Top 10. Polska Noc Muzeów

Noc Muzeów to jedyna taka okazja, gdy cała (no prawie) Polska jednoczy się, wspierając świat sztuki. Co kryje się pod pojęciem „sztuki muzealnej”? To już zależy od inwencji organizatorów. Dla jednych to zwiedzanie wystaw, dla innych koncerty w blaskach pochodni, dla kolejnych warsztaty rzemiosła czy nawet degustacje kulinarne. Co proponują instytucje? Przeczytajcie, a później koniecznie odwiedźcie sami! Szczególnie polecamy śląskie atrakcje, choć reflektorowe korespondentki wypatrzyły też ciekawe inicjatywy poza granicami naszego regionu.

Agnieszka Tybur sugeruje Bytom

Noc-Muzeow-2016_plakat

„Jutro zaczyna się wczoraj” – to hasło tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach. Obydwie siedziby na różne sposoby ukażą nam nierozerwalny związek przeszłości z przyszłością. Zwiedzanie ułatwi bezpłatna linia autobusowa łącząca dwa miasta. 
Podczas Nocy Muzeów czeka na nas osiem wystaw, liczne warsztaty oraz spotkania. To okazja do wniknięcia w świat mody inspirowanej tradycyjnymi śląskimi strojami, poznania tajnik profesji konserwatora dzieł sztuki, a także do sprawdzenia swoich umiejętności w grze terenowej opartej na wierzeniach ludowych. Możemy także odbyć fotograficzną podróż w czasie do lat 20. i 30. ubiegłego wieku – spoglądając na Śląsk oczyma Paula Rothera. Ale to nie wszystko, co zaplanowano dla ciekawych przeszłości.
Sobotnia noc to także możliwość odkrycia pogranicza jawy i snu. W podróż pomiędzy rzeczywistością a baśniową wizją zabiorą nas prace śląskich malarzy nieprofesjonalnych – m.in. Jerzego Sekuły, Pawła Wróbla, Ludwika Holesza, Jana Nowaka i Władysława Lucińskiego, a także mniej popularnych artystów. Poza płótnami przedstawiającymi abstrakcyjny świat, zobaczymy także grafiki oraz nietypową rzeźbę w drewnie i węglu. Otwarcie wystawy „Na pograniczu światów” zaplanowane jest na godzinę 21.00.
Zwiedzając muzealne sale, nie zapomnijmy o filiżance herbaty. W Wozowni historię tego aromatycznego naparu przybliży nam bytomska Herbaciarnia z ul. Rycerskiej.

Sylwia Chrapek poleca Cieszyn

cieszyn

Nie wiecie gdzie wybrać się na Noc Muzeów? Może niekoniecznie musicie wybierać – cieszyńska Noc Muzeów odbywa się tydzień po krakowskiej czy katowickiej edycji (20 maja). Co warto zobaczyć? Propozycji dużo, bo to aż 22 miejsca. Osobiście zaintrygowało mnie znajdywanie złota w ołowiu w Muzeum Drukarstwa oraz pisanie gęsim piórem w Książnicy Cieszyńskiej. Bardzo ciekawe propozycje przygotował też Zamek Cieszyn (warsztaty projektowania książek, budowania domków dla owadów, nocne grillowanie), Państwowa Szkoła Muzyczna (muzyka na żywo w wielu odsłonach – orkiestra smyczkowa, organy, koncert pedagogów) no i oczywiście Muzeum Śląska Cieszyńskiego (wystawy, muzyka, warsztaty, teatr cieni).

Angelika Ogrocka zaprasza na Śląsk Cieszyński

noc muzeow 2016

Europejską tradycję na Śląsku Cieszyńskim zaszczepiła najpierw stolica księstwa – Cieszyn. Co roku z sukcesem kolejne miejscowości dołączają do tej zacnej inicjatywy. Często dla mieszkańców to jedyne takie zderzenie z kulturą. By jednak zwiedzający mogli zawitać do większych miast typu: Bielsko-Biała, Kraków czy Katowice, Noc Muzeów na mniejszych terenach odbywa się w różnych terminach.
Prócz tradycyjnego zwiedzania instytucji związanych ze sztuką, organizatorzy przygotowali nie tak wprost kojarzące się z tym wydarzeniem atrakcje. W wiślańskim Zamku pełniącym funkcję Rezydencji Prezydenta RP poczujemy klimat modernistycznej budowli odwiedzanej przez głowy państwa na przestrzeni dziejów. W Czechowicach-Dziedzicach usłyszymy opowieści o starym kinie Stanisława Janickiego, weźmiemy udział w akcji bookcrossingowej i oświetlonym pochodniami szlakiem przejdziemy Pałac Kotulińskich. Natomiast w Skoczowie czeka nas wycieczka do schronu pożarniczego, pokaz grupy rekonstrukcyjnej ASG Skoczów w opuszczonych bunkrach, wystawa zabytkowego i kolekcjonerskiego sprzętu strażackiego, dzięki któremu każdy poczuje się jak bohater czy podróż po Muzeum im. Gustawa Morcinka z towarzyszami w postaci bohaterów jego książek.

Anna Pajęcka faworyzuje Warszawę

571f083ae3d30_o,size,933x0,q,70,h,e9e3a4

Warszawska noc muzeów, jako najpopularniejsza turystycznie, motywuje instytucje do prześcigania się w ofertach, a każdy rok to nowe legendy o kolejkach, w których trzeba czekać, przy odrobienie szczęścia, kilkadziesiąt minut. Jeśli to was nie zniechęca i tej szczególnej nocy będziecie w stolicy, to możecie sugerować się jedną z naszych propozycji. Z pewnością warto odwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tego dnia pracownicy, sympatycy i goście, na dziesięć minut przed północą, symbolicznie opuszczą budynek przy Emilii Plater, który pozostanie już w rękach dewelopera. Na pewno to ostatnia szansa, aby znaleźć się w tym modernistycznym gmachu, w obecnej formie i miejscu. Oprócz tego performance grupy warszawskich artystów oraz wykonanie kompozycji Corneliusa Cardewa „The Great Learning”. W Muzeum Historii Żydów Polskich Polin okazja do obejrzenia ekspozycji stałej oraz wystawy Franka Stelli nocą, a oprócz tego, wiele działań angażujących publiczność. Trzeba tylko nastawić się na długie oczekiwanie w kolejce. Za to, dla tych, którzy najchętniej tej nocy zostaliby w domu i oglądali seriale pomysł ma NInA – warsztaty z programowania, wykłady, a przede wszystkim – noc seriali m.in. projekcja „Datektywa”, „Doctora Who” i „Sherlocka”. To jednocześnie pierwsza Noc Muzeów w odnowionym budynku. Muzeum Azji i Pacyfiku, które na co dzień ma bardzo dobry program dydaktyczny, a na ten wieczór przygotowało dla zwiedzających temat przewodni: kultura Wietnamu – szczególnie ciekawym punktem programu jest wystawa wietnamskich artystów oraz pokaz wietnamskich filmów dokumentalnych. No i na koniec, najbardziej kusząca propozycja – zwiedzanie Fabryki Czekolady E. Wedla przy ul. Zamoyskiego 24/26. Macie jeszcze jakieś wątpliwości, co chcecie robić w sobotnią noc?

Patrycja Mucha wybiera Tychy

tychy Któż nie chciałby połączyć przyjemnego z pożytecznym? Tyski Browar oferuje właśnie takie, najlepsze z możliwych połączenie na Noc Muzeów 2016! Program związany jest z prezentacją przełomu wieków XIX i XX, a znajdziemy w nim tradycyjnie zwiedzanie zabytkowej części browaru, a także inne „piwne” atrakcje: wystawę piwnych eksponatów, degustację „Style piwne z początków XX wieku”, prowadzoną przez Marcina Masiewicza oraz prezentację obyczajów, związanych z rolą kobiety na początku XX wieku, o których opowie autorka vloga Bifyj.pl, Stefania Dyduch. W kinie przy browarze będzie można z kolei przenieść się z Polski do Stanów Zjednoczonych, mieszkańców których w dobie kina niemego bawił Charlie Chaplin.

Joanna Hetman stawia na Katowice

Plakat-Noc-Muzeow-IPN-Katowice

Tegoroczna Noc Muzeów w stolicy województwa śląskiego zapowiada się istotnie śląsko. Rozkład atrakcji podczas tej nocy jest swoistym ukłonem wobec śląskiej sztuki, kultury oraz historii. Będzie można wziąć udział w interesujących wydarzeniach, jak: wykłady, prezentacje, spotkania, wystawy, happeningi, spektakle, gry, panele dyskusyjne, pokazy filmów, koncerty czy warsztaty. Warto zatem odwiedzić tej nocy: Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic, Fabrykę Porcelany, Giszowiec, Rondo Sztuki, Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Akademię Muzyczną w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a nawet Centrum Handlowe 3 Stawy.

Katarzyna Kucharska koncentruje się na Krakowie

krk

Uroczysta inauguracja XII Nocy Muzeów rozpocznie się 13 maja o godzinie 18, w nowo otwartym oddziale Muzeum Narodowego – Pawilonie Józefa Czapskiego. Tej wyjątkowej nocy za okazaniem biletu z dowolnego muzeum będzie można korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem Odkrywamy nieznane”, weźmie w niej udział 25 krakowskich muzeów. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK proponuje niedawno otwarte wystawy czasowe i oprowadzania kuratorskie po wystawach, warsztaty dla dzieci i dorosłych, konkursy. Cricoteka zaprezentuje twórczość Sputnik Photos czy wystawę o nazwie Stracone terytoria. Stan zero, czyli fotograficzna opowieść o regionach w obliczu transformacji ustrojowej. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” pokaże rytuał picia herbaty, a także wystawę prac samego Andrzeja Wajdy. Ponadto warto zerknąć do Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Farmacji Collegium Medicum oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Marta Połap proponuje Chorzów…

mch_noc_muzeow_plakat

Jak? Muzycznie! Chorzowskie Muzeum zaprezentuje nam historię poprzez muzykę w wydaniu oldschoolowym. „Śląsk na winylu” to temat przewodni tego niezwykłego wieczoru, choć sama wystawa nie poprzestanie na Nocy Muzeów. Oprócz akcji typu „Wieczorynka na winylu” (będzie można zobaczyć „Plastusiowy pamiętnik” – czy to nie jest vintage atrakcja?) oraz cyklu wykładów (w tym promowanego ostatnio w cyklu Kulturyści dr Jacka Kurka „Rock na winylu”), o 21.30 zagra Józef Skrzek.
Usłysz Śląsk!

oraz Gliwice…

nocmuzeow_plakat_zmniejszony_lightWilla Caro w oparach steampunku! Można wczuć się w klimat wieku pary, wsłuchując się w wykłady np. o wiktoriańskiej modzie w Willi Caro (Czytelnia Sztuki), biorąc udział w warsztatach np. „Młody konstruktor”, a w ogrodach Willi można przyjrzeć się steampunkowemu wizażowi (no i dowiedzieć się czym jest ten „steampunk”). Przemysłowo będzie też w Muzeum w Gliwicach na Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, gdzie możemy podążyć śladami Goethego, który odwiedził Śląsk albo podążyć z przewodnikiem „Śladami Balldona i Redena”. Radiostacja Gliwice zaprasza na zwiedzanie i projekcje historycznych filmów, a kto nie miał jeszcze do czynienia z Zamkiem Piastowskim, ten może w końcu się udać na zwiedzanie z przewodnikiem albo indywidualne.

a także Zabrze, Rudę Śląską i Świętochłowice

noc_muzeowbajer

W Zabrzu swoje podwoje otworzy zainteresowanym Kopalnia Guido (bilety na zwiedzanie podziemne wyprzedane!). Dla spóźnialskich i chcących zapoznać się z historią kopalni Królowa Luiza lub zobaczyć na żywo pracę 101-letniej parowej maszyny wyciągowej o mocy 15000 KM szansa do północy!
W świętochłowickim Muzeum Powstań Śląskich będzie krucho. Tematem przewodnim jest porcelana, a po warsztatach, prelekcjach i filmach będzie już mniej ostrożnie, bo odbędzie się tzw. polterabend i będziemy tłuc. Porcelanę, oczywiście.
Komu tęskno za PRL-em może wybrać się w podróż do przeszłości w Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Znajdą się nawet kopie obrazów socrealistycznych. Jeśli pogoda dopisze, można też udać się na nocne zwiedzanie z przewodnikami z Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej o 22.00, co powinno wypaść klimatycznie. Ciekawostką jest też zwiedzanie Wieży Ciśnień w dzielnicy Nowy Bytom.