Scandalous!

Wydaje mi się, że obecnie żaden temat nie wpasowałby się w panujący aktualnie ogólny klimat społeczny bardziej niż ten, który wymyśliliśmy już kilka miesięcy temu. O skandalu można pisać różnie: używając skandalicznej retoryki, uciekać się do sztuczek i robić z igły widły, proponując w miejsce spraw ważkich tematy zastępcze. Ale można też siąść i zastanowić się nie nad tym, CO jest skandalem, ale CZYM jest skandal. Pytanie o skandal jest tak naprawdę pytaniem o człowieka i jego postawę. Okazuje się, że to prawda: warto czasem wyjść z siebie i stanąć obok. I teraz, Czytelniku, widzisz siebie: co cię NAPRAWDĘ oburza? A co oburza cię dlatego, że nie wypada, by było inaczej?

SKANDAL [PDF]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_01_2016_SKANDAL.pdf

SKANDAL [EPUB]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_01_2016_SKANDAL.epub

okładka_skandal_2016-01

Choć teksty w tym numerze Reflektora mają raczej charakter refleksji nad naturą tego zjawiska, a ich autorzy podejmują tę kategorię jako wartą przepracowania i namysłu, to pośrednio przywołują też nasze codzienne doświadczenia, także te z ostatnich kilku miesięcy.

Na uwagę zasługuje doskonały tekst Mateusza Góry, który jak nikt porusza się w obrębie tematyki genderowo-queerowej, z wyczuciem i przenikliwością analizując tu postawy dwóch kontrowersyjnych postaci polskiej literatury – Jerzego Nasierowskiego i Michała Witkowskiego. Z kolei Bernadeta Prandzioch analizuje społeczne funkcjonowanie postaci literata i zastanawia się, co pisarzowi wolno, a czego nie.

Na części pierwsze skandal rozbiera Marta Połap w swoim tekście poświęconym ciału kobiety w sztuce, a dopełniają tego niezwykle trafne rozważania Natalii Wilk na temat skandalizującego tańca. Kompleksowo, kontekstowo, w punkt.

Analizy skandalu w fotografii jako medium podjęły się dwie osoby. Filip Stańczyk zastanawia się nad tym, czy fotografia jest jeszcze w stanie wywołać prawdziwy skandal, kiedy to robi i kto się nim za pośrednictwem tego medium próbuje posługiwać. Z kolei Gabriela Bazan za punkt wyjścia bierze nasze podawanie w wątpliwość autentyczności jakiegokolwiek zdjęcia i zadaje pytanie, czy manipulacje obrazem są dla nas oczywistością, czy jednak wciąż wierzymy w fotografię i jej moc pokazywania prawdy.

Pół żartem (ale też pół serio) Katarzyna Niedurny podejmuje popularny ostatnio temat skandali na deskach teatru i przedstawia zestawienie oburzających spektakli i afer, dzięki którym owe rewelacje trafiły nawet do mediów, które zwykle ze sztuką teatralną nie mają nic wspólnego. Podobnie Martyna Poważa, inaczej niż zwykle do swojego lekkiego pisania, przemyciła refleksję o tym, co tak naprawdę w muzyce jest ważne.

Można więc o skandalu pisać godnie i z sensem, bez uciekania się do brukowej maniery, krzyczących zewsząd różowych nagłówków i populizmu? Chyba nam się udało, choć okładka jest różowa.

SKANDAL [PDF]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_01_2016_SKANDAL.pdf

SKANDAL [EPUB]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_01_2016_SKANDAL.epub

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.