Dzieje się w maju

Maj to sezon eventowy w pełni. Gwarantujemy, że zabraknie wam czasu na uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach, nawet w tych, które dla was wybraliśmy. Poczujemy się jednak spełnieni, jeśli wybierzecie się choć na jedno z nich. Zapraszamy!


11 maja

do 11 maja, Kino Światowid, ul. 3 maja 7, Katowice
Przegląd Nowego Kina Francuskiego
Wstęp: bilety: 10/12 zł

Do 11 maja trwa Przegląd Nowego Kina Francuskiego, czyli niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, co nowego zrealizowano w kraju, który wydał twórców realizmu poetyckiego, Nowej Fali i neobaroku. Warto się przejść, bo filmy nie są, póki co, dostępne w regularnej dystrybucji.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

12 maja

12 maja, American Corner, ul. Bankowa 14, godz. 18.00
Pokaz filmu „Frances Ha”
Wstęp wolny

W American Corner od czasu do czasu odbywają się pokazy filmowe różnych produkcji amerykańskich: od tych mainstreamowych, po niezależne, a „Frances Ha” w reżyserii Noah Baumbacha należy właśnie do tej drugiej kategorii. Zapraszamy!

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

13-22 maja

13–22 maja, Katowice
Katowice Kultura Natura
Wstęp: bilety do nabicie w kasie biletowej NOSPR

Duchowość to motyw przewodni festiwalu odbywającego się w NOSPRZE. Kilkanaście dni wypełnionych muzyką zachęca do wchodzenia w kontakt z naturą poprzez dźwięki.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

www.kulturanatura.eu

14 maja

14 maja
Noc Muzeów
Wstęp wolny

W Polsce zaczęło się od poznańskiego Muzeum Narodowego w 2003 roku. Na świecie tę inicjatywę podjął sześć lat wcześniej Berlin. Muzea, galerie i inne instytucje kultury na jedną noc nie tylko udostępniają swoje przestrzenie, ale przygotowują masę wydarzeń specjalnych. Wszyscy Polacy, niezależnie od wielkości miejscowości, uczestniczą w koncertach, performance’ach, wystawach, spotkaniach autorskich, a nawet grach miejskich. Więcej o Nocy Muzeów przeczytacie w osobnym poście.

14 maja

14 maja, Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, ul. Bracka 25 Warszawa, 11.00 – 21.00
Design It. In Silesia! Targi śląskich projektantów
Wstęp wolny

W ramach warszawskich targów designu WZORY koncept Geszeft zaprasza na przegląd najciekawszych pochodzących z województwa śląskiego projektów. Sadza Soap, bro.kat, Kafti, Egometria, Synthetic, Poszetka – to tylko kilka pracowni, które zaprezentują swoje wyroby. A spektrum śląskich marek jest szerokie: biżuteria, muszki, krawaty, minimalistyczne ubiory, lampy czy akcesoria kuchenne.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

14 maja

14 maja, Drzwi Zwane Koniem, ul. Warszawska 37, Katowice, od 12.00
Sztuka Komputerem Grana
Wstęp wolny

Światek growy przestał być światkiem i stał się uniwersum! Coraz więcej jest imprez poświęconych sztuce gier komputerowych i ta jest jedną z nich. 14 maja będzie można obejrzeć wystawę, posłuchać wykładu, posłuchać muzyki i porobić inne growo-komputerowe rzeczy, których nazwy niewiele nam mówią. Ale zapraszamy :)

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

14 maja

14 maja, Sala Znicz, ul. Laryska 5, Mysłowice
Wieczory Filmowe
Wstęp wolny

Kolejne wydarzenie filmowe, tym razem dla mieszkańców Mysłowic i okolic. W Sali Znicz będzie można obejrzeć jedno z wczesnych dzieł Kubricka. Które? Kto bardziej spostrzegawczy, rozpozna po plakacie.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

17 maja

17 maja, Kino Kosmos, ul. Sokolska 66, Katowice, 18.30
Klub Filmowy Ambasada
Bilety: 8/10 zł

Jak co miesiąc zapraszamy również na Klub Filmowy Ambasada, w ramach którego w maju będzie można obejrzeć świetny film Coppoli, „Rozmowę” – dzieło dużo mniej znane niż „Czas apokalipsy” czy „Ojciec chrzestny”, choć warte tyle samo uwagi. Prelekcję do filmu i dyskusję po seansie poprowadzi Piotr Kałużny – animator kultury filmowej w Polsce, aktywny festiwalowicz, kinomaniak i wielbiciel „Rozmowy” Coppoli.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

18 maja

18 maja, Kato, ul. Mariacka 13, Katowice, godz. 18.00
Spotkanie: Czyje jest miasto?
Wstęp wolny

Razem z socjologami – Martą Klekotko, Karolem Kurnickim, Martą Smagacz-Poziemską i Tomaszem Nawrockim – porozmawiamy o tym, czyje są miejskie przestrzenie w Polsce, i na czyje potrzeby odpowiadają. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, na ile lokalne polityki są wrażliwe na mieszkańców miast i ich zróżnicowanie oraz czy ruchy miejskie mają jakiekolwiek znaczenie w tworzeniu przestrzeni miejskich.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

18-22 maja

18-22 maja, Katowice
Festiwal Filmów Kultowych
bilety 10 zł / Seanse niespodzianki i Strefa dyskusji wstęp wolny

Zapraszamy na jedno z najciekawszych wydarzeń filmowych w roku! Prawdziwe święto kina, podczas którego w kinie nie tylko można, ale i należy rozmawiać! W tym roku większość z prezentowanych filmów to dzieła niedostępne w regularnej dystrybucji w Polsce. Organizatorzy zaszaleli! W programie: 3xBoorman, Najlepsze filmy świata, John Frankenheimer, dokumenty i … Turkish Pop! Więcej o festiwalu już wkrótce.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

19 maja

19 maja, Prepar, ul. Mariacka 31, Katowice, 21.00
koncert duetu The Party Is Over
Wstęp: 10 zł

Lubimy ten żywiołowy duet! Cieszymy się, że zaczynają koncertować i polecamy wam uwadze to wydarzenie! W końcu Michał i Daria odnoszą ostatnio same sukcesy: jako zwycięzcy konkursu wzięli udział w attention!please, a teraz dostali się do finału Dzielnica Brzmi Dobrze.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

23 maja

23 maja, Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2, godz. 18.00
Interpretacje 360: Walizka
Wstęp wolny

Teatr telewizji w ramach before Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Tym razem na ekranie będzie można oglądać sztukę autorstwa Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Zagrają m.in. Adam Ferency i Krzysztof Globisz.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

29 maja

29 maja–5 czerwca
Krakowski Festiwal Filmowy
Wstęp: od 6 złotych

56. edycja to kolejne spojrzenie na filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe. 8 dni, ponad 250 tytułów nie tylko z Polski, ale i ze świata, spotkania z twórcami, a także wydarzenia towarzyszące. Najjaśniejszym punktem programu są wręczenia nagród, a tegorocznym laureatem najwyższego odznaczenia, Smoka Smoków, jest Marcel Łoziński. To nie koniec wpływu naszych rodaków – przewodniczącym jury konkursu krótkich metraży jest Mariusz Grzegorzek, z kolei sekcji DocFilmMusic przewodzi Jan A.P. Kaczmarek, a pod patronatem Piotra Dumały jurorzy wybiorą najlepsze filmy polskie.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

www.krakowfilmfestival.pl

maj

do 5 czerwca, Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3, Cieszyn
Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych
Wstęp wolny

Podstawowe elementy komunikacji wizualnej zaprojektowane w latach 1945–1969 oraz te powstające u progu XXI wieku. Metaforyczne symbole zaszyte w graficznym systemie językowym wychodzące spod ręki Karola Śliwki, Jana Hollendra czy Ryszarda Bojara to pierwsza część ekspozycji będącej odtworzeniem kultowej „Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych” z 1969 roku. Z kolei druga pokazuje kilkadziesiąt najlepszych prac wybranych przez jury spośród nadesłanych 3000 zgłoszeń.

Link do strony wydarzenia: KLIK!

korekta: Paulina Goncerz