SILESIA VIDEOSESSION: One shot. One song. // Lód 9

Hanna Baron w rozmowie z zespołem Lód 9.

12698522_1012355455514767_5754149610910958167_o

Hanna Baron: Robi się za oknem coraz cieplej, nastaje letni czas. Nie topicie się? Bylibyście w stanie rozszyfrować swą jakże enigmatyczną nazwę oraz przywołać jej genezę?

Lód 9: Nazwa Lód 9 powstała w oparciu o lekturę książki Kurta Vonneguta „Kocia kołyska”. Jest to cząstka, która powoduje zamarzanie wody w temperaturze pokojowej, co oczywiście prowadzi do końca świata. Spodobał nam się apokaliptyczny wydźwięk tej nazwy, który gdzieś tam pasował do charakteru naszej muzyki. A wracając do pierwszej części pytania: tak, topimy się, jest strasznie ciepło. Sahara.

Jest taka teoria, że zespoły są niemal rodzinami. Jakie role w ramach tej koncepcji pełnią poszczególni członkowie waszego zespołu?

Generalnie mamy taką zasadę, że w dni parzyste Michał jest babcią, a Maciek wujkiem z Reichu. Natomiast w dni nieparzyste Maciek przyjmuje rolę taty, podczas gdy Michał to pospolity dziadek. Wyjątkiem zawsze jest niedziela, kiedy Michał jest kotem, a Maciek po prostu nikim.

Czy rzeczywiście wasz utwór pt. „W głowie” zagrany dla SILESIA VIDEOSESSION opowiada o tym, co siedzi w głowie? A może o czymś innym? O czym i jak powstał?

Tekst tego utworu opowiada z grubsza o konflikcie pomiędzy głosem w głowie a zachowaniami niejako wymuszonymi przez etykietę lub zwykłe dobre wychowanie, co może nawet w skrajnych sytuacjach doprowadzić do szaleństwa. Generalnie większość naszych tekstów traktuje o tego typu rozdźwięku. Utwór powstał tak jak większość naszych dzieł, czyli ściągnęliśmy nielegalnie dużo utworów z torrentów, wrzuciliśmy je do randomizera i jakoś tak wyszło. Żart. Praca nad materiałem była wspólna, długa i trudna, podczas niej na świecie pojawił się kolejny miliard ludzi, co niejako zaburzyło nam układ sylab w wersie „sześć miliardów nieznajomych”, przez co wyszliśmy na ludzi bez dostępu do Internetu i wody pitnej, za co z góry przepraszamy.

Hanna Baron

korekta: Sylwia Klonowska