Nowoczesne rozwiązania dla muzeów

Cultware to węgierska firma z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku technologii informatycznych, specjalizująca się w zbiorach publicznych. W inicjatywie Qulto® łączy ze sobą naukowe i kulturowe rozwiązania software’owe, używając do tego najnowocześniejszego sprzętu.

qulto_logo

Na polskim rynku działa od trzech lat. W tym czasie współpracowała z ośmioma instytucjami w Małopolsce przy tworzeniu współnego portalu kultura.malopolska.pl. Liderem tego projektu jest Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy m.in. z Muzeum Okręgowym w Tarnowie, czy Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Firma współpracowała także przy realizacji innych projektów w Gdańsku czy Toruniu.

Działalność firmy opiera się na współpracy z ponad 400 instytucjami w Europie, m.in. w Austrii, na Węgrzech czy w Rumunii. Cultware realizując projekty w ramach Qulto® chce zmienić postrzeganie muzeów i instytucji kulturalnych poprzez zmianę formy przekazu. Aplikacje mobilne na telefon, tablet, gry kinect lub nowoczesne oprogramowania wspierające digitalizację zbiorów czy ułatwiające obsługę instytucji to tylko niektóre z działań, które mają zwiększyć atrakcyjność muzeów i innych obiektów.

Digitalizacja i inne formy nowoczesnych technologii to przyszłość muzeów. W wielu krajach poza granicami Polski taki proces już się rozpoczął: prezentacje obiektów w formie wizualizacji powstającej w wyniku skanów 3D czy fotografii obrotowej 360°. Jednym z pierwszych muzeów, które zrewolucjonizowało rynek i wyznaczyło standardy, było Rijksmuseum w Holandii – udostępnili oni  200 000 dzieł ze swoich zbiorów z opisami, informacjami, możliwością powiększania, tworzenia koszyków.

Aby muzeum czy instytucja kulturalna stała się atrakcyjna nie tylko musi dbać o swoje zbiory i ofertę w tradycyjnym rozumieniu, musi także otwierać się na nowoczesne rozwiązania, które są powszechnie dostępne. Obecne pokolenie dzieci i młodzieży urodziło się w świecie, w którym internet to oczywistość. Należy więc pamiętać, by komunikować się z nimi w sposób, który jest dla nich ciekawy i atrakcyjny.

FB Qulto International: KLIK!