HIGH SEVEN: KINOLUB

Święto kina dla najmłodszej części odbiorców. O tym, że już od lat dziecięcych trzeba kształtować dobry gust w przyszłych kinomanach rozmawialiśmy z Martą Żurek, dyrektorką festiwalu filmów dla dzieci Kinolub. By ułatwić wam wybór wśród mnogości tytułów proponowanych przez organizatorki, wybieramy siedem (bo młodzież nie lubi być typowa, więc i liczba nietuzinkowa, a przy tym symboliczna) najciekawszych filmów krótkometrażowych z całego świata, które szczególnie nas urzekły.

fot. dzięki uprzejmości Festiwalu Kinolub

fot. dzięki uprzejmości Festiwalu Kinolub

„Sznurki” („Cuerdas”), reż. Pedro Solís García, Hiszpania

Być nową osobą w klasie jest trudno, w szkole – tym bardziej. A co, jeśli jest się niepełnosprawnym, przykutym do wózka chłopcem, którego ruchy i mowa są ograniczone? Trzeba trafić na Marie. Tej energicznej osóbce zupełnie nie przeszkadza, że nowy kolega nie może skakać z nią i resztą przyjaciół na skakance. I na to znajdzie sposób! Ciepła opowieść o oswajaniu obcego, pokonywaniu barier i przyjaźni ponad wszystko.

fot. materiały prasowe filmu

fot. materiały prasowe filmu

„Wędrowiec” („La Vagabundo”), reż. Emmanuel Moscoso, Argentyna

Lato, mnóstwo wolnego czasu, przejażdżki rowerowe, beztroska. Tak można opisać pozorną sielankę dwójki bohaterów. Rodzinna sytuacja jednak wymaga poświęceń i chłopak musi oddać swój rower. Od czego ma się jednak przyjaciół? Dziewczyna wykonuje prosty gest, który pokazuje, jak wielką siłą jest przyjaźń. A w tle piękne widoki i sącząca się w latynoamerykańskim klimacie trąbka.

fot. materiały prasowe filmu

fot. materiały prasowe filmu

„Nie jestem myszką!” („I am not a mouse!”), reż. Evgenia Golubeva, Wielka Brytania

Myszko”, „krówko”, „robaczku”, „króliczku”… Jak do was zwracali się rodzice? Mama Lucy wciąż zapomina, jak brzmi jej imię, co powoduje, że dziewczynka nieustannie zamienia się w myszkę. Czyż to nie frustrujące? Na szczęście Lucy zauważa, że to nie tylko jej problem. Jak wytłumaczyć dorosłym, że to obciach? Na pomoc przyjdzie zawsze pomocne pokolenie seniorów. Przewrotnie, ale humorystycznie ciepła kreskówka.

fot. materiały prasowe filmu

fot. materiały prasowe filmu

„Niedopasowana” („Rodløs”), reż. Kira Richards Hansen, Dania

Grupka chłopaków spędza ze sobą całe dnie, pracując w warsztacie samochodowym. Kumple nie zauważają, że jeden z nich jest tak naprawdę… dziewczyną. Ukrywanie płci powoduje, że część z nich wyłapuje sygnały rodzącego się między nią a jednym z pracowników uczuciem i prowadzi do ostentacyjnego upokorzenia. Nieobecni rodzice, określanie własnej płciowości, odnalezienie miejsca w społeczeństwie… Mądrze i bez dydaktyzmu.

fot. materiały prasowe filmu

fot. materiały prasowe filmu

„Klątwa bycia szczurem” („The Curse of the Were-Rat”), reż. Jan Julian Rospond, Polska

W starym, znajdującym się na uboczu zamczysku, mieszka pewien czarnoksiężnik. Nie brak tu pająków, kotła, pełni księżyca, gałek ocznych i innych potrzebnych do zaklęć akcesoriów. Gotycki klimat niczym u Burtona podkreśla klasyczna muzyka – tak, są i złowieszcze organy! Ofiarą bohatera (nota bene, czy nie przypomina wam to Gargamela i Klakiera?) jest przestraszony kot. Ale, jak to mówi przysłowie – nie odwracaj go ogonem, bo staniesz się jego posiłkiem. Czy jakoś tak.

fot. materiały prasowe filmu

fot. materiały prasowe filmu

„Nasser”, reż. Melisa Mertens, Holandia

Niełatwo być dziewczyną w rodzinie islamskiej, a co dopiero chłopczycą. Ksywka Nasiry brzmi „Naser”. Woli towarzystwo taty, wśród jej znajomych odnajdziemy tylko kumpli, kobiece spotkania ją nudzą. Gdy przechodzi pierwszą miesiączkę, matka usiłuje zmienić ją w typową dziewczynę – zabiera Nasirze czapkę, z którą wcześniej nigdy się nie rozstawała, choć skrywa piękne loki, kupuje sukienki… Osaczona dziewczyna nie potrafi z tym walczyć, więc ucieka. O kształtowaniu świadomości i tożsamości płciowej. Rodzinnie i z morałem.

fot. materiały prasowe filmu

fot. materiały prasowe filmu

„Hurşit”, reż. Selcen Yılmazoğlu, Turcja

Jego imię oznacza „słońce”. Tylko jak wśród wrogiej atmosferze być promieniem dla innych? W dodatku nastoletnim chłopcem, ze zdaniem którego społeczeństwo nie bardzo chce się liczyć? Hurşit walczy z dyskryminacją, pomagając swojemu niepełnosprawnemu bratu. Ale jak zjednoczyć żyjące koło siebie odmienne kultury? Oczywiście piłką nożną (na Euro jak znalazł)! Pozostaje rzec – mecz pokoju czas zacząć.

fot. materiały prasowe filmu

fot. materiały prasowe filmu

Festiwal Kinolub potrwa do 23 czerwca w kilku miastach Polski: Kraków, Wiśniowa, Rybnik, Łódź, Kielce, Busko-Zdrój, Pińczów, Boguchwała, Zatwarnica. Wstęp na wszystkie projekcje wolny. Zapraszamy!

tekst: Angelika Ogrocka
korekta: Martyna Góra