Młoda Sztuka na topie

Można zaryzykować stwierdzenie, że polska młoda sztuka ma się obecnie całkiem dobrze. Potwierdza to kolejna aukcja odbywająca się w DESA Unicum w Warszawie 17 maja pod młotek poszły dzieła, jak sama nazwa wskazuje, młodych polskich twórców. Wylicytowano aż 88 obrazów, a obroty na aukcji wyniosły 251 340 złotych.

"MidnightBlue" Bartłomieja Kotera

„MidnightBlue” Bartłomieja Kotera

Całkiem niedawno, bo w kwietniu, zorganizowano analogiczną aukcję. Wtedy sprzedano blisko sto prac, za które zapłacono w sumie 286 000 złotych. Podobne wydarzenia organizowane są już od 2008 roku.

"Chicago" Pawła Bogusa

„Chicago” Pawła Bogusa

Podczas majowej aukcji najwyższą wartość osiągnęły takie obrazy, jak: „MidnightBlue” Bartłomieja Kotera oraz „Zaproszenie” Katarzyny Słowiańskiej-Kucz. Wysoko wylicytowano także „Ratusz w Korczakowie” Pauliny Zalewskiej, „Czas jednorożca” Mirelli Stern, „Towarzysza” Adama Wątora oraz „Morze, może” Agaty Słomianowskiej.

"Aglomeracja XXIII" Juliusza Kosina

„Aglomeracja XXIII” Juliusza Kosina

Co sprawia, że młodzi artyści są obecnie tak popularni, a ich dzieła tak chętnie kupowane? Potrzeba zainwestowania, zyskania na tanim kupnie i droższej sprzedaży? Może po prostu miłość do dobrej sztuki? Cokolwiek nie kierowałoby inwestorami trzeba przyznać, że popularność tego typu aukcji wzrasta. Co ważne – praktycznie każdy z uczestników może znaleźć tam coś dla siebie. Cena wywoławcza to zaledwie 500 złotych. Najdroższe pozycje udało się wylicytować za 13 000 złotych.

desa aukcja_reflektor_2

„Morze, może” Agaty Słomianowskiej

tekst: Sylwia Chrapek
korekta: Martyna Góra