Krakers, czyli krakowski weekend ze sztuką współczesną

W dniach 22-24 kwietnia Kraków zaprasza na Cracow Gallery Weekend zwany „Krakersem”. Jest to organizowany od czterech lat projekt realizowany przez Fundację Wschód Sztuki

krakers_primary

Inicjatorami wydarzenia byli Małgorzata i Marcin Gołębiewscy z Galerii Art Agenda Nova, którzy, zainspirowani tego typu realizacjami w innych częściach świata, postanowili zaaranżować podobne w Krakowie.

1_587_krakers-2016

Głównym celem było przełamanie stereotypu dotyczącego konserwatywnego pojmowania i tworzenia sztuki w środowisku krakowskim. Szczególną uwagę poświęcono sztuce współczesnej, która – ze względu na swój konceptualny charakter oraz nowatorskie techniki artystyczne – bywa nierozumiana. „Krakers” jest doskonałą okazją do obcowania z najnowszymi trendami w sztuce oraz spotkania z ich twórcami.

krakers_materiały prasowe

/ materiały prasowe /

W Cracow Gallery Weekend zaangażowały się największe kulturalne instytucje: muzea, fundacje, stowarzyszenia oraz galerie, które w tych dniach zagwarantowały bezpłatny wstęp dla zwiedzających. Na uczestników czeka szereg atrakcji takich jak wernisaże, oprowadzania kuratorskie, warsztaty, pokazy filmowe, koncerty.

krakers_materiały prasowe

/ materiały prasowe /

Z roku na rok „Krakers” cieszy się coraz większym zainteresowaniem, stąd do wydarzenia włączono również inne dyscypliny, takie jak film czy literatura. 22 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej odbędzie się spotkanie z Iwanem Wyrypajewem, w ramach X Festiwalu Filmu Filozoficznego. Dyskusja poprzedzona zostanie prezentacją filmu ,,Zbawienie”.

kreakers_materiały prasowe

/ materiały prasowe /

W sobotę (23.04), w Galerii Trzecie Oko, odbędą się warsztaty ,,Sztuka fotoreportażu”, które poprowadzi Grzegorz Kłeczek. Miłośnikom rzemiosła szczególnie polecamy niedzielne spotkanie w szkole haftu dla pań i panów „Złote Rączki”. Warto również odwiedzić Pauza in Garden, gdzie odbędzie się dyskusja na temat rosyjskiego Partizaningu, czyli będzie o tym, jak tamtejsza sztuka w przestrzeni publicznej porusza ważna problemy społeczne. Gościem specjalnym będzie Igor Ponosov.

krakers

/ materiały prasowe /

Inicjatywa ,,Weekend Sztuka + Książka” ma na celu popularyzowanie czytelnictwa o sztuce, dlatego wybrane księgarnie oferują w tych dniach zniżki na literaturę dotyczącą zagadnień artystycznych. Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie również panel dyskusyjny: ,,Potencjał środowisk twórczych Krakowa – kolektywy, ugrupowania twórcze, generacje artystów i zjawiska artystyczne’’, który odbędzie się w sobotę w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego.

krakers-cracow-gallery-weekend-2016-krakow-materiały prasowe

/ materiały prasowe /

Krakers to wyjątkowe wydarzenie na polskiej scenie artystycznej. Stanowi doskonałą okazję do promocji młodych artystów, którzy mogą zaprezentować swoją twórczość szerokiemu gronu publiczności. W tych dniach, swoje drzwi otwierają przed nami również prywatne galerie prezentujące sztukę w kameralnych przestrzeniach. Różnorodny program Cracow Gallery Weekend sprawia, że każdy z odbiorów znajdzie dla siebie coś, co odpowiada jego zainteresowaniom.

 

> Zapraszamy do polubienia profilu Cracow Gallery Weekend na Facebooku:
https://www.facebook.com/cracowgalle ryweekend/

> Szczegółowy program wydarzenia:
http://cracowgalleryweekend.pl/program/

> Lista księgarni biorących udział w akcji Weekend Sztuka + Książka
http://cracowgalleryweekend.pl/wydarzenia-towarzyszace/weekend-sztuka-ksiazka/

tekst: Katarzyna Kucharska
korekta: Agnieszka Stanecka