Mural: krakowska Barcelona

Wielkoformatowa fotografia imitująca zniszczony budynek, a do tego liryczne wersy z nutą nostalgii. Tym razem przedstawiamy typograficzny mural prosto z Krakowa.

Grafika powstała w 2012 roku, kiedy to Bartolomeo Koczenasz, wraz z dwójką innych uczestników, zwyciężył w organizowanym przez Grolsch ArtBoom Festival konkursie Fresh Zone. To nie pierwszy udany start autora; doceniano go już wielokrotnie – wystawiał swoje prace zarówno na zbiorowych (Nowy Punkt Widzenia), jak i indywidualnych ekspozycjach (Kraków Photo Fringe), a także projektował instalacje (Fotobudka RGB) czy murale. Dokumentował również życie krakowskich Żydów (21 krakowskich Żydów budujących społeczność XXI wieku w Krakowie).

fot. Angelika Ogrocka

fot. Angelika Ogrocka

Projekt można podziwiać na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Straszewskiego w Krakowie. To lokalizacja nieprzypadkowa, gdyż właśnie w tej okolicy w czasach szarego komunizmu spotykała się studencka elita znajdującego się nieopodal Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam też, w legendarnym barze Barcelona, któremu mural oddaje poniekąd hołd, lubiły przesiadywać inne barwne osobowości, takie jak np. Bronisław Maj.

Do projektu muralu artysta wykorzystał odsłonięte po zburzonym budynku ściany. Główną częścią jest utwór Adama Ziemianina, poety, tekściarza Starego Dobrego Małżeństwa (a także stałego bywalca słynnego baru). To wiersz, który świetnie oddaje klimat miejsca istniejącego już tylko we wspomnieniach:

Barcelona
Obudziłem się nagle w „Barcelonie”
pan Jasio nerwowo
roznosił piwo
jak zwykle nie wydając reszty

Galaretka wieprzowa
trzęsła się ze strachu
gdy przy drugim stoliku
usiadł donosiciel

Wojtek Belon
wciąż chciał
wyjechać z „Barcelony”
w góry
lecz coś go trzymało

Potem przyszedł Andrzej
z Musiałem i Jurkiem Gizellą
uśmiechali się stypendialnie

Wtedy jeszcze mieliśmy
paszporty do młodości
takie radosne

WP_20160305_14_54_25_Pro_popr

fot. Angelika Ogrocka

Jesienią odbędzie się kolejna, ósma już, edycja Grolsch ArtBoom Festival. Czekamy na kolejne udane realizacje. Więcej na: www.artboomfestival.pl oraz www.bartsmiles.com

Tekst: Angelika Ogrocka
Korekta: Agnieszka Stanecka