian Smoliński w swoim tekście filmy o dzieciach są w pewien sposób niepewne i nieprawdziwe, bo tworzone przez dorosłych. Tak samo jest z tym numerem stworzyli go dorośli, więc jest on niepewny i być może nieprawdziwy, zatem przeczytajcie go, zanim zniknie.

DZIECKO [PDF]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_02_2016_DZIECKO.pdf

DZIECKO [EPUB]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_02_2016_DZIECKO.epub

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.