Dzieje się w kwietniu

Dobrze wiemy, że portali, informujących o wydarzeniach jest sporo. Wsparcia jednak nigdy za wiele, zdecydowaliśmy się zatem karmić Was zestawieniem ciekawych eventów na dany miesiąc, mających miejsce przede wszystkim w województwie śląskim. Wiele z nich jest darmowych i odbywają się one w przestrzeniach, które dobrze znacie. Udajcie się na nie i bawcie się dobrze!

PS. Oczywiście to tylko wybrane wydarzenia, jest ich dużo, dużo więcej!

5 kwietnia beta

5 kwietnia, godz. 18.00
Zła Buka, Rondo, Katowice
Spotkanie z autorem książki „Nowa widownia” Sławomirem Czarneckim
Wstęp wolny

 

 

Coś dla pracowników sektora kultury – o promocji w kulturze i o promocji kultury opowie Sławomir Czarnecki, menedżer kultury, filozof, pracujący w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, autor bloga o kulturze Widownia (widowniablog.pl). Spotkanie poprowadzi Magdalena Sarapata.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

6 kwietnia

6 kwietnia, Kato, ul. Mariacka 13, Katowice, godz. 18.00
Spotkanie „Wizualizacja danych w służbie miasta”
Wstęp wolny

 

 

Spotkanie poświęcone nowej publikacji Medialabu Katowice zatytułowanej „Metody badania i odkrywania miasta oparte na danych”. O realizacjach projektów opartych na danych, koncepcji smart cities, korzyściach wynikających ze współpracy projektantów i programistów z urzędnikami, badaczami i przedstawicielami ngo będą rozmawiać: dr hab. Justyna Szklarczyk-Lauer z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Tomasz Nawrocki i Karol Piekarski z Medialabu Katowice. Spotkanie poprowadzi Michał Kubieniec.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

7_10 kwietnia

7–10 kwietnia, Stadion Narodowy PGE, al. Poniatowskiego 1, Warszawa
International Art Fair Warsaw 2016
Wstęp: płatny od 14 zł do 45 zł (karnet)

 

Jak reklamują organizatorzy, są to pierwsze targi sztuki na „taką skalę”, w związku z czym i program jest wyjątkowo bogaty. Oprócz przeglądu sztuk wizualnych i nowoczesnego wzornictwa, targi dostarczą nam możliwości spotkań z artystami, wzięcia udziału w licznych warsztatach czy dyskusjach (o tym jak zbudować kolekcję sztuki współczesnej na światowym poziomie, albo jaką rolę odgrywa w wystawach zapach). Gośćmi promującymi to wydarzenie są Zbigniew Libera oraz Rachel Libeskind.

https://www.facebook.com/IAFwarsaw/
http://art-fair.pl/

8 kwietnia

8–9 kwietnia, Zakopane
Zakopane Wild Art Weekend
Wstęp wolny

 

 

Teatr Witkacego, Galeria Antoniego Rząsy, Dworzec Tatrzański, Galeria Owca Cała, Cafe&Galeria STRH, Galeria Iluminatis… W tych przestrzeniach młodzi zakopiańczycy zaprezentują eksperymentalną inicjatywę. Fuzja malarstwa, rzeźby, performance’u, street artu i grafiki połączy zarówno młodych artystów z podhalańskiego regionu, jak i niemiecką grupę Insblaue. Dodatkowo: interdyscyplinarne wystawy, panele dyskusyjne i pokazy multimedialne. Słowem: promocja sztuki w sercu Tatr.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

8-9 kwietnia

8-23 kwietnia, Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Miesiąc z Pomarańczarką
Wstęp w zależności od wydarzenia: wolny lub 5-7 zł

 

 

To cykl spotkań, które odbywają się przy okazji prezentacji dwóch bardzo podobnych do siebie obrazów Aleksandra Gierymskiego, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Śląskiego. W planach wykłady, rozmowy o tajnikach renowacji obrazów odzyskanych, warsztaty dla dzieci.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

9 kwietnia

9 kwietnia, Klub Katofonia, ul. Mariacka 18a, Katowice, godz. 19.00
Attention Please! Music Festival
Wstęp płatny: od 20 zł

 

 

Twórcy ogólnopolskiej trasy koncertowej na kolejne miejsce fuzji dobrej muzyki wybrali Katowice. Attention Please! Music Festival promuje nie tylko współczesną scenę alternatywną, ale i debiutujących, lokalnych artystów. W Klubie Katofonia zagra więc: śląski zespół Zimowa, warszawska formacja Control the Weather oraz The Party Is Over –  śląski duet, który zdobył najwięcej głosów w plebiscycie.

Link do strony wydarzenia: KLIK!

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK! 

10 kwietnia

do 10 kwietnia, Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3, Cieszyn
Graduation Projects 2015”
Wstęp wolny

 

 

40 najlepszych projektów dyplomowych. Coroczna tradycja cieszyńskiej instytucji pokazuje, że kolejne pokolenia projektantów zaskakują pomysłami. 323 nadesłane prace oceniano w dwóch kategoria: 2D i 3D. Różnorodność koncepcji jest ogromna: od rodziny pism, ławek kościelnych, kasków rowerowych, do aplikacji na urządzenia mobilne.

Link do strony wydarzenia: KLIK!

11 kwietnia

11 kwietnia, Drzwi Zwane Koniem, ul. Warszawska 37, Katowice, godz. 18.30
Spotkanie wokół Annie Leibovitz
Wstęp 20 zł (w tym kawa lub herbata i ciasto) / obowiązują zapisy: centrumflowart@gmail.com

Na spotkaniu poświęconym zarówno twórczości, jak i samej osobie Annie Leibovitz organizatorzy proponują dyskusję o tej fascynującej postaci ze świata sztuki i popkultury. Przy dobrej kawie i ciastku przyjemnie będzie porozmawiać o słynnych fotografiach artystki, którą celebryci sami proszą o zdjęcia.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

11 kwietnia

11 kwietnia, Drzwi Zwane Koniem, ul. Warszawska 37, Katowice, godz.19.00
PubQuiz
Wstęp: 3 zł wpisowego / wcześniejsze zapisy

 

 

To całkiem niezły pomysł na spędzenie wieczoru. Zgarnijcie grupę znajomych, zrzućcie się po kilka złociszy i weźcie udział w PubQuizie organizowanym w Drzwiach Zwanych Koniem. Integracja przy kawie i smacznym jedzeniu, sporo zabawy i zdrowa rywalizacja w jednym!

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

11 kwietnia

11-19 kwietnia, Kino Światowid, ul. 3 maja 7
Tydzień kina hiszpańskiego
Wstęp: 16 zł/film lub 108 zł karnet (do kupienia do 10 kwietnia)

 

Świetna okazja, żeby nadrobić zaległości z hiszpańskiej kinematografii, której dzieła rzadko miewają w Polsce szeroką dystrybucję. Będzie okazja, by obejrzeć filmy takich twórców, jak: Maria Ripoll, Fernando Colomo, Emilio Martinez Lázaro, Álex de la Iglesia i innych. W programie ponadto koncert zespołu COCOTIER. Panowie grają połączenie muzyki folkowej, flamenco i jazzu.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

12 kwietnia

12 kwietnia, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice, godz. 10.00
Piękne książki dla dzieci”
Wstęp wolny

 

 

Nowy cykl w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej, czyli spotkania na pograniczu literatury i designu. Powrót do klasycznego czytania dzieciom na głos z dodatkiem elementu artystycznego – prezentacji najpiękniejszych projektów graficznych i wyjątkowych ilustracji. Najmilej widziane są maluchy w wieku od 3 do 7 lat. Spotkanie poprowadzi niezawodna Ewa Kokot.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

13 kwietnia beta

13 kwietnia–5 czerwca, Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3, Cieszyn
Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych”
Wstęp wolny

 

 

Podstawowe elementy komunikacji wizualnej zaprojektowane w latach 1945–1969 oraz te powstające u progu XXI wieku. Metaforyczne symbole zaszyte w graficznym systemie językowym wychodzące spod ręki Karola Śliwki, Jana Hollendra czy Ryszarda Bojara to pierwsza część ekspozycji będącej odtworzeniem kultowej „Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych” z 1969 roku. Z kolei druga pokazuje kilkadziesiąt najlepszych prac wybranych przez jury spośród nadesłanych 3000 zgłoszeń.

Link do strony wydarzenia: KLIK!

14_15 kwietnia

14-15 kwietnia, Kino Kosmos, ul. Sokolska 66, Katowice
Węgiel International Student Film Festiwal
Wstęp wolny

 

 

Węgiel od lat organizowany jest przez studentów katowickiego Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku prosili oni o wsparcie za pośrednictwem serwisu crowdfundingowego polakpotrafi.pl i udało im się zebrać kwotę potrzebną do realizacji festiwalu! Efekty będziemy mogli zobaczyć już 14 i 15 kwietnia, a w programie projekcje konkursowe filmów fabularnych i dokumentalnych, a także warsztaty.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

15 kwietnia

do 15 kwietnia, polakpotrafi.pl
Storm is coming – zbieramy fundusze na teledysk

 

 

Do 15 kwietnia duet The Party Is Over czeka na wasze wsparcie przy realizacji teledysku. Na polakpotrafi.pl (KLIK!) możecie wspomóc ich złotówką (albo kilkoma, kilkudziesięcioma… :-)) i mieć swój udział w realizacji klipu. Daria i Michał naprawdę mają pomysł na siebie i swoją muzykę – pokażcie, że śląska scena muzyczna się liczy!

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

15 kwietnia

15-22 kwietnia, Katowice
48HFP Katowice

 

 

W kwietniu rusza kolejna edycja 48 Hour Film Projekt, co oznacza filmowców na ulicach, obserwowanie ich wyścigu z czasem i walkę ze złośliwością rzeczy martwych (żywych zresztą pewnie też). Jeśli chcecie przeżyć fajną przygodę – zachęcamy do wzięcia udziału jako ekipa filmowa. Można też przyjść na pokazy filmów zrealizowanych w ramach wydarzenia, które odbywają się w Kinie Kosmos. Zawsze jest zabawnie! O 48HFP więcej wkrótce.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

18 kwietnia

18 kwietnia, Katowice – Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2, godz. 18.00
INTERPRETACJE 360: Marek Modzelewski: KORONACJA (seans spektaklu telewizyjnego)
Wstęp wolny

 

Spektakl „Koronacja” to tragikomiczna opowieść o trzydziestolatku poddanym bolesnej próbie wyzwolenia się spod presji toksycznej rodziny oraz środowiska, w którym się wychował. Zobaczymy go w ramach projektu Interpretacje 360.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

19 kwietnia beta

19-24 kwietnia, Kraków
Festiwal Filmu Filozoficznego

 

 

Już teraz zapraszamy na kolejną – jubileuszową, 10. edycję Festiwalu Filmów Filozoficznych, który cieszy się od lat niesłabnącą popularnością. Tematem tegorocznej odsłony będzie „miłość”, choć organizatorzy od razu zastrzegają, że mają nadzieję uciec od stereotypów i skłonić do refleksji nad wyjątkowością niektórych ekranowych jej przedstawień. Więcej o Festiwalu Filmów Filozoficznych wkrótce.

Fanpage festiwalu na Facebooku: KLIK!

21-23 kwietnia

21-23 kwietnia, Mysłowice
Alterfest 2016
Wstęp: 20 zł/dzień, 40 zł/karnet trzydniowy

 

 

 

Nie od dziś wiadomo, że Górny Śląsk to ojczyzna dobrej, alternatywnej muzyki. OFF Festival przeniósł się do Katowic, a na jego miejscu w Mysłowicach powstał Alterfest – mniejszy, skromniejszy, ale wspierający młodych artystów z Polski i regionu. Wystąpią m.in.: SOXSO, Erith, Patrick the Pan, Granatowy Prawie Czarny, Keskese i inni.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

22 kwietnia beta

22 kwietnia, Mysłowickie Ośrodki Kultury, Mysłowice
IV Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA
Wstęp: każdy seans 5 zł

 

 

Fanom animacji polecamy kolejną edycją O!PLI, w ramach której odbędą się seanse sztuki, która w naszym kraju rozwija się prężnie i obiecująco. Animacje można tworzyć w ramach wielu instytucji, korzystając z najrozmaitszych technik, co udowadniają organizatorzy. W programie: animacje finansowane ze źródeł publicznych, filmy szkolne, amatorskie i zrealizowane niezależnie, animowane wideoklipy i fraszki oraz dzieła abstrakcyjne i eksperymentalne.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

22_23 kwietnia

22-23 kwietnia, Drzwi Zwane Koniem, ul. Warszawska 37, Katowice
Oczy i obiektywy
Wstęp wolny

 

To już III Śląska Edycja Festiwalu Oczy i Obiektywy. Mieliśmy przyjemność objąć patronatem zeszłoroczną edycję i w tym roku również gorąco polecamy tę inicjatywę. Takich filmów nie zobaczycie nigdzie, tylko tam! Więcej o II Edycji Festiwalu Oczy i Obiektywy wkrótce.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

23 kwietnia beta

23 kwietnia, godz 12:00 (cała Polska – zobacz, jakie muzea biorą udział w akcji KLIK!)
Dzień Wolnej Sztuki
Wstęp: W większości miejsc za darmo.

 

 

Dlaczego moda na slow miałaby ominąć muzea? Mówimy, że „sztuka umarła”, a ile czasu poświęcamy na faktyczny kontakt z obrazem albo z instalacją artystyczną? Akcja przypomina nam o tym, że jakość dotyczy nie tylko samych dzieł, ale też doświadczenia sztuki. Muzea z całej Polski, które biorą udział w wydarzeniu, zaprezentują 5 dzieł, a wolontariusze będą zachęcać odwiedzających do rozmowy na ich temat.

23 kwietnia beta

23 kwietnia, Fabularna lounge bar & gallery, ul. Warszawska 15, Katowice, godz. 16.00
WhoParty
Wstęp 5 zł

 

 

Fantastyczne wydarzenie dla fanów kultowego „Doktora Who”! W Fabularnej odbędzie się zlot fanów serialu, któremu towarzyszyć będą prelekcje, dyskusje, quizy i tańce hulańce. Wreszcie mamy miejsce, gdzie mogą spotykać się członkowie fandomów. Oby więcej takich akcji. Póki co polecamy gorąco!

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

25 kwietnia

25-30 kwietnia, Sala Kinowa Katowice – Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskieogo 2) oraz Światowid (ul. 3 maja 7), Katowice
Jazz Movies

Wstęp wolny / 10 zł (w zależności od seansu)

 

Festiwalowi JazzArt towarzyszyć będą także projekcje filmowe organizowane we współpracy z Ars Independent. Będą to muzyczne dokumenty i portrety, pełne najdoskonalszych dźwięków i pulsujące rytmem.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

26 kwietnia26 kwietnia, Kino Kosmos, ul. Sokolska 66, Katowice, godz. 18.30
Klub Filmowy Ambasada
Wstęp: 8/10 zł

 

 

Zapraszamy również na kolejne, 78. spotkanie Klubu Filmowego Ambasada, które uświetni obecność Michała Oleszczyka – dyrektora artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Obejrzymy jedno największych dokonań Davida Lyncha: zrealizowane w 1986 „Blue Velvet”, o którym opowie zaproszony gość i – mamy nadzieję – widzowie, którzy zostaną na dyskusji po seansie.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

28 kwietnia

28 kwietnia–3 maja, Cieszyn
Kino na Granicy
Wstęp płatny: bilety na pojedyncze seanse od 12 zł

 

 

Po raz 18. po obu stronach Olzy zagości święto kina. Polskie, czeskie, a nawet węgierskie filmy to okazja do spotkania z aktorami, reżyserami i innymi osobami tworzącymi dziesiątą muzę. Tegoroczna edycja to ponad sto tytułów, spotkania m.in. z Agatą Kuleszą, Jakubem Gierszałem, Marcinem Koszałką, Kingą Dębską, koncert Mary Komasy czy zespołu Zimowa, a także pokazy plenerowe, retrospektywy. Z racji pełnoletności przeglądu, twórcy przygotowują cykl specjalny erotyków Parno nie porno. Więcej o przeglądzie wkrótce.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

korekta: Paulina Goncerz