SILESIA VIDEOSESSION: One shot. One song. // WIANO

Hanna Baron w rozmowie z Grzegorzem Krzysztofikiem, założycielem zespołu Wiano.

11223952_811266668993026_2965991977116884208_n

Hanna Baron: Skąd się wzięło Wasze WIANO? Do kogo trafi?

Wiano: Początkiem projektu było moje ogłoszenie, które zamieściłem w Internecie: „Perkusista szuka muzyków do cichego grania” (tak, tak, perkusista i ciche granie!). Chciałem założyć zespół w klimatach funky, soul, chillout. Łączący inspiracje lat 60. i 70. ubiegłego wieku ze świeżym i nowoczesnym aranżem. Na ogłoszenie odpowiedziało kilka osób, ale w efekcie końcowym został Arek (gitarzysta) oraz Ewelina (wokalistka, już niestety ex). Przemka (basistę) znałem już z innego projektu, też zresztą internetowego. W ten nasz soulowo-funkowy muzyczny klimat Ewelina wniosła zamiłowanie do tradycji ludowych i czysty, „biały” śpiew. W to połączenie wpasował się z lirą Jakub (też wyszukał nas w Internecie) oraz Michał z instrumentami klawiszowymi. W międzyczasie Ewelina wyjechała na stałe za granicę, a w jej miejsce pojawiła się Agnieszka. I ten skład mamy nadzieję zostawić już do końca…

Nazwa WIANO jest tytułem jednego z utworów oraz pewną zapomnianą już tradycją ludową. Wiano to zabezpieczenie przez męża posagu, który do małżeństwa wniosła żona. Celem było majątkowe zabezpieczenie żony na wypadek śmierci mężczyzny. Teksty do naszego bieżącego materiału dotyczą tematyki zamążpójścia, ale też rozterek, smutków, nieszczęśliwej miłości. Jak widać (lub słychać), już sto lat temu Ślązaczki potrafiły śpiewać „Nie chca go!”. Kolejny materiał, który właśnie zaczynamy tworzyć, będzie skupiony na motywach śmierci w tradycji ludowej, więc nazwa WIANO nadal będzie aktualna.

Premiera najnowszej płyty odbędzie się w Muzeum Miejskim w Tychach 24 czerwca tego roku. Miesiąc później, bo 31 lipca, odbędzie się impreza, której jesteśmy organizatorami: „WIANO, czyli zupełnie nowe piosenki folkowe”.

Jaką piosenkę wykonaliście dla SILESIA VIDEOSESSION?

Piosenka „Jeno” zagrana dla Silesia Videossesion jest utworem, który otwiera naszą pierwszą płytę CD. Na płycie utwór ma inny aranż, mamy tu więcej basu, piano elektryczne, wyrazisty rytm. Podczas rejestracji wideosesji użyliśmy instrumentów akustycznych, mamy więc fortepian, gitary akustyczne i cajon. Nowy aranż powstał… chwilę przed samą rejestracją, a częściowo nawet w jej trakcie :-) Nowe instrumentarium oraz wyjście z zamkniętej salki prób na deski teatru zainspirowały nas do… i tu proszę posłuchać!

korekta: Sylwia Klonowska

Hanna Baron

korekta: Sylwia Klonowska